Levné peníze vedou k úpadku

Názor
Tuzemští centrální bankéři jinou možnost neměli a v rámci daných podmínek učinili správně, že šli s úroky razantně dolů. Ony „dané podmínky“ jsou určeny zejména světově významnými centrálními bankami a také pomýlenými ekonomy, často ověnčenými mnoha tituly a cenami. Tito ekonomové schválně kladou až přílišný důraz na problémy strany poptávky. Je to pro ně z hlediska jejich vlastního živobytí pohodlnější.
Levné peníze vedou k úpadku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokud za každou ekonomickou krizí uvidí nedostatečnou poptávku, mohou vzápětí argumentovat, že chybějící poptávku má doplnit vláda, třeba investicemi nebo zaměstnáváním ve veřejné sféře. Tím pádem říkají přesně to, co chtějí politici a úředníci slyšet.

Politici a úředníci se jim za to odmění třeba grantem na ekonomický „výzkum“ nebo nějakým státním či akademickým oceněním (akademická půda je z podstatné části financována státem).

Ekonom, který naopak upozorňuje na problémy strany nabídky, si na svůj denní chleba vydělává obtížněji. Odstranění překážek na straně nabídky totiž znamená třeba deregulaci či liberalizaci, tudíž omezení moci a vlivu státu. Takový ekonom tedy nebude od státu moc dostávat granty a ceny a v akademických žurnálech bude leckdy vysmíván jako nedouk.

PSALI JSME:
ČNB chce stabilizovat trhy skrze stabilitu institucí

Výsledkem je pokřivená situace, kdy se kdejaká krize či útlum ekonomiky řeší především jako problém poptávkové strany. Centrální banky tedy sráží úrokové sazby k nule a tisknou nové miliardy o sto šest, aby údajnou chybějící poptávku doplnily. Peníze jsou skoro zadarmo, ale investiční činnost a růst produktivity chabý. Proč?

Protože je problém na nabídkové straně. Ekonomiky Západu jsou přeregulované, přebyrokratizované, plné pokřivených cenových a úrokových signálů, takže pouhé parazitování, třeba vymýšlení „regulací pro regulace“ či psaní „těch správných“ akademických prací, které ovšem nikdo nečte, může být finančně výdělečnější, než skutečně produktivní a záslužná práce.

Výsledkem je postupující ekonomický a společenský úpadek, na nějž existuje zas a jen jediná „správná“ odpověď – tisk peněz, tedy další dluh, a více státu a jeho regulací.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Reakce na snížení sazeb bude nyní výraznější

×
 1. Tak problém není tisknutí peněz , ale spíše regulace a neefektivita trhu.
  Klasický příklad . Zatímco u nás při zvyšování množství peněz lidé skupují nemovitosti a ty nechají klidně ladem , tak američané nikoliv . Tam jsou totiž obce financovány z daně z nemovitosti .
  Má to vícero dopadu . Obec se chce rozvíjet – z budoucích nemovitostí má příjem . Tedy nejen že nebrání výstavbě , ale přímo ji podporuje . To má za následek velkou nabídku , stavební firmy si konkurují a tedy zákazník je pán .
  Lidé si na druhou stranu rozmyslí hromadit nemovitosti . Pokuď v ní nebydlíte , či nemáte zisk tak se jí zbavíte .
  Tudíž nemovitost je užitková věc . Američané tedy mají dostupné a velké bydlení cca 3,5 ročního platu .
  https://www.numbeo.com/property-investment/rankings_by_country.jsp
  Za další , když nemovitost není uložení peněz (daně pusobí jako záporné uroky) , tak ceny odpovídají efektivitě výstavby . Naopak lidé se zamýšlejí kam jinam investovat a třeba je dají do podnikání nebo na burzu . Což zase nakopává ekonomiku a lidé se též podílejí na rustu ekonomiky.
  U nás ale máme nemovitosti takzvaně vzácné zboží a tak jsou drahé , malé , málo nakoupíte vybavení a lidé je proto hromadí . Jak říkají ekonomové češi si zamilovaly nemovitosti.

 2. Problém je rozhodně v tisknutí pěnez, nevím jak ve vašem státě ale ve státech na téhle planětě, peníze co se vytisknou nekončí v pěněženkách lidí co by si za to koupili bydlení, ale končí na účtech již bohatých lidí co tyto extrémně levné peníze investují. Sou samozřejmě aktuálně máme pár vyjímek ale za ty drobné co dostanete například v USA si bydlení nekoupíte.
  Bydlení v americe aspoň z mé zkušenosti rozhodně není tak dostupné i když je v přepočtu na roční platy teoreticky levnější než u nás.

  Michal> libra či jiná měna ti nepomůže… Tisknou všichni.

  Řešení je opustit aktuální systém centralizace, začít vyučovat finanční gramotnost a každý jednotlivec musí převzít odpovědnost za svůj život/finance. Aktuální „sociální kapitalismus“ tu dlouho nebude. Ke svobodnému necentralizovanému trhu pády patří- je to ozdravný proces> Souhlasím s autorem článku.

  Svět nemůže fungovat na dluh donekonečna.

 3. Hospodaření ČNB je absolutně špatné a je proti svým občanům.Akorát se starají aby byla koruna co nejlevnější,přitom reálná hodnota eura je sotva 20 kč.Prostě ČNB pracuje pro velké cizí firmy,které se tu mají jako prasata v žitě.Vše na úkor vlastních občanů,kteří platí za věci z dovozu což je prakticky všechno obrovskou cenu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Ekonomika eurozóny zřejmě opět upadne do recese

Na sektor služeb v ekonomice eurozóny doléhala v prvních lednových týdnech tíha uzavírek souvisejících s pandemií. Zpracovatelský průmysl si ale stále vedl dobře a aktivita v tomto sektoru dle předběžných výsledků …

Co přinese Česku Biden v Bílém domě?

Donald Trump nevídaným způsobem napadal podle svého mínění až příliš silný dolar, čímž se záměrně pokoušel srážet jeho hodnotu po přepočtu do jiných měn. Nyní se americká administrativa vrátí pod vedením nového …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru