Letní dovolená počesku: nejvíc vyrážíme autem po krásách naší země. Sbalíme se i do igelitky, hlavně nesmí chybět plavky

Letos v létě bude dovolenkovat asi 75 % Čechů, nejčastěji jsou to mladí a rodiny. Obvykle vyrazí na jednu či dvě letní dovolené s tím, že je stráví v tuzemsku. Do světa se chystá asi jen třetina české populace, většinou ke Středozemnímu moři. Chorvatsko, Slovensko, Řecko, Itálie, Španělsko, Bulharsko, to jsou nejčastěji zmiňované destinace, kam Češi letos zamíří.

Zajímavá data o dovolených počesku přináší projekt výzkumného týmu České spořitelny s názvem Životní etapy, který propojuje několik zdrojů od etnografických rozhovorů, přes databáze klientů České spořitelny, projekce banky až po ad-hoc tematické výzkumy. Jeho unikátnost potvrzuje i první místo v soutěži Zlatý středník, které získala knižní podoba Životních etap.

„Dovolenou si Češi plánují zpravidla na červenec, kdy nasednou do svého auta a vyrazí. Letadlo využívají výrazně méně často, zvolí ho jen čtvrtina cestovatelů a je typické pro zahraniční cesty do Řecka, Itálie či Španělska,“ uvádí Monika Hrubá, vedoucí výzkumu České spořitelny.

 „Na místě budou Češi nejčastěji bydlet v hotelu, ale dost se jich ubytuje i v penzionu nebo chatě či chalupě (své, nebo pronajaté, týká se to hlavně tuzemských dovolených). Ať budou bydlet kdekoliv, důležité pro ně je, aby měli vlastní koupelnu, to je klíčový požadavek většiny lidí. Jídlo si společně s ubytováním objedná zhruba polovina Čechů, ostatní budou jíst v místních restauracích, nebo si budou vařit sami,“ doplňuje Monika Hrubá.

Aktivity na dovolené se budou točit hlavně kolem výletů do přírody, nepůjde ale asi o žádné náročné túry, protože pohorky si s sebou zabalí jen každý pátý Čech (hlavně mladí). Dále je na programu obdivování památek a samozřejmě koupání, ať už v moři, jezeře nebo bazénu. I proto jsou klíčovou věcí, kterou si Češi berou s sebou, plavky. Bude je mít 9 z 10 lidí. Mezi další často balené věci (cca 50 – 60 % lidí) patří knížky (senioři), hrací karty a notebooky či tablety. Zdaleka nejvíce sportovního vybavení (a vlastně všeho) s sebou berou mladší rodiny. A do čeho to budou balit? Stále vyhrává kufr (40 %) a taška přes rameno (39 %), ale některým poslouží i igelitka (4 %).

Dovolenou je samozřejmě potřeba i zdokumentovat, takže drtivá většina lidí bude mít na památku fotky, čtvrtina z nich si je plánuje i vyvolat, necelá pětina je bude sdílet na sociálních sítích. Videa jsou oblíbená méně, plánuje je natáčet „jen“ 40 % Čechů. Tři největší strašáci, kteří s dovolenou souvisí, jsou zdravotní problémy, že zapomenou zabalit něco důležitého a balení samotné. Lidé se naopak velmi těší na to, že si odpočinou a budou mít nové zážitky. A dovolená snů? Jednoznačně u moře. A k tomu ideálně klid, dobré počasí a dobré jídlo.

LETNÍ DOVOLENÁ V ČASE

Když srovnáme dovolené plánované na letošní rok s těmi před 10 lety a těmi před rokem 89, vidíme, že se postupně mění z hlediska destinace, dopravního prostředku, délky dovolené a ubytování a stravování. Lidé už tolik nejezdí na chaty a chalupy jako před rokem 89, ale ani tolik do Chorvatska jako před 10 lety.

V porovnání s rokem 89 také více létají a méně často jezdí autem, autobusem či vlakem, v porovnání se situací před 10 lety méně jezdí autobusem, ale i méně létají. Délka dovolené se zkracuje, před rokem 89 si lidé brali dovolenou typicky na 14 dní, teď jen na týden. Když ale jedou do zahraničí, plánují dovolenou na déle. Co se týče jídla, dříve si ho lidé častěji připravovali sami, teď spoléhají na restaurace a hotely.

LETNÍ DOVOLENÁ A FINANCE

Dovolená vyjde Čechy zhruba na 20 tisíc korun, resp. asi 8 tisíc na osobu. V této částce se skrývají náklady na cestu, ubytování, stravování, výlety, suvenýry apod. Platit budou lidé primárně hotovostí (92 %), kartu s sebou bude mít pouze část z nich.

Strachu z placení kartou na dovolené se však Češi postupně zbavují, v létě 2015 utratili lidé kartou v zahraničí cca 2 mld. Kč, vloni už to bylo asi 2,3 mld. Kč. Největší objem transakcí v zahraničí dělají Pražané, ale v přepočtu na osobu je předhánějí lidé ze Zlína. Nárůst pozorujeme hlavně v platbách za nákup potravin a v restauracích.

Při cestách do zahraničí si budou koruny měnit už v Česku, a to typicky ve směnárně. Co se týče bank, bude u nich měnit peníze na dovolenou asi třetina lidí, kteří cestují do zahraničí. Půjčku na dovolenou by si od banky vzal málokdo, lidé mají k půjčování si na to, „aby si udělali radost“, stále trochu averzi. Co naopak bude mít v podstatě každý, kdo vyráží do zahraničí, je cestovní pojištění.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky

Do tuzemské ekonomiky se vrací dobrá nálada

Do české ekonomiky se pomalu vrací optimistická nálada. Svědčí o tom dubnový vývoj Indikátoru důvěry v českou ekonomiku, který sestavuje Český statistický úřad. Meziměsíčně se zvýšil o 2,8 bodu na hodnotu 97, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.