Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Názor
Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou statisticky vykazovanou hodnotu, ale vzrostla.
Nálada domácností je hodně vrtkavá. Současnou situaci hodnotí dokonce lépe než před rokem, obávají se ale nadcházejících dvanácti měsíců. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nás to potěšilo. V podstatě jako jediní jsme se domnívali, že recese druhé poloviny loňského roku byla pouze technického rázu. Téměř nedopadla na trh práce, který navíc vstřebával příliv ukrajinské pracovní síly, nijak zásadně tudíž ani nepomohla v boji s inflací.

I když byl tedy výsledek za první čtvrtletí pro trh pozitivním překvapením, my jsme hned dodávali i tu druhou část zprávy – rychlého růstu se letos opravdu nedočkáme. Pokud jde o dlouhodobý potenciál našeho hospodářství, ten zůstává relativně nízký.

PSALI JSME:
Český průmysl ještě zdaleka nemá vyhráno

Investiční rozhodování v privátní sféře komplikuje vysoká inflace a nejistota ohledně budoucí kupní síly, na straně veřejného sektoru, pokud pomineme problematiku omezených finančních zdrojů, pak přetrvávající bolest v podobě slabého projektového řízení. Bez strukturálních změn a investic do nich se na vyšší růstovou dráhu posuneme jen těžko.

A ani výhledy do konce roku k bezbřehému optimismu nenabádají a aktuálně zveřejňované sentiment indikátory z evropských zemí i tuzemska nám, alespoň prozatím, dávají za pravdu. Poslední měsíc či dva pozorujeme zhoršenou náladu průmyslníků ve světě, v Německu i u nás.

Po razantním nárůstu spotřebitelské nálady českých domácností během prvních měsíců letošního roku přinesl květen celkem výrazný pokles. Nálada domácností je hodně vrtkavá. Současnou situaci hodnotí dokonce lépe než před rokem, obávají se ale nadcházejících dvanácti měsíců.

PSALI JSME:
Květnový průzkum hlásí zhoršení důvěry v české ekonomice

To lze dát do souvislosti s představovaným vládním fiskálním balíčkem. Zpráva pro vládu je jasná, domácnostem je třeba jednoduše a jasně vysvětlit potenciální dopady. To nejhorší z jejich pohledu je totiž právě nejistota.

Za celý letošní rok tak očekáváme růst tuzemského hospodářství v reálném vyjádření o pouhých 0,6 procenta. Za celou eurozónu přitom čekáme dvojnásobnou dynamiku, tedy přírůstek ve výši 1,2 procenta. I v letošním roce nám tedy budou naši západní sousedé v ekonomické úrovni utíkat.

Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Vládní balíček? Podle čerstvého průzkumu je „nelogický“, vláda by měla komunikovat lépe

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Analýza
Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, nově se týká provozovatele místo vlastníka a zvyšují se limity pro pojistné plnění.