Lidé máslo kradou, nebo si ho vyrábějí. Chtěli by ho za 40 korun

Pro mnohé lidi je máslo, které se běžně prodává i za 60 korun, už natolik drahé, že ho kradou. V posledních týdnech se objevilo několik takových pokusů. Podle aktuálního průzkumu, který si nechala vypracovat Moneta Money Bank by pro výraznou většinu zákazníků byla přijatelná cena do 40 korun za 250gramovou kostku.

Někteří lidé si vyrábějí máslo sami. V poslední době se podrobný návod objevil na internetu nebo v časopisech. Foto: Pixabay

Kuchař v jednom karlovarském hotelu si dva měsíce tajně odnášel ze skladu máslo, které posléze dál prodával. Škoda? Více než 10 tisíc korun. V mosteckém supermarketu se zase čtyřiačtyřicetiletý muž pokusil ukrást 150 kostek másla a další zboží za více než 9 tisíc korun. Jiný supermarket v centru Prahy zase kvůli hrozbě krádeží dočasně opatřil obal másla ochranným čipem.

To jsou jen některé příklady z poslední době. Cena másla se neustále zvyšuje a podle expertních odhadů by před Vánocemi mohla dosáhnout hranice 70 korun. Mnozí lidé zdražování řeší nelegálním způsobem – krádežemi. Někteří si zase vyrábějí máslo sami. V poslední době se podrobný návod objevil na internetu nebo v časopisech.

CENA ROSTE V CELÉ EVROPĚ

Moneta Money Bank si nyní nechala od agentury IPSOS vypracovat průzkum, jaký by podle názorů zákazníků měla být cena, za kterou by chtěli máslo kupovat. Více než osmdesát procent dotázaných uvedlo, že ideálně by se měla „čtvrtka“ másla prodávat za 40 korun a méně. Většina zákazníků – téměř šedesát procent – rovněž uvedla, že kvůli zdražování konzumuje máslo méně než dříve. Další chtějí k tomuto úspornému opatření přistoupit, pokud cena i nadále poroste.

„Cena másla roste v celé Evropě, a to meziměsíčně o sedm procent. Přitom cena mléka stagnovala, nebo mírně klesla. Naopak se prudce zvýšila poptávka po živočišném tuku. Spotřebitelé se začali orientovat na tradiční mléčné produkty a více poptávat máslo. Konečná cena másla je především ovlivněna vysokou marží, kterou si určují obchodníci,” sdělil Mojmír Severin, externí poradce pro sektor zemědělství a ekoenergii Moneta Money Bank.

NÁKUPY DO ZÁSOBY

Mírně nadpoloviční skupina dotázaných v citovaném průzkumu uvedla, že neplánuje nakupovat máslo do zásoby. To je pro zákazníky mírně optimistická zpráva. Pokud budou lidé máslo kupovat ve velkém, jeho cena poroste rychleji a výrazněji.

„Obecně platí, že spotřeba základních potravin je méně citlivá na změnu cen než těch, které si většina populace nedopřává denně. U másla je situace trochu odlišná, neboť je částečně nahraditelné rostlinnými tuky, citlivost na cenu je tak vyšší než například u chleba. Na druhou stranu je ale nemyslitelné, že by populace přestala máslo kupovat ve velké míře,“ vysvětlil Petr Gapko, hlavní ekonom Moneta Money Bank.

NEJMÉNĚ JEDNOU TÝDNĚ

Máslo, podobně jako další základní potraviny, patří mezi nejčastěji nakupované zboží. Podle průzkumu ho každý čtvrtý dotázaný vloží do nákupního košíku nejméně jednou týdně. Téměř polovina zákazníků ho kupuje dvakrát až třikrát měsíčně.

Experti očekávají, že po Vánocích by jeho cena mohla začít klesat, neshodnou se už ovšem v tom, kde se zastaví. Například Milan Teplý, ředitel mlékárny Madeta odhaduje, že se nedostane pod „požadovaných“ 40 korun za 250 gramů.

Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek

Pavel Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank, naopak soudí, že by zlevnění mohlo být časem ještě výraznější. Návrat ceny mezi 30 a 40 korunami je někdy v budoucnu pravděpodobný,“ řekl Sobíšek minulý týden v rozhovoru pro Finanční a ekonomický institut (FAEI.cz).

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Stavební práce zdražují nejvýrazněji od roku 2008

Stavebnictví i v říjnu pokračovalo v letošním silném oživení po dvou letech útlumu. Za celý rok 2018 poroste více než desetinovým tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku. 

Český zahraniční obchod je na tom stále hůř

Český zahraniční obchod i v říjnu pokračoval ve svém letošním trendu. Tím je meziročně nižší jeho kladná bilance. Objem vývozu i dovozu roste pomaleji než v loňském roce, jak dokládají čerstvé údaje Českého …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Další zdražení elektřiny se blíží, varuje energetický expert

Rozhovor
Domácnosti se musí připravit na ohlášené zdražení elektřiny od nového roku. Další skokový růst cen by mohl následovat poměrně brzy. „Na evropském trhu se pomalu blížíme k deficitu výkonu, který zřejmě vyvrcholí v letech 2021 až 2022 v souvislosti s odstavením německých jaderných elektráren. A to ceny zase ´nakopne´ vzhůru,“ řekl v rozhovoru pro Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) Jiří Gavor, výkonný …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru