Lidé by měli respektovat zpřísněná opatření v lékárnách a dodržovat jejich pokyny

V posledních dnech se tuzemské lékárny potýkají s extrémním počtem návštěvníků, z nichž však mnozí akutní péči nepotřebují. Kvůli šířící se nákaze koronaviru Covid-19 proto přijímají zpřísněná hygienická opatření, informovala včera Česká lékárnická komora (ČLnK).
Nechoďte do lékárny, pokud kašlete, máte vyšší teplotu nebo další příznaky nachlazení, nabádá prezident České lékárnické komory Aleš Krebs. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Lékárníci nemají respirátory ani pro sebe a přitom stojí v první linii,“ upozorňuje prezident komory Aleš Krebs a dodává, že „lékárníci i v této vypjaté době nejdostupnější zdravotnická zařízení pro pacienty neuzavírají, ale žádají je o dodržování nezbytných pokynů“.

Tím zásadním pokynem je, aby lidé nechodili do lékárny, pokud kašlou, mají vyšší teplotu nebo další příznaky nachlazení. „Pošlete za sebe zdravého rodinného příslušníka. Respektujte pokyny lékárníka a opatření lékárny. Choďte do lékárny pouze pro léky, lékárník vám rád pomůže s výběrem léků dle vašeho akutního stavu“ říká Krebs. „Dodržujte pravidla pro vstup do lékárny a způsob výdeje léků, která nastavila lékárna, v níž si léky vyzvedáváte,“ dodává.

Šéf České lékárnické komory apeluje, aby si lidé nepořizovali zbytečné zásoby léků. „Lékárník váš požadavek může v zájmu ostatních pacientů omezit,“ vysvětluje. Regulovaný může být i prodej dezinfekčních roztoků, které jsou momentálně nedostatkové a jejichž potřebu se lékárníci snaží vykrýt i vlastní přípravou.

„Dodržujte dvoumetrový odstup od ostatních. Při kontaktu s lékárníkem se vyhýbejte dotýkání výdejního pultu a nenahýbejte se přes něj,“ dává Krebs instrukce. „Preferujte bezkontaktní předání ereceptu, jakož i platbu. V případě SMS ereceptu od vás lékárník nebude přebírat váš telefon,“ doplňuje výčet opatření.

Důležité jsou samozřejmě i další pokyny komory. Předně – buďte ohleduplní k ostatním, tedy včetně lékárníků. Při výdeji léků – ať už na předpis nebo bez něj – jsou nenahraditelní a onemocnění lékárníka či jeho karanténa může znamenat uzavření lékárny.

PSALI JSME:
Lékárníci k respirátorům: První zdravotníci, pak ostatní

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Orgány mrtvých cizinců zahraňují české pacienty

Nová pravidla, která od loňského jara usnadňují udělení souhlasu s darováním orgánů od cizinců zemřelých na území České republiky, výrazně pomáhají českým pacientům. Přestože byla platná jen osm měsíců, počet dárců …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

V práci mrtvého brouka nehrajte. Prodraží se to

Poradna
Za chyby se platí, s tím většina z nás tak nějak počítá. Ale když opravdu dojde na placení, je rázem po vyrovnanosti. Zvlášť, když jsme udělali chyby v práci a namísto výplaty si domů neseme smutný účet jak z filmové komedie – vytažení, vysušení, odbahnění. Na náhradu za způsobenou škodu však zaměstnavatel nemá nárok automaticky. Na druhou stranu i pouhá nevšímavost nás může stát hodně draho.
Rolovat nahoru