Letos inflace klesala až do října. Pak se vyšplhala na 8,5 %

Letos inflace setrvale klesala až do října, což je dáno ale čistě statistickým efektem. Srovnávací základna, která byla hlavním důvodem poklesu inflace během celého roku, tak měla tentokrát opačný účinek.
V listopadu i v prosinci bude působit stejný efekt nižší srovnávací základny, a proto se inflace v Česku bude i nadále pohybovat nad sedmi procenty. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Inflace vzrostla na 8,5 procenta, což je vyšší hodnota, než očekávala naše i tržní prognóza. Pokud by do výpočtu nebyl promítnut pro poslední čtvrtletí minulého roku platný tzv. úsporný tarif, tak by inflace činila 5,8 procenta.

Meziměsíčně cenová hladina stoupla o 0,1 procenta zejména díky růstu cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. Nejvíce stouply cen vajec (+10,8 %), které naopak v září zaznamenaly nejvyšší pokles.

Následují polotučné trvanlivé mléko (+5,8 %), máslo (+5,0 %), vepřové maso (+5,0 %), ovoce (+3,0 %) a zelenina (2,2 %). Před začátkem zimní sezóny došlo k tradičnímu nárůstu cen oděvů (+2,2 %) a obuvi (+3,2 %). Ovšem údaje z maloobchodu naznačují, že Češi se nákupům na zimu zatím relativně vyhýbají.

Podobně jako v září bylo i v říjnu zjištěno snižování cen v oblasti bydlení, kde klesly ceny zemního plynu (-3,0 %), elektřiny (-1,7 %) a tepla a teplé vody (-0,8 %). Z potravin nejvíce poklesly ceny brambor (-5,4 %), cukru (-5,2 %), jogurtů (-3,8 %) či drůbežího masa (-2,3 %), rovněž došlo ke snížení cen nealkoholických nápojů o dvě procenta.

Česká národní banka odhadovala ve své nejaktuálnější makroekonomické prognóze říjnovou inflaci ve výši 8,3 procenta, tudíž aktuální výsledek nám příliš nenapověděl, jak by mohla bankovní rada postupovat na svém posledním měnově-politickém zasedání v tomto roce (21. 12. 2023 – pozn. aut.).

Bude třeba vyčkat na další data, především na růst mezd ve třetím kvartálu a také jak dopadnou mzdová vyjednávání například ve zdravotnictví či ve školství. Pravděpodobnost stability i „cutu“ (snížení sazeb, pozn. red.) v rozsahu 25 bazických bodů je téměř identická a nelze zatím vyloučit ani možnost razantnějšího snížení sazeb až o 50 bazických bodů.

Dle očekávání v říjnu došlo k opětovnému nárůstu inflace, ale to je dáno nižší srovnávací základnou z minulého roku a pokud bychom tento efekt nebrali v potaz, inflace by i v říjnu poklesla. V listopadu i v prosinci bude působit stejný efekt, a tak se inflace bude pohybovat nad sedmi procenty. Pro celý rok 2023 očekáváme průměrnou inflaci těsně pod 11 procenty.

Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Pokud Fiala a jeho vlastizrádný pětikolík neodstoupí tak se inflace nezbavíme….Chce to konečně odborníky do vlády. O funkci ČNB raději ani nepíši. To je škoda slov!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB