Lenka Zlámalová: Nový guvernér ČNB je exhibicionistickým a nekonzistentním člověkem

Rozhovor
„Nepovažuji za úplně vhodná vyjádření člena bankovní rady, když na otázku, jaké sociální dopady bude mít vzestup cen, odpoví, že by si lidé měli odhlásit Netflix. To asi není úplně v pořádku,“ řekla mimo jiné v rozhovoru ekonomická novinářka Lenka Zlámalová. Aleš Michl, nový guvernér České národní banky (ČNB), podle ní nedisponuje některými důležitými vlastnostmi a neztělesňuje ducha centrální banky.
Nový guvernér ČNB je exhibicionistickým a nekonzistentním člověkem, tvrdí v rozhovoru jeho bývalá kolegyně, novinářka Lenka Zlámalová. Foto: BH Securities

Jako novinářka máte problém s tím, že by se někteří ekonomové báli mluvit o tom, jak se volí bankovní rada, protože na ně mohou dopadnout regulace?
Nesetkala jsem se tím, naopak. Myslím si, že vůči málokterému novému guvernérovi se strhla taková obrovská vlna kritiky, jako vůči Aleši Michlovi. Strach mezi bankovními ekonomy, že by se k němu vyjadřovali? Měla jsem pocit, že debata byla v některých chvílích až příliš emocionální, strašně se přeceňoval fakt, že Aleš Michl byl bývalým poradcem Andreje Babiše.

Upřímně řečeno, myslím si, že to investory, kteří se po (ohlášení, pozn. red.) jeho nástupu začali dramaticky zbavovat koruny, tolik netrápí, že je mnohem více trápí jeho přístup k inflaci, který začal už v minulém létě popíráním, že by u nás byly inflační tlaky a dnes to končí teorií, že všechny tlaky jsou globální. Pokud vidí investoři, že půjdou ceny dramaticky nahoru a že centrální banka bude fakticky rezignovat na vykonávání svého mandátu, pak se bojí.

Jak hodnotíte naše guvernéry centrální banky?
Já znám pana Aleše Michla od roku 2003, když jsme spolu pracovali v redakci Hospodářských novin. Jeho kariéru znám docela detailně, nikdy na mě nepůsobil, že je to člověk konzistentních ekonomických názorů. Působil na mě jako exhibicionistický extrovert, kterých k sobě chce za každou cenu strhávat pozornost.
Nevidím u něj některé základní vlastnosti, jež bych čekala od guvernéra centrální banky, počínaje moudrostí, zdrženlivostí, schopností jít v nějaké chvíli i proti proudu, ale v tom dobrém, když je to důležité. Jen si porovnejte osoby předchozích guvernérů počínaje Josefem Tošovským přes všechny další až nakonec po Jiřího Rusnoka, ke kterému nejen já, ale i mnoho dalších bylo v době nástupu velmi skeptických.
Když přicházel, bylo jasné, že je to za odměnu a za černou práci, kterou odvedl ve vládě Miloše Zemana. Jiří Rusnok ve všech krizích dotáhl svůj mandát, což vůbec nebylo lehké. Znamenalo to jít do střetu s politiky, znamenalo to jít do střetu i s částí ekonomické obce. A klobouk dolů!
Jiří Rusnok se nakonec zachoval, jako „státník“, byť je nemístné použít takové slovo v případě ČNB. Nikdy jsem nebyla jeho velkou fanynkou, ale on skutečně pochopil odpovědnost za instituci, a myslím, že se choval minimálně od doby, kdy začala pandemie covid, příkladně.

PSALI JSME:
„Český finanční sektor je odolný vůči turbulencím,“ říká Jiří Rusnok

Mohla byste udělat rychlý přehled a říct pár jmen, které jsou vůči novému guvernérovi nejkritičtější a naopak?
Názory, které zněly z politického spektra, jsem neslyšela pozitivní v podstatě žádný. Nejostřeji se asi nevyjádřil místopředseda ODS Alexandr Vondra, který vyloženě pochyboval o osobní konzistenci a kredibilitě.
Samozřejmě pochvala přišla od Andreje Babiše, jemuž Aleš Michl dělal dlouhodobě poradce. Babiš se k tomu (Michlově jmenování, pozn. red.) vyjádřil velmi pozitivně. V ekonomickém spektru se Aleše Michla zastávali lidé, kteří by od něho mohli něco čekat. Společně jsme absolvovali debatu v televizi s paní docentkou Švihlíkovou, která je autenticky nositelkou stejného názoru jako Aleš Michl.
Byly tam slyšet ne úplně pozitivní názory i od bývalých členů bankovní rady. Lidé jsou ale zároveň korektní. Myslím, že finance jsou světem, kde by se jistá korektnost měla držet, protože ve finále se vždy hraje s důvěrou lidí.
Kdybych byla správkyní velkého investičního fondu nebo banky, tak si taky nedovolím úplně stejná vyjádření, která dělám jako novinářka, protože bych cítila odpovědnost ne vůči tomu, že se mi nějak pomstí regulátor, ale vůči klientům, jimž spravuju peníze.
Já jsem vždy finance považovala za velmi konzervativní obor, a na Aleši Michlovi mi vadí to, že na mě zkrátka působí jako příliš exhibicionistický a nekonzistentní člověk, který neztělesňuje to, co si představuji jako ducha centrální banky.

