Lidé se bojí dalšího zdražování, nákupní horečka se nekoná

Názor
Velká nákupní horečka se loni v rámci otvírání ekonomiky po pandemii nakonec nekonala. Plyne to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Za celý rok vzrostly tržby maloobchodu o 4,4 procenta. To je nižší nárůst, než v každém z předpandemických roků 2015 až 2019, přičemž loni navíc tržby v meziročním pohledu opticky navyšovala mimořádně snížená srovnávací základna roku 2020.
Velká nákupní horečka se loni v rámci otvírání ekonomiky po pandemii nakonec nekonala. Plyne to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zklamání představují ostatně i tržby za samotný prosinec 2021. Po vyloučení segmentu motorových vozidel přidaly meziročně pouze 3,3 procenta, tedy méně, než předpokládal i ten nejpesimističtější analytický odhad. Ve střední hodnotě předpokládali mezinárodní analytici oslovení agenturou Bloomberg růst 7,6 procenta.

Ke konci loňského roku zhoršila spotřebitelům náladu zrychlující inflace, zejména růst cen energií, ale i krachy dodavatelů energií v čele s Bohemia Energy. K pádu tohoto dodavatele došlo sice už v říjnu 2021, přičemž ovšem celková atmosféra po jeho pádu dolehla nepříznivě na nejednu domácnost i v dalších měsících.

V očekávání dalšího zdražování energií spotřebitelé omezili své výdaje právě i v prosinci, v porovnání s tím, jaké výdaje by uskutečnili nebýt energetické krize. Spotřebitelské náladě nepomohlo ani opětovné šíření covidu, konkrétně varianty omikron, o níž se v prosinci 2021 stále teprve ještě jen spekulovalo, jak nebezpečná nakonec bude.

PSALI JSME:
Spotřebitelé zůstávají při svých nákupech i nadále obezřetní

I v obavě z možné další vlny uzavírek, možných lockdownů či propouštění omezili spotřebitelé své výdaje, aby měli na horší časy. Na horší časy inflační si dávali peníze stranou pochopitelně také.

V letošním roce nelze čekat žádný velký spotřebitelský boom. Úspěchem bude, pokud růst tržeb překoná loňskou úroveň. Spíše ale skončí pod ní, na úrovni zhruba čtyř procent. Do karet už tržbám nebude jako loni hrát tolik ponížená základna meziročního srovnání. Navíc přetrvají, ba zesílí obavy z dalšího stupňování inflace, které jsou nyní rekordní v celé historii měření.

Inflace se více než loni projeví v segmentu potravin a opět i v segmentu cen energií a bydlení. Spotřebitelé tedy budou omezovat své zbytné výdaje, aby měli dostatečný polštář pro případ dalšího navyšování cen těchto nezbytností. Omezování výdajů za zbytné věci bude celkové maloobchodní tržby tlumit, stejně jako to, že růst nominálních výdělků letos poprvé od roku 2013 nebude stačit růstu cen v ekonomice, tedy inflaci.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi a zadní kolečka: Ubylo domácností s úsporami na horší časy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB