Levná ocel omezuje výrobu v Ostravě i Košicích. Hrozí propouštění

Názor
Cena železné rudy dnes vystoupala na nové pětileté maximum. Termínový kontrakt na dodávku rudy vzrostl na čínském trhu o 3,3 procenta na nejvyšší úroveň od prosince roku 2013. Důvodem je omezení dodávek rudy z Brazílie a Austrálie, což jsou její klíčoví světoví těžaři. Čína zároveň chrlí rekordní množství nově vyrobené oceli.
Levná ocel zaplavuje unii. Ostravské hutě i košické železárny musí omezovat výrobu. Foto: Pixabay

Čínská produkce oceli se v červnu ocitla meziročně o deset procent výše, přičemž průměrná denní produkce dosáhla historického rekordu. Odpovídá tak více než jedné miliardě tun vyrobené oceli ročně. Čínští producenti chrlí miliony tun oceli denně v očekávání zvýšené poptávky, kterou by měl podpořit stimulační balíček pekingské vlády.

Peking se snaží stimulacemi jak v oblasti například investic do infrastruktury, tak třeba usnadněním přístupu k úvěru podpořit čínskou ekonomiku, která se potýká se ztrátou dynamiky. Za ni může obchodní válka se Spojenými státy probíhající v době náročné transformace, jež spočívá v přeměně čínského hospodářství z exportně orientované „dílny světa“ na vyspělejší ekonomiku opřenou o spotřebu vlastního obyvatelstva.

Z celosvětového hlediska je čínská ocel stále levná. Kvůli clům, která na dovoz ocele uplatňuje od loňska americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa, míří větší objem čínské oceli do zemí Evropské unie. Evropští oceláři se navíc potýkají s dramatickým zdražením emisních povolenek na rekordní úroveň. Tomuto zdražení produkce z environmentálních důvodů ovšem čínští oceláři nečelí, což jen zvyšuje jejich konkurenční výhodu na evropském trhu.

Zaplavení trhu EU ocelí z třetích zemí, nejen z Číny, pak způsobuje, že třeba ostravské hutě patřící nově skupině Liberty Steel musí omezovat svoji výrobu a střednědobě, pokud se situace nezlepší, tamním zaměstnancům hrozí propouštění. Omezování produkce nyní čelí také třeba košické železárny náležející americké skupině US Steel.

Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koupit hutě s miliardovými zisky za jednu korunu? To by byl věru majstrštyk

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Zdražování se rozjelo na plné obrátky

Jasně se ukazuje, že v ekonomice existují inflační tlaky, kdy akce v podobě růstu mezd vyvolala reakci v podobě růstu cen. Rostoucí ceny nemovitostí umožňují stavebním firmám, aby zdražovaly stavební práce. Vysoké …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru