Licenci ČNB mohou získat i firmy, které nezveřejňují informace o svém hospodaření

Licenci České národní banky (ČNB) mohou získat i subjekty, které neplní zákonné povinnosti a neinformují o svém hospodaření ve sbírce listin obchodního rejstříku: Třeba jako fintechový startup BudgetBakers, který neplnění povinnosti vysvětluje „administrativním nedopatřením“. Firma minulý týden informovala, že jí centrální banka udělila licenci k napojení do bankovního rozhraní API s tím, že je „jedním z mála finančních startupů, který na licenci dosáhl a potvrdil tak svoji technologickou a ekonomickou vyspělost“.
V čele BudgetBakers stojí vývojář Jan Muller a Michal Kratochvíl jako CEO (na snímku). Letos v dubnu startup získal výše neupřesněnou investici od skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta na vývoj nové verze aplikace pro B2B trh. Reprofoto: rockawaycapital.com

Jak zjistila redakce portálu FEAI.cz ze sbírky listin obchodního rejstříku, společnost BudgetBakers v něm neinformovala o svém hospodaření ani jednou od svého vzniku v roce 2014.

Podle aktuálních údajů společnosti Bisnode, která má v České republice nejrozsáhlejší databázi finančních výkazů a platebních informací o firmách, je tak startup BudgetBakers jednou z 176 495 tuzemských firem, které v letech 2014 – 2017 nesplnily svou zákonnou povinnost. „Takovéto jednání lze postihnout nejen dle zákona o účetnictví a jiných veřejnoprávních předpisů, ale lze jej rovněž řešit prostředky na ochranu proti nekalé soutěži,“ upozornila už před časem právní kancelář PPS advokáti. Podle jejího názoru nesplnění povinnosti zveřejnit účetní závěrku a výroční zprávu společnosti uložením do sbírky listin obchodního rejstříku znamená získání nikoliv nevýznamných výhod oproti konkurenci.

Centrální banky jsme se dotázali, jak je možné, že její licenci může získat i subjekt, který od svého vzniku neplní informační povinnost, i na to, zda banka v rámci licenčního řízení kontroluje, zda ji žadatelé o licenci plní. „ČNB se k probíhajícím správním řízením o udělení povolení k činnosti nevyjadřuje,“ zareagovala mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

„ČNB pochopitelně má k dispozici veškeré účetní a finanční výkazy společnosti, a to za celou dobu fungování. Finanční stabilita společnosti je jedním ze základních předpokladů pro udělení licence. V případě Obchodního rejstříku jde o administrativní nedopatření, které bude napraveno,“ uvedla k dotazům FAEI.cz Jana Dobrovská, mediální zástupce BudgetBakers.

Porovnání rizikovosti firem, které ne/plní informační povinnost

nespolehlivý plátce DPH úpadek exekuce dluhy likvidace rizikové okolí
všechny firmy 1,19 % 0,79 % 0,56 % 0,50 % 8,78 % 10,65 %
neplní 1,82 % 1,17 % 0,90 % 0,81 % 13,79 % 15,11 %

Zdroj: Bisnode, data k 13. 5. 2019

Ze statistik společnosti Bisnode přitom vyplývá, zákonem danou informační povinnost nejhůř plní firmy s žádnými nebo nízkými tržbami a subjekty s pražskou adresou. Společnosti, které se vyhýbají plnění informační povinnosti, jsou zároveň rizikovější než firmy, které své finanční výkazy pravidelně zveřejňují (viz graf výše).

„Přístup firem k plnění informační povinnosti je dlouhodobým nešvarem tuzemského podnikatelského prostředí. I když jsme v posledních letech zaznamenali mírně zlepšení, na trhu je stále většina firem, které tají své výsledky hospodaření. Tím vytváří nerovné podmínky pro podnikání a škodí poctivým podnikatelům,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podle Michaela Dobrovolného, manažera společnosti Smart Office&Companies ze skupiny Apogeo, je každá obchodní korporace povinna nejméně jednou ročně uskutečnit valnou hromadu, schválit účetní závěrku a všechny dokumenty s tím související následně založit do sbírky listin. „Za porušení nehrozí jen citelné sankce ze strany rejstříkového soudu, ale k porušování této povinnosti je také přihlíženo při hodnocení spolehlivosti plátce DPH finančními úřady,“ upozornil Dobrovolný.

PSALI JSME:
Firma nedodržovala zákon, přesto dosáhne na evropské dotace. Ministerstvo v tom problém nevidí

Společnosti, které obchodují s firmami neplnícími informační povinnost, se podle Dobrovolného vystavují zvýšenému riziku, pokud dojde k problémům s DPH. „Také některé elektronické analytické systémy a databáze mohou takovou společnost zbytečně vyhodnocovat jako rizikovou,“ doplnil. Firmy, které mají pojištěné pohledávky, pak podle něj s těmito subjekty těžko budou obchodovat, neboť by takové obchody nekrylo jejich pojištění.

„Některé soudy ale již začaly konat, plnění povinností počaly vymáhat a na stole je také novela Zákona o obchodních korporacích z pera ministerstva spravedlnosti, která porušování těchto povinností ztrestá přísněji. Pokud například nezaloží společnost do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období a je-li zároveň nekontaktní, bude zrušena,“ varoval Dobrovolný.

Obezřetnost a prověřování obchodních partnerů je podle Štěpánové z Bisnode vždy na místě. „Absence finančních výkazů na sbírce listin by měla být varovným signálem. Společnosti, které tají své finance, jsou postiženy negativní událostí výrazně častěji než ty, které v této oblasti dodržují zákon,“ uzavřela analytička.

PSALI JSME:
Daň z příjmu prý neplatí polovina českých firem. Z těch, co o svém hospodaření informují…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB