Za celosvětovým růstem stojí hlavně západní Evropa, kde se počet insolvencí zvýší o 14 procent oproti minulému roku, a USA, kde dojde k nárůstu o 31 procent. Další nárůst insolvencí může v Evropě a Severní Americe ohrozit více než 1,6 milionu pracovních míst. Česko zaznamená nárůst o deset procent oproti předchozímu roku.
Allianz Trade ve své nejnovější zprávě o globální platební neschopnosti odhaluje závažnější výhled pro globální podnikatelské prostředí, přičemž se předpokládá, že platební neschopnost v roce 2024 vzroste o 11 procent, což je ještě prudší nárůst, než se předpokládalo na začátku roku, kdy prognózy předpovídaly růst o devět procent s následnou stabilizací v roce 2025.
Poslední vývoj však ukazuje méně pozitivní vývoj nejenom pro letošní rok, ale i pro rok 2025, kdy by mělo dojít k ročnímu navýšení insolvencí společností o dvě procenta a stabilizace by měla následovat až v roce 2026. Větší nárůst insolvencí podniků je částečně způsoben stále utlumenou globální poptávkou, přetrvávající geopolitickou nejistotou a nerovnoměrnými podmínkami financování.
„Lze ji také vysvětlit ‚nahromaděním‘ insolvencí, protože podniky již nejsou chráněny podpůrnými opatřeními zavedenými během pandemie a energetické krize. Proto budou země představující více než polovinu světového hrubého domácího produktu (HDP) v roce 2024 zasaženy dvouciferným nárůstem insolvencí,“ uvedla Kateřina Kirakosjan z české pobočky Allianz Trade.
Za větším nárůstem platební neschopnosti podniků, než se očekávalo, stojí zejména západní Evropa, kde analýza Allianz Trade předpokládá, že rok 2024 skončí dalším nárůstem insolvencí podniků o 14 procent. Velký nárůst má nejsilnější ekonomika světa – USA. V případě Spojených států dojde v roce 2024 k nárustu o 31 procent.
„Největší nárůst by měl být zaznamenán v Nizozemsku (35 %), Irsku (33 %) a Švédsku (29). Dvojciferný nárůst se týká i hospodářských tahounů Německa (25 %), Francie (18 %) a Itálie (22 %). Počet insolvencí klesá ve sledovaném regionu pouze v Dánsku, kde by měl být počet insolvencí společností menší o 16 procent“, řekla Kirakosjan, vedoucí oddělení pohledávek české pobočky Allianz Trade.
Další nárůst insolvencí podniků může být jedním z klíčových faktorů na zvýšení nezaměstnanosti. Jen v Evropě a Severní Americe ohrozí v příštím roce více než 1,6 milionu pracovních míst. „Tato hodnota je vypočtena na základě podílu podniků, které okamžitě přejdou do fáze likvidace (v průměru 70 %), a podílu propuštěných osob ve fázi restrukturalizace (přibližně 35 %),“ sdělila Kateřina Kirakosjan.
Hlavními ohroženými odvětvími jsou stavebnictví, maloobchod a služby. Ohrožená pracovní místa odpovídají téměř osm procent celkového počtu nezaměstnaných v Evropě a USA a představují desetileté maximum. „Stavebnictví, maloobchod a služby byly zasaženy nejsilněji, a to jak z hlediska četnosti, tak i závažnosti,“ vysvětlila Kirakosjan.
Nárůst společností v platební neschopnosti se podle ní nevyhne ani Česku. „Letos očekáváme navýšení insolvencí podniků o deset procent oproti předchozímu roku. Mělo by se však jednat o vrchol nárůstu. Naopak v roce 2025 očekáváme snížení insolvencí o pět procent v roce 2025 a o tři procenta v roce 2026,“ dodala.
Podle analýzy společnost CRIF ke konci třetího čtvrtletí letos v Česku zbankrotovalo 4 088 podnikatelů, o sedm procent více než loni. Zároveň bylo podáno 4 302 insolvenčních návrhů, o pět procent více než loni. „Při porovnání počtu bankrotů letos pozorujeme mírný nárůst, navazující na růst insolvenčních návrhů,“ sdělila faei.cz analytička společnosti Věra Kameníčková.
V rámci odvětví bylo v posledních 12 měsících nejvíce bankrotů podnikatelů vyhlášeno ve stavebnictví (1 240), v obchodu (783) a ve zpracovatelském průmyslu (713). Dlouhodobě nejvyšší ohrožení bankrotem zaznamenává odvětví dopravy a skladování, kde za posledních 12 měsíců zbankrotovalo 71 z 10 tisíc registrovaných subjektů, a stavebnictví s 48 bankroty na 10 tisíc podnikatelů.
„Počet bankrotů se v letošním roce bude dále zvyšovat, ale jen mírně. Přetrvává dobrá platební morálka podnikatelů, podíl nesplácených úvěrů se v tomto segmentu v poslední době mírně zvyšuje a počet těch, kteří z trhu vystoupili, je letos stále ještě vyšší než v předchozích letech,“ vysvětlila analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau Věra Kameníčková.
Ilustrační foto: Depositphotos.com