Letíte z Prahy na dovolenou? Využijte pojištění, vyfoťte si kufr a připravte účtenky

Stovky klientů zaskočila na letištích hned v několika evropských destinacích situace ohledně zpožděných či ztracených zavazadel. Všem komplikacím, které v takové chvíli nastávají, se asi zcela předejít nedá, správně nastavené pojištění a několik drobných kroků před cestou však mohou pomoci případnou škodu snížit na minimum.
Jak je zřejmé z vyjádření představitelů Letiště Praha v tuzemských médiích, problém se zpožděnými zavazadly zřejmě ze dne na den nezmizí. Noví zaměstnanci totiž musí projít bezpečnostním prověřením, což trvá měsíc. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V posledních dnech mediálně propírané Letiště Praha hodinové čekání na kufry či odlety letadel bez zavazadel z posledního týdne „omlouvá především mimořádnými zpožděními letů, přiznává i problém s nedostatkem zaměstnanců a jejich výraznými neplánovanými absencemi v práci“, jak napsal server Novinky.cz.

Obecně vzato, v postcovidových letech nejsou potíže se zavazadly na evropských letištích ničím novým. Chaos na letištích se výrazně promítl také do škod spojených se zavazadly. Podle dat ERV Evropské pojišťovny např. v roce 2022 vzrostl počet škodních událostí kvůli zpoždění, ztrátě nebo poškození zavazadel o 58 procent. Lidí do zahraničí přitom vyrazilo jen o třetinu více. Tereza Procházková, produktová manažerka internetového srovnávače Klik.cz, informovala redakci Finančních a ekonomických informací (faei.cz) o možnostech, jak se na situaci, kdy při letecké dopravě dojde ke zpoždění či ztrátě zavazadel, v předstihu připravit.„Pojištění zavazadel patří do volitelné položky cestovního pojištění. Cena za den pro čtyřčlennou rodinu se pohybuje v průměru kolem 14 korun. Náklady na dovolenou se tím zvýší jen o pár desítek korun, v případě komplikací ho ale klienti rozhodně ocení.

„Takové pojištění je výhodné i z pohledu zpětného dokladování, administrace a volitelnosti limitů,“ řekla Procházková.

Z dat srovnávače pojištění Klik.cz zároveň vyplývá, že Češi stále s oblibou využívají cestovní pojištění k platební kartě, vybírají si však tu nejlevnější variantu, která zpravidla kryje pouze léčebné výlohy. „Takové pojištění tedy nekryje zavazadla, odpovědnost ani úraz. Je dobré si proto před cestou ověřit podmínky a limity, které vaše platební karta nabízí,“ uvedla Tereza Procházková.

Pokud letíte, náhradu za ztracené či zpožděné zavazadlo poskytuje automaticky daná letecká společnost, což pasažérům celosvětově zaručuje tzv. Montrealská úmluva. Musíte však všechno zdokladovat, prokázat a aktivně se přihlásit hned na letišti, kde problém se zavazadly nastal. Obecně platí, že to, co se děje mimo letiště, už zmíněná úmluva nepokrývá.

„Rozhodně se vyplatí vyfotit si věci sbalené v kufru a schovávat účtenky od cennějších věcí. Pokud pořizujete věci nouzově v destinaci před tím, než váš kufr se zpožděním dorazí, schovejte si všechny doklady a nakupujte s rozmyslem, drahé značkové věci vám pojišťovna proplatit nemusí,“ upozornila produktová manažerka internetového srovnávače.

ERV Evropská pojišťovna v tomto kontextu uvedla, že pojištění zpoždění zavazadel lze využít v situaci, kdy klientovi nedorazí včas zavazadla do jeho destinace. Klient má pak po určitém čase nárok na nákup náhradních osobních věcí, které pojišťovna uhradí. „U připojištění zavazadel v rámci cestovního pojištění je dokladování rozhodně méně a nárokovat můžete škodu i zpětně,“ doplnila Procházková.

Při hlášení škody je nutné předložit letenku či jiný cestovní dokument, písemný doklad od leteckého dopravce s uvedením důvodu a délky zpoždění zavazadel a účty za nákup nezbytných náhradních věcí. Nárok na plnění klientům vzniká, pokud se odbavená zavazadla zpozdí o více než dvanáct hodin po příletu do zahraničí. Pojišťovna uhradí výlohy na nákup nezbytných náhradních věcí až do výše limitu konkrétní pojistky – nejčastěji deset nebo dvacet tisíc korun.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. SP Soňa Prášilová

    Já si fotím zavazadlo i při cestě autobusem. nevěřím nikomu. A to hlavně kvůli pojištění. Které, mimochodem, sjednávám před odjezdem. V dnešní době krádeží a násilí vyrazit za hranice bez pojištění, je, troufnu si říci, sebevražda. Minimálně finanční. A přitom se dá pořídit za pár stovek, přes srovnávač Srovnátor nebo Toppojištění nejlevneji.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB