Lidé sesbírali 1453 mobilů, podpoří postižené děti

Téměř patnáct set starých nepotřebných mobilních telefonů odevzdali v uplynulých měsících obyvatelé 10 obcí na Brněnsku, které tvoří dobrovolný svazek Region Cezava. Akci, díky níž získal domov pro postižené děti LILA Otnice finanční podporu ve výši 15 tisíc korun, zorganizovaly vesnice ve spolupráci s neziskovou společností ASEKOL a Jihomoravským krajem.

„Když uvážíme, že mají obce v našem svazku dohromady okolo 13 tisíc obyvatel, považujeme výsledek za vynikající. Poděkování patří všem občanům, kteří se do této prospěšné akce zapojili,“ uvedl za organizátory místopředseda svazku a starosta Telnice František Kroutil, který celou akci s názvem „Dobrý skutek za starý mobil“ inicioval.

Vlastní sběr podle jeho slov probíhal na jednotlivých obecních úřadech, připojily se také školy. Občané se mohli při odevzdání telefonu zaregistrovat a mít pak kromě dobrého pocitu také šanci vyhrát například baterie, powerbanky, flash paměti a další drobné upomínkové předměty, které věnoval ASEKOL nebo samotné zúčastněné obce.

Symbolický šek na částku 15 tisíc korun od neziskové společnosti ASEKOL převzala ředitelka domova Ludmila Pšenáková. „Podpory si velmi vážíme. Je vidět, že když lidé naše zařízení znají, neboť sídlí v jedné z obcí svazku, zapojí se ve větším počtu,“ uvedla ředitelka.

Získané prostředky použije příspěvková organizace, zřizovaná Jihomoravským krajem, podle jejích slov na úhradu týdenního ozdravného pobytu s hipoterapií v Lednici. V domově pečují o třicet dětí s tělesným, duševním, smyslovým nebo sociálním postižením ve věku od 1 do 10 let. Akce má kromě charitativního i nezanedbatelný ekologický význam. „Všechny vybrané telefony budou recyklovány a díky tomu se ušetří cenné suroviny. Navíc se příroda uchrání i od toxických látek, které by se mohly uvolnit v případě neodborné manipulace nebo nesprávné likvidace, např. do běžné popelnice na komunální odpad,“ popsal regionální manažer společnosti ASEKOL pro Jihomoravský kraj Daniel Hladilín.

Velké procento drobných elektrozařízení podle organizátorů akce stále končí bez užitku ve směsném komunálním odpadu. „Nadále proto budeme rozšiřovat síť stacionárních červených kontejnerů, díky nimž se zvyšuje množství drobného elektra, které putuje k recyklaci,“ doplnil Hladilín. V celém Jihomoravském kraji se aktuálně nachází téměř 300 červených kontejnerů a jejich počet se neustále zvyšuje. Z obcí mikroregionu Cezava mají červené kontejnery k dispozici Telnice a Moutnice, další obce o nich vážně uvažují. Vysloužilých elektrozařízení se obyvatelé mohou po celý rok zbavit také ve sběrných dvorech a u prodejců elektra.

Dlouhodobě podporuje osvětu v oblasti zpětného odběru elektrozařízení také Jihomoravský kraj, za který se slavnostního vyhodnocení a předání šeku v Telnici zúčastnili Vlastimil Šunka a Václav Šicha z odboru životního prostředí krajského úřadu. Kromě soutěže obcí, ve které se každoročně vyhodnocují nejlepší obce a města s nejlepšími výsledky sběru vysloužilých elektrozařízení, kraj spolupracuje i na akcích a kampaních pro samosprávy, školy i širokou veřejnost.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Oslavy 30 let svobody s klíči z roku 1989

Značka FAB oslavuje 30. výročí sametové revoluce projektem Klíče ke svobodě, který realizuje ve spolupráci s Pavlem Šťastným, jedním ze spoluorganizátorů oslav 30 let svobody a autorem loga Občanského fóra, a …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru