Licenci ČNB mohou získat i firmy, které nezveřejňují informace o svém hospodaření

Licenci České národní banky (ČNB) mohou získat i subjekty, které neplní zákonné povinnosti a neinformují o svém hospodaření ve sbírce listin obchodního rejstříku: Třeba jako fintechový startup BudgetBakers, který neplnění povinnosti vysvětluje „administrativním nedopatřením“. Firma minulý týden informovala, že jí centrální banka udělila licenci k napojení do bankovního rozhraní API s tím, že je „jedním z mála finančních startupů, který na licenci dosáhl a potvrdil tak svoji technologickou a ekonomickou vyspělost“.
V čele BudgetBakers stojí vývojář Jan Muller a Michal Kratochvíl jako CEO (na snímku). Letos v dubnu startup získal výše neupřesněnou investici od skupiny Rockaway Jakuba Havrlanta na vývoj nové verze aplikace pro B2B trh. Reprofoto: rockawaycapital.com

Jak zjistila redakce portálu FEAI.cz ze sbírky listin obchodního rejstříku, společnost BudgetBakers v něm neinformovala o svém hospodaření ani jednou od svého vzniku v roce 2014.

Podle aktuálních údajů společnosti Bisnode, která má v České republice nejrozsáhlejší databázi finančních výkazů a platebních informací o firmách, je tak startup BudgetBakers jednou z 176 495 tuzemských firem, které v letech 2014 – 2017 nesplnily svou zákonnou povinnost. „Takovéto jednání lze postihnout nejen dle zákona o účetnictví a jiných veřejnoprávních předpisů, ale lze jej rovněž řešit prostředky na ochranu proti nekalé soutěži,“ upozornila už před časem právní kancelář PPS advokáti. Podle jejího názoru nesplnění povinnosti zveřejnit účetní závěrku a výroční zprávu společnosti uložením do sbírky listin obchodního rejstříku znamená získání nikoliv nevýznamných výhod oproti konkurenci.

Centrální banky jsme se dotázali, jak je možné, že její licenci může získat i subjekt, který od svého vzniku neplní informační povinnost, i na to, zda banka v rámci licenčního řízení kontroluje, zda ji žadatelé o licenci plní. „ČNB se k probíhajícím správním řízením o udělení povolení k činnosti nevyjadřuje,“ zareagovala mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová.

„ČNB pochopitelně má k dispozici veškeré účetní a finanční výkazy společnosti, a to za celou dobu fungování. Finanční stabilita společnosti je jedním ze základních předpokladů pro udělení licence. V případě Obchodního rejstříku jde o administrativní nedopatření, které bude napraveno,“ uvedla k dotazům FAEI.cz Jana Dobrovská, mediální zástupce BudgetBakers.

Porovnání rizikovosti firem, které ne/plní informační povinnost

nespolehlivý plátce DPH úpadek exekuce dluhy likvidace rizikové okolí
všechny firmy 1,19 % 0,79 % 0,56 % 0,50 % 8,78 % 10,65 %
neplní 1,82 % 1,17 % 0,90 % 0,81 % 13,79 % 15,11 %

Zdroj: Bisnode, data k 13. 5. 2019

Ze statistik společnosti Bisnode přitom vyplývá, zákonem danou informační povinnost nejhůř plní firmy s žádnými nebo nízkými tržbami a subjekty s pražskou adresou. Společnosti, které se vyhýbají plnění informační povinnosti, jsou zároveň rizikovější než firmy, které své finanční výkazy pravidelně zveřejňují (viz graf výše).

„Přístup firem k plnění informační povinnosti je dlouhodobým nešvarem tuzemského podnikatelského prostředí. I když jsme v posledních letech zaznamenali mírně zlepšení, na trhu je stále většina firem, které tají své výsledky hospodaření. Tím vytváří nerovné podmínky pro podnikání a škodí poctivým podnikatelům,“ uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová.

Podle Michaela Dobrovolného, manažera společnosti Smart Office&Companies ze skupiny Apogeo, je každá obchodní korporace povinna nejméně jednou ročně uskutečnit valnou hromadu, schválit účetní závěrku a všechny dokumenty s tím související následně založit do sbírky listin. „Za porušení nehrozí jen citelné sankce ze strany rejstříkového soudu, ale k porušování této povinnosti je také přihlíženo při hodnocení spolehlivosti plátce DPH finančními úřady,“ upozornil Dobrovolný.

PSALI JSME:
Firma nedodržovala zákon, přesto dosáhne na evropské dotace. Ministerstvo v tom problém nevidí

Společnosti, které obchodují s firmami neplnícími informační povinnost, se podle Dobrovolného vystavují zvýšenému riziku, pokud dojde k problémům s DPH. „Také některé elektronické analytické systémy a databáze mohou takovou společnost zbytečně vyhodnocovat jako rizikovou,“ doplnil. Firmy, které mají pojištěné pohledávky, pak podle něj s těmito subjekty těžko budou obchodovat, neboť by takové obchody nekrylo jejich pojištění.

„Některé soudy ale již začaly konat, plnění povinností počaly vymáhat a na stole je také novela Zákona o obchodních korporacích z pera ministerstva spravedlnosti, která porušování těchto povinností ztrestá přísněji. Pokud například nezaloží společnost do sbírky listin účetní závěrky za dvě po sobě jdoucí účetní období a je-li zároveň nekontaktní, bude zrušena,“ varoval Dobrovolný.

Obezřetnost a prověřování obchodních partnerů je podle Štěpánové z Bisnode vždy na místě. „Absence finančních výkazů na sbírce listin by měla být varovným signálem. Společnosti, které tají své finance, jsou postiženy negativní událostí výrazně častěji než ty, které v této oblasti dodržují zákon,“ uzavřela analytička.

PSALI JSME:
Daň z příjmu prý neplatí polovina českých firem. Z těch, co o svém hospodaření informují…

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.