PSALI JSME:
Nový guvernér ČNB zavelí k „holubičímu“ obratu: Lidem zlevní hypotéky a zdraží dovolené

Jako novinářka můžete určitě porovnat i mediální vystupování ekonomů centrální banky.
Když si vezmete jeho kariéru od roku 2018, tak Aleš Michl byl vlastně dlouho mimořádně mediálně zdrženlivý. Projedete-li si, kdo dal kolik rozhovorů, a počítám jen ty lidi, kteří sedí v současné bankovní radě, tak určitě mediálně nejvíce aktivním členem bankovní rady byl Marek Mora.
Je to i tím, že začal tzv. Green Deal a že Mora má za sebou dlouhodobé působení na expertním místě v Evropské komisi, pracoval jako náměstek Alexandra Vondry ještě za evropského předsednictví, a má široký přehled o mezinárodních financích. Vůbec se nebránil i poměrně otevřeným rozhovorům.
Když někomu pošlu k náhledu rozhovor, většinou se stává, že daný člověk uhlazuje některé svoje pasáže. Marek Mora byl jediným člověkem, se kterým se mi stal opak. Když jsem mu rozhovor poslala, on ho ještě přitvrdil a nakonec měl text titulek „Evropská unie se likviduje z Bruselu“. Úplně jsem zírala, že takových výroků se v dobrém „dopouští“ viceguvernér ČNB.
Aleš Michl byl v mediálních výrocích velmi zdrženlivý a vlastně příliš nevystupoval. Cítila jsem i nesebevědomí, které trochu vycházelo z jeho velmi složité pověsti, s níž nastoupil do centrální banky, a myslím si, že zkrátka nechtěl dělat vlny.
Poté, co se rozjela inflace, tak se jeho přístup najednou změnil a stal se popíračem inflace. Nepovažuji za úplně vhodné vyjádření člena bankovní rady, když na otázku, jaké sociální dopady bude mít vzestup cen, odpoví, že by si lidé měli odhlásit Netflix. To asi není úplně v pořádku.
On razí tezi, že velká část inflace je nabídková, že je globálně dovezená, ale argumentů tam vidím hrozně málo. Tím se třeba liší od Oldřicha Dědka, který hlasuje v holubičí menšině v bankovní radě s Alešem Michlem, ale každý ekonom vám řekne, že Oldřich Dědek je o tom přesvědčen, je v tom mimořádně konzistentní a má pro to domyšlené ekonomické teorie.
U Aleše Michla vám to nikdo neřekne, protože ho považují za velmi utilitárního politika, a to hlavně ve vztahu k jeho bývalému zaměstnavateli Andreji Babišovi.

Autor je spolupracovník redakce. Další jeho rozhovory se zajímavými osobnostmi najdete na Offline Štěpána Křečka
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jmenování nového guvernéra ČNB oslabilo korunu

Zavřít reklamu ×
  1. To zní jako charakteristiky většiny lidí ve vysokém managementu. On snad někdo od takových čekal a čeká prolidský přístup? Tihle razí názor že úplně každý se může mít jako oni a pokud se mají hůř tak je to jen jejich chyba.

  2. Moc hezký napsáno. Pan Michl žádnou zodpovědnost necítí a spíše je na tu mediální pozornost. Jak může jako nový guvernér koncem května říct, že v srpnu bude hlasovat pro zachování úrokových sazeb. V tu chvíli vůbec netuší jaké budou. On má asi křišťálovou kouli.

  3. ano, souhlasím s paní Zlámalovou, popis dřívějších i současných členů ČNB včetně guvernérů považuji za velmi trefný a přesvědčivý.

  4. Zlamalova popira sama sebe,asi ji nikam nezvolili ..Michl prokazal ze umi, ANO predavalo zadluzeni jen 42procent! Neumetelove ze slepence je uz velmi předběhli,at si pujci Zlamalovou,horsi nez Stanjura s Fialou to nebude.

    • Zlámalová je známá pravdokavárenská hlásná trouba totalitního mainstreamu, podobně jako její podkuřovatel Křeček. Je to nebezpečná parta.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB