Letos je více nových exekučních řízení než loni

Dosavadní roční nárůst počtu exekucí oproti minulému roku představuje 6,3 procenta, tedy o dvacet tisíc zahájených exekučních řízení více. Redakci o tom informoval Radek Hábl, šéf Institutu prevence a řešení předlužení.
Podle údajů ministerstva spravedlnosti dochází od letošního jara v porovnání se stejným obdobím loňského roku k nárůstu nově nařízených exekucí. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Počty se podle něj v jednotlivých měsících značně měnily. Například v porovnání s květnovým přírůstkem minulého roku, který činil 27 871 exekucí, jich letos za tentýž měsíc přibylo 39 548, tedy o 42 procent více. V září naopak nové exekuce meziročně poklesly o deset procent.

„Situace se liší v jednotlivých regionech, nejvyšší nárůst zaznamenaly Východní Čechy a Jižní Morava, v Severní Moravě naopak došlo k drobnému poklesu,“ uvedl Hábl s poukazem na data ministerstva spravedlnosti z okresních soudů. Podrobnější data by podle Institutu prevence a řešení předlužení. měla být zveřejňovaná Exekutorskou komorou, jenže ta už téměř rok statistiky neaktualizovala.

Podle údajů ministerstva spravedlnosti dochází od letošního jara v porovnání se stejným obdobím loňského roku k nárůstu nově nařízených exekucí. Zatímco letos v lednu jejich počet klesl o čtvrtinu, v dubnu už vzrostl o téměř 19 procent a v květnu překročil hranici 40 procent. Srpnový 23procentní nárůst je druhý nejvyšší v tomto roce.

PSALI JSME:
Vymáhání dluhů pod ochranou státu

„Z dostupných údajů zatím nelze fakticky vyčíst, jestli meziroční změny v počtu nově zahájených exekucí mají vliv i na počet nových osob v exekuci, nebo jde o růst exekucí vůči stávajícím dlužníkům,“ sdělil Hábl.

Autor Mapy exekucí a jeden ze zástupců Platformy za reformu exekucí dodává, že podrobnější údaje by měla pravidelně zveřejňovat Exekutorská komora ČR, už to bude ale téměř rok, co statistiky naposledy aktualizovala. Některé statistiky jsou pak ještě starší.

Pravidelné a častější publikace dat by měla zajistit novela exekučního řádu, která byla poslanci schválena v červenci letošního roku. Na základě schváleného pozměňovacího návrhu Lukáše Kolaříka bude Exekutorská komora od 1. ledna příštího roku povinna jednou za čtvrt roku bezplatně poskytnout statistická data z centrální evidence exekucí ve formě otevřených dat.

PSALI JSME:
Od příštího roku se změní pravidla exekucí

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB