Lidé sesbírali 1453 mobilů, podpoří postižené děti

Téměř patnáct set starých nepotřebných mobilních telefonů odevzdali v uplynulých měsících obyvatelé 10 obcí na Brněnsku, které tvoří dobrovolný svazek Region Cezava. Akci, díky níž získal domov pro postižené děti LILA Otnice finanční podporu ve výši 15 tisíc korun, zorganizovaly vesnice ve spolupráci s neziskovou společností ASEKOL a Jihomoravským krajem.

„Když uvážíme, že mají obce v našem svazku dohromady okolo 13 tisíc obyvatel, považujeme výsledek za vynikající. Poděkování patří všem občanům, kteří se do této prospěšné akce zapojili,“ uvedl za organizátory místopředseda svazku a starosta Telnice František Kroutil, který celou akci s názvem „Dobrý skutek za starý mobil“ inicioval.

Vlastní sběr podle jeho slov probíhal na jednotlivých obecních úřadech, připojily se také školy. Občané se mohli při odevzdání telefonu zaregistrovat a mít pak kromě dobrého pocitu také šanci vyhrát například baterie, powerbanky, flash paměti a další drobné upomínkové předměty, které věnoval ASEKOL nebo samotné zúčastněné obce.

Symbolický šek na částku 15 tisíc korun od neziskové společnosti ASEKOL převzala ředitelka domova Ludmila Pšenáková. „Podpory si velmi vážíme. Je vidět, že když lidé naše zařízení znají, neboť sídlí v jedné z obcí svazku, zapojí se ve větším počtu,“ uvedla ředitelka.

Získané prostředky použije příspěvková organizace, zřizovaná Jihomoravským krajem, podle jejích slov na úhradu týdenního ozdravného pobytu s hipoterapií v Lednici. V domově pečují o třicet dětí s tělesným, duševním, smyslovým nebo sociálním postižením ve věku od 1 do 10 let. Akce má kromě charitativního i nezanedbatelný ekologický význam. „Všechny vybrané telefony budou recyklovány a díky tomu se ušetří cenné suroviny. Navíc se příroda uchrání i od toxických látek, které by se mohly uvolnit v případě neodborné manipulace nebo nesprávné likvidace, např. do běžné popelnice na komunální odpad,“ popsal regionální manažer společnosti ASEKOL pro Jihomoravský kraