Lidé se bojí ztráty práce, pojišťují si hypotéky a další úvěry

Analýza
S aktuálními obavami o budoucnost a možnou ztrátou zaměstnání roste zájem lidí o pojištění svých úvěrů, především hypoték. Podle údajů České národní banky (ČNB) přitom dluhy českých domácností dosahují nyní výše okolo 1,7 bilionu korun.
Kvůli koronakrizi se může spousta lidí dostat do situace, kdy nebude mít peníze na splácení svých úvěrů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nezaměstnanost v květnu sice stoupla zatím pouze na 3,6 procenta, ale odborníci odhadují, že v následujících měsících bude mnohem hůře. Jak už portál FAEI.cz psal, o práci mohou přijít statisíce lidí a nezaměstnanost se na podzim může vyšplhat až k deseti procentům.

Ostatně podle květnového průzkumu personálně poradenské společnosti Randstad už zhruba čtvrtina českých firem kvůli pandemii koronaviru propustila některé své zaměstnance. Podniky rovněž snižují platy nebo osekávají další benefity.

Pojištěných půjček přibývá

V této situaci se lidé stále více obávají, že mohou přijít o práci a doposud stabilní výši příjmu a nebudou pak schopni své závazky splácet. Pojišťují tak více své klíčové úvěry, jako jsou například hypotéky.

PSALI JSME:
Už je to tady. Začalo masivní propouštění

„Aktuální statistiky BNP Paribas Cardif Pojišťovny ukazují, že se v posledních třech měsících, tedy od počátku koronakrize, zvýšilo procento pojišťovaných spotřebitelských úvěrů o 14 procent, u hypoték pak vzrostl zájem o 22 procent,“ řekl Martin Steiner, obchodní ředitel BNP Paribas Cardif Pojišťovny.

Dodal, že zájem o pojištění schopnosti splácet sleduje jeho pojišťovna dlouhodobě. „V současné situaci je tento zájem ještě zvýšen obavou ze ztráty zaměstnání a příjmu,“ konstatoval Steiner. Zvýšený zájem o pojištění úvěrů – zejména hypoték – zaznamenaly rovněž ostatní bankovní domy a pojišťovny.

Lidem chybějí rezervy

Zájem o pojištění úvěrů roste především proto, že stále větší část obyvatel si začíná uvědomovat, že nemá dostatek finančních rezerv na pokrytí pravidelných výdajů a na splátky půjček, pokud jim vypadne pravidelný příjem. Ještě před třemi měsíci to mnohé domácnosti příliš neřešily, ale obava ze ztráty zaměstnání jejich přístup změnila.

PSALI JSME:
Čtyři z deseti Čechů finančně krvácí už teď. Nemají rezervu a přitom hrozí druhá vlna pandemie

Ostatně podle průzkumu BNP Paribas Cardif Pojišťovny až 70 procent Čechů nepokryje své výdaje a závazky déle než tři měsíce – pokud přijdou o svůj pravidelný příjem. Podle nedávného zjištění České bankovní asociace má finanční rezervu na tři měsíce jen asi třetina obyvatel. Polovina by podle odpovědí v průzkumu vydržela déle. Nejhorší je na tom pětina Čechů, kteří mají finanční polštář na pouhý měsíc.

„Když situace s výpadkem příjmů opravdu nastane, skutečnost, jak dlouho lidé z naspořených peněz vyžijí, se samozřejmě nemusí shodovat s jejich odpovědí v dotazníku. Jsou to spíše odhady,“ sdělila Helena Brychová, vedoucí projektů finančního vzdělávání ČBA. Dodala, že podle statistik vyžijí domácnosti nejčastěji tři měsíce.

Pojistná neznalost

Ačkoli zájem o pojištění klíčových úvěrů včetně hypoték narůstá, i tak má Česko v tomto ohledu velké rezervy. A mnozí lidí pojištění schopnosti splácet ani pořádně neznají, anebo je to na okraji jejich zájmu.

PSALI JSME:
Češi se teď bojí zdražování. Dokonce více než propouštění

Ukázal to nedávný průzkum agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit. Podle něj pojištění schopnosti splácet úvěry uzavírá běžně pouhých 13 procent lidí a pojištění právní ochrany dokonce jen pět procent. I když se toto číslo nepochybně v posledních měsících kvůli koronakrizi zvýšilo, stejně to je podle odborníků nedostatečné. Mnozí lidé se tak například při splácení hypotéky mohou dostat do hodně složité situace, takže o dům či byt by v krajním případě mohli i přijít.

Ostatně stejný průzkum ukázal, že mnohé rodiny o tomto druhu pojištění nemají dostatečné informace. Více než polovina dotázaných uvedla, že se v nabídkách pojištění spíše nebo vůbec neorientuje.

Pokud už se někdo rozhodne pojištění schopnosti splácet uzavřít, jsou rozhodujícími kritérii cena, riziko a doba proplacení pojistné události. U tohoto pojištění necelá polovina lidí uvedla, že slouží k pokrytí platební neschopnosti, každý třetí si jej pak spojil se zajištěním při ztrátě zaměstnání nebo při nemoci. Osmnáct procent jej vnímá jako zajištění úvěru nebo hypotéky a šestnáct procent uvedlo, že o účelu daného pojištění nic neví.

PSALI JSME:
Udrží Češi hypotéky? Letos většina ano, ale příští rok mohou mnohým zůstat oči pro pláč

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.