Letošní rok byl z pohledu IPO nejlepší za 21 let

Názor
Díky uvolněným politikám centrálních bank je na trzích obří množství peněz, které hledá své uplatnění ve světě investic. To v letošním roce umožnilo rekordnímu množství firem úspěšně vstoupit na burzu. Největší zájem byl o technologické společnosti.
V Evropě se počet IPO za rok více než zdvojnásobil na 485. Objem nových emisí se téměř ztrojnásobil na 81,1 miliardy dolarů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V letošním roce vstoupilo mnoho nových firem na burzu a začaly poprvé veřejně nabízet své akcie. Tomuto procesu se říká Initial Public Offering (zkráceně IPO, pozn. aut.). Celkem jsme letos zažili 2 388 IPO, což bylo zhruba o dvě třetiny více, než v předešlém roce. Jde o nejlepší výsledek od roku 2000. Objem nových emisí rovněž výrazně vzrostl a dosáhl úrovně 453 miliardy dolarů.

Skvělé výsledky jsme zaznamenali v Evropě, kde se počet IPO za rok více než zdvojnásobil na 485. Objem nových emisí se přitom dokonce téměř ztrojnásobil na 81,1 miliardy dolarů. Nejvíce IPO bylo zaznamenáno v Číně (včetně Hongkongu). Celkem jich bylo 593. Nicméně tamní objem nových emisí vzrostl jen o tři procenta na 122,8 miliardy dolarů.

Také americký trh ohlásil skvělé výsledky. Počet tamních IPO vzrostl o 86 procent na 416. Objem nových emisí přitom vzrostl o 81 procent na 155,7 miliardy dolarů. Celkově tak můžeme hovořit o pravdu skvělém roce pro IPO, který nepamatujeme posledních 21 let.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výnosy z primárních veřejných úpisů akcií dosáhly nejlepšího výsledku za poslední tři roky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB