Letos se velikonoční pečení prodraží

Srovnání akčních letáků sedmi největších českých řetězců před loňskými a letošními Velikonocemi ukázalo, že ingredience na pečení meziročně zdražily v průměru o 22 procent. Kromě polotučného mléka a prášku do pečiva si letos zákazníci připlatí za všechny sledované položky. Analýzu provedla firma Česká distribuční, největší distributor akčních letáků v ČR.
Za deset kusů slepičích vajec zákazníci letos zaplatí průměrně 31 korun, oproti loňsku si tak připlatí o 39 procent. Ilustrační foto: Pixabay.com

Analýza se zabývala cenami devíti vybraných položek nezbytných pro velikonoční pečení. Nejvíce zdražila pšeničná polohrubá mouka, a to o 57 procent na průměrných 17,90 Kč za kilogram. Vanilkový cukr zaznamenal 49% zdražení a nyní stojí průměrně 2,95 koruny za kus.

Za deset kusů slepičích vajec ve velikosti M zákazníci zaplatí průměrně 31,23 Kč, připlatí si tedy o 39 procent. Kilogram cukru krupice je meziročně dražší o 34 procent a dá se v akci pořídit průměrně za 13,23 Kč. Za čtvrtinku másla letos lidé zaplatí o 31 procent více.

PSALI JSME:
Letošní Velikonoce budou suverénně nejdražší v historii

Cena jednoho litru polotučného mléka zůstala beze změny, stejně jako loni se pohybuje těsně pod hranicí 11 Kč. Jedinou ze sledovaných položek, která meziročně zlevnila (o 15 %), je prášek do pečiva. Ten se v období letošních Velikonoc prodává v průměru za 1,65 Kč za balení.

Pro obchodníky jsou Velikonoce, po Vánocích a Silvestru, třetím nejvýnosnějším svátkem roku. „Letos lidé v Česku utratí u příležitosti Velikonoc zhruba devět miliard korun, přibližně tisíc korun na dospělého obyvatele,“ odhaduje Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády.

PSALI JSME:
Které svátky vydělávají obchodníkům nejvíc?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Spotřebitelé dál omezují své nákupy

Podle údajů statistického úřadu zveřejněných ve středu i v červenci pokračoval trend snižování reálných útrat domácností v tuzemských obchodech. Aktuálně dokonce už české domácnosti nakupují jen tolik zboží jako v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB