Letos nadprůměrně přibývá bankrotů podnikatelů

Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, která poskytuje informace o firmách, informovala redakci portálu Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) o tom, že od začátku letošního roku pozorujeme zvýšené počty podnikatelských bankrotů. Zatímco loni zbankrotovalo průměrně 415 podnikatelů měsíčně, letošní průměr dosahuje 470, tedy o 13 procent více.
Nejvyšší míru bankrotu dlouhodobě vykazuje odvětví dopravy a skladování. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Zároveň zde oproti loňsku pozorujeme i vyšší počet insolvenčních návrhů, takže lze očekávat růst počtu bankrotů i v následujících měsících,“ sdělila FAEI.cz Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

V dubnu bylo, jak uvedla analytička, v Česku vyhlášeno 468 bankrotů fyzických osob podnikatelů a zároveň bylo podáno 465 insolvenčních návrhů. „V obou případech jde oproti loňskému roku o nadprůměrné hodnoty,“ zdůraznila.

Faktem ale je, že v loňském roce bylo vyhlášeno nejméně bankrotů fyzických osob podnikatelů za posledních deset let (4 943), což znamená nižší srovnávací základnu. Insolvenčních návrhů bylo loni podáno 5 343, což je srovnatelné s rokem 2022.

Za posledních 12 měsíců (což je meziroční srovnání k datu, ale nikoliv srovnání celých let, pozn. aut.) v Česku zbankrotovalo celkem 5 186 fyzických osob podnikatelů, tedy o šest procent více než v předchozím období.

Bankroty a návrhy na bankrot fyzických osob podnikatelů 2022-2024. Zdroj: CRIF

„Z dlouhodobého hlediska je znatelný také růst insolvenčních návrhů, kterých bylo za posledních 12 měsíců podáno 5 478, o čtyři procenta více oproti předchozímu období. Průměrně za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 47 z deseti tisíc aktivních podnikatelů,“ uvedla Věra Kameníčková.

Nejvíce bankrotů podnikatelů bylo podle údajů společnosti CRIF letos v dubnu vyhlášeno v Jihomoravském kraji (61), v Praze (58) a Moravskoslezském kraji (57), nejméně pak na Vysočině (14) nebo na Královéhradecku (17). Nejvyšší míru podnikatelských bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Karlovarský kraj s 83 a Ústecký kraj se 74 bankroty na každých deset tisíc aktivních subjektů.

Pokud jde o odvětví, v dubnu bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů podnikatelů ve stavebnictví (131), v obchodu (72) a ve zpracovatelském průmyslu (63) a pouze jeden podnikatel zbankrotoval v odvětví informačních a komunikačních činností. Dodejme pro srovnání čísla za loňský rok: Ve stavebnictví bylo vyhlášeno 1 222 bankrotů, v odvětví obchodu 811 a ve zpracovatelském průmyslu 682.

Podle Kameníčkové dlouhodobě nejvyšší míru bankrotu vykazuje odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 67 z deseti tisíc registrovaných subjektů, a stavebnictví se 43 bankroty na deset tisíc podnikatelů. Nejnižší míru bankrotů opakovaně vykazují odvětví poskytující vzdělávací, zdravotnické a sociální služby (7 bankrotů na 10 tisíc podnikatelů, pozn. aut.).

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Ma Marek

    Dokud funguje automobilový průmysl tak je ještě dobře. Až skončí výroba aut se spalovacím motorem tak nastane peklo. Na el. auto stačí 20% pracovníků oproti klasickému autu. Navíc se baterie doveze kompletní z jiného státu. Tak pokles zaměstnaců v automobilovém průmyslu bude markantní.

  2. Ma Marek

    Když už jste tu dali ilustrační fotku kamionu tak napíšu ještě něco k dopravcům. Ti budou mít problémy od roku 2027 kdy na pohonné hmoty(taky zemní plyn) budou emisní povolenky a ceny nafty a benzínu vystřelá skokově až o 13 kč/litr.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB