Letěli jste na dovolenou s cestovkou a zpozdil se vám let? Žádejte finanční kompenzaci

Na letní dovolenou do zahraničí podle statistik cestovních kanceláří loni vyrazilo rekordních 4,9 milionu Čechů. A na základě prvotních odhadů by se letos jejich počet mohl zvýšit ještě o další stovky tisíc. Mezi klienty cestovních kanceláří přitom stále narůstá počet těch, kteří pro větší pohodlí, přepravní rychlost, ale i díky příznivým cenám volí leteckou dopravu. S celosvětově houstnoucím leteckým provozem a okolnostem z něj plynoucích však stále častěji dochází ke zpožděním.

Pokud dosažené zpoždění přesáhne tři hodiny a splní kritéria daná Nařízením Evropského parlamentu a Rady č. 261/2004, má pasažér nárok na kompenzaci za zpožděný let. Totéž přitom platí i pro klienty letící na dovolenou nebo z dovolené s cestovní kanceláří.

„Není zde žádný rozdíl. Pravidla pro vyplácení kompenzací za zpožděné lety realizované v rámci zájezdu s cestovní kanceláří platí v úplně stejném rozsahu jako v případech, kdy si cestující všechno zajišťuje a objednává sám,“ říká František Herynk, ředitel společnosti Click2Claim, která je lídrem tuzemského trhu v zajišťování kompenzací za opožděné či zrušené lety. Jen v loňském roce společnost řešila žádosti od 21 tisíc klientů a dosáhla 98procentní úspěšnost vyřízení finanční kompenzace po prvním vyhodnocení.

Na kompenzaci vznikne klientům nárok při několika těchto podmínek. Zaprvé by měl cestující do cílové destinace doletět minimálně s tříhodinovým zpožděním. Zadruhé je nezbytné, aby toto zpoždění bylo zaviněno dopravcem a ne okolnostmi, které aerolinka nemohla a nemůže ovlivnit. Mezi takové okolnosti patří například počasí, stávka dalších subjektů, bezpečnostní situace, živelná katastrofa nebo omezení provozuschopnosti letiště. Poslední a neméně důležitou podmínkou je, aby let realizoval dopravce, sídlící na území Evropské unie, nebo aby let odlétal z letiště v EU.

Při splnění podmínek je pak výše kompenzací následující:

U vzdálenosti do 1500 km se jedná o 250 EUR
U vzdálenosti 1501 až 3500 km se jedná o 400 EUR
U vzdálenosti nad 3501 km se jedná o 600 EUR

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?