Lepší PMI navzdory slabým zakázkám a stále nízká nezaměstnanost

Názor
Situace v průmyslu se začíná stabilizovat, avšak k dřívějšímu normálu má ještě hodně daleko. Červencový index nákupních manažerů (PMI vzrostl na 47) naznačuje, že se míra propadu největšího tuzemského odvětví začíná zpomalovat, a dokonce se objevují náznaky optimismu.
I když firmy napříč celou ekonomikou propouštěly, nezaměstnanost se zvýšila jen o půl procentního bodu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Přesto si nelze nevšimnout, že výsledek PMI ovlivňuje především přesvědčení firem, že bude líp, nicméně nové zakázky zatím toto očekávání nepodporují. Firmy proto dál propouštějí, nicméně stále se zaměřují především na agenturní zaměstnance nebo pracovníky s časově omezenými úvazky.

A to je vlastně i jedním z důvodů, proč nezaměstnanost v ČR zůstává dál relativně nízká. Na to, že se ekonomika propadla o desetinu, se toho na trhu práce díky českému kurzarbeitu mnoho neděje. I když firmy napříč celou ekonomikou propouštěly, nezaměstnanost se zvýšila jen o půl procentního bodu na 2,4 %.

Podle dnes zveřejněných údajů statistického úřadu klesala zaměstnanost zejména v koronakrizí dotčených odvětvích a oborech – tj. v průmyslu a ve službách, zatímco ve stavebnictví nebo energetice se zvýšila.

PSALI JSME:
Na vlně optimismu

I když pokles zaměstnanosti ve zpracovatelském průmyslu a ve službách už překonal hranici 100 tisíc lidí, nezaměstnanost se ve druhém čtvrtletí zvýšila jen symbolicky. Část propuštěných lidí nepochybně už opustila pracovní trh a spíše než se zařadit mezi nezaměstnané, zvolila třeba návrat do penze nebo možná ke studiu. Ekonomická neaktivita spolu s odchodem zahraničních pracovníků tak stojí za na první pohled příznivými daty z českého trhu práce.

Velkým otazníkem pro další vývoj na trhu práce není pouze rychlost oživení v průmyslu, který už zmíněný PMI příliš nenaznačuje, ale i pokračování státní podpory zaměstnanosti. Zda se dotace mzdových nákladů budou dále prodlužovat a s nimi i odkládat vlna propouštění. To v tuto chvíli není vůbec zřejmé, a proto i výhled na trh práce zůstává poměrně zamlžený. A s ním i třeba možný výsledek hospodaření státu nebo i mezd apod.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důvěra ve zpracovatelském průmyslu vzrostla. Nadále však převládá pesimismus

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Británie odejde z EU pravděpodobně bez dohody

Návrh zákona o vnitřním trhu, se kterým přišla vláda Borise Johnsona, ještě více zkomplikoval už i tak složitá jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Pravděpodobnost, že Británie vystoupí z EU bez dohody, se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Praha zlevnila. Většina Čechů se ale stejně nerozšoupne

Glosa
V centru Prahy je to jak po vymření. Připomíná přímořské letovisko mimo sezónu. Už i Němci prchli, museli, říkají dva stánkaři u rožně na Staromáku. Číšníci v restauracích kolem Orloje nebývale úslužně lákají i Čechy k posezení pod plynovými hořáky na zahrádkách. Úsměv je to ale většinou dosti nucený.
Rolovat nahoru