Letos nadprůměrně přibývá bankrotů podnikatelů

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, která poskytuje informace o firmách, informovala redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o tom, že od začátku letošního roku pozorujeme zvýšené počty podnikatelských bankrotů. Zatímco loni zbankrotovalo průměrně 415 podnikatelů měsíčně, letošní průměr dosahuje 470, tedy o 13 procent více.
Nejvyšší míru bankrotu dlouhodobě vykazuje odvětví dopravy a skladování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Zároveň zde oproti loňsku pozorujeme i vyšší počet insolvenčních návrhů, takže lze očekávat růst počtu bankrotů i v následujících měsících,“ sdělila FAEI.cz Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V dubnu bylo, jak uvedla analytička, v Česku vyhlášeno 468 bankrotů fyzických osob podnikatelů a zároveň bylo podáno 465 insolvenčních návrhů. „V obou případech jde oproti loňskému roku o nadprůměrné hodnoty,“ zdůraznila.

Faktem ale je, že v loňském roce bylo vyhlášeno nejméně bankrotů fyzických osob podnikatelů za posledních deset let (4 943), což znamená nižší srovnávací základnu. Insolvenčních návrhů bylo loni podáno 5 343, což je srovnatelné s rokem 2022.

Za posledních 12 měsíců (což je meziroční srovnání k datu, ale nikoliv srovnání celých let, pozn. aut.) v Česku zbankrotovalo celkem 5 186 fyzických osob podnikatelů, tedy o šest procent více než v předchozím období.

Bankroty a návrhy na bankrot fyzických osob podnikatelů 2022-2024. Zdroj: CRIF

„Z dlouhodobého hlediska je znatelný také růst insolvenčních návrhů, kterých bylo za posledních 12 měsíců podáno 5 478, o čtyři procenta více oproti předchozímu období. Průměrně za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 47 z deseti tisíc aktivních podnikatelů,“ uvedla Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo podle údajů společnosti CRIF letos v dubnu vyhlášeno v Jihomoravském kraji (61), v Praze (58) a Moravskoslezském kraji (57), nejméně pak na Vysočině (14) nebo na Královéhradecku (17). Nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 83 a Ústecký kraj se 74 bankroty na každých deset tisíc aktivních subjektů.

Pokud jde o odvětví, v dubnu bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů podnikatelů ve stavebnictví (131), v obchodu (72) a ve zpracovatelském průmyslu (63) a pouze jeden podnikatel zbankrotoval v odvětví informačních a komunikačních činností. Dodejme pro srovnání čísla za loňský rok: Ve stavebnictví bylo vyhlášeno 1 222 bankrotů, v odvětví obchodu 811 a ve zpracovatelském průmyslu 682.

Podle Kameníčkové dlouhodobě nejvyšší míru bankrotu vykazuje odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 67 z deseti tisíc registrovaných subjektů, a stavebnictví se 43 bankroty na deset tisíc podnikatelů. Nejnižší míru bankrotů opakovaně vykazují odvětví poskytující vzdělávací, zdravotnické a sociální služby (7 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů, pozn. aut.).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

  1. Marek

    Dokud funguje automobilový průmysl tak je ještě dobře. Až skončí výroba aut se spalovacím motorem tak nastane peklo. Na el. auto stačí 20% pracovníků oproti klasickému autu. Navíc se baterie doveze kompletní z jiného státu. Tak pokles zaměstnaců v automobilovém průmyslu bude markantní.

  2. Marek

    Když už jste tu dali ilustrační fotku kamionu tak napíšu ještě něco k dopravcům. Ti budou mít problémy od roku 2027 kdy na pohonné hmoty(taky zemní plyn) budou emisní povolenky a ceny nafty a benzínu vystřelá skokově až o 13 kč/litr.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB