Lepší výběr daní a nižší růst výdajů zpomalují prohlubování deficitu státního rozpočtu

Názor
Stát hospodařil za prvních osm měsíců letošního roku s deficitem 298,1 miliardy korun. Celkové příjmy vzrostly meziročně o 1,8 procenta a výdaje o 7,3 procenta. Meziměsíční prohloubení deficitu dosáhlo pouze 18,7 mld. Kč, zatímco průměrné tempo za první polovinu roku bylo kolem 55 mld. Kč měsíčně. Na lepším vývoji oproti plánovanému státnímu rozpočtu se shodně podílejí vyšší příjmy i nižší výdaje.
Celkově stát doposud inkasoval o 17,1 miliardy korun více, než na začátku roku předpokládal. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na příjmové straně pomohly k lepšímu výsledku zejména přímé daně. Inkaso daně z příjmu právnických osob již po započítání pololetní zálohy dosáhlo objemu plánovaného pro celý letošní rok. Lepší vývoj oproti plánu je vidět i na dani z příjmu fyzických osob a pojistném.

Naopak pod rozpočtem se stále pohybují nepřímé daně v čele se spotřební daní. Celkově však stát doposud inkasoval o 17,1 miliardy korun více, než na začátku roku předpokládal. Naopak na nedaňových příjmech ztrácí 5,1 mld. Kč.

Na výdajové straně i nadále tempo růstu postupně zpomaluje. Transfery podnikatelským a nepodnikatelským subjektům, které zatěžovaly rozpočet zejména v první polovině roku, v posledních měsících poklesly a investice pokračují ve stabilním růstu.

Doposud bylo utraceno necelých 85 miliard z plánovaných 182 mld. Kč. Prozatím tempo čerpání odpovídá průměru předchozích let, tudíž lze předpokládat, že by ambiciózní plán mohl být naplněn.

PSALI JSME:
Letos bude rekordní schodek státního rozpočtu

Na druhou stranu úspora oproti plánu vzniká v případě platů státních zaměstnanců a výdajů na obsluhu státního dluhu. V prvním případě lze očekávat tradičně zvýšené náklady v závěru roku v podobě odměn, které úsporu sníží. U obsluhy státního dluhu by se však úspora mohla ve zbytku roku ještě zvýšit. Celkově tak stát v proporcionálním vyjádření doposavad ušetřil 18,1 mld. Kč.

Podle našich očekávání tlak na prohlubování deficitu státního rozpočtu v druhé polovině roku slábne. Ačkoli naše prognóza počítala s vyšším daňovým inkasem oproti plánu ministerstva financí, zejména daň z příjmu právnických osob je pozitivním překvapením.

V závěrečné třetině roku by ekonomika měla podpořit i další daňové položky a zároveň poleví tlak na výdajovou stranu. I nadále tak počítáme s výsledným deficitem státního rozpočtu ve výši 400 miliard korun. Výsledky za poslední dva měsíce však naznačují, že by výsledný deficit mohl být i mírně nižší.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Prezident Zeman žádá úspornější rozpočet, bude hrozit provizorium

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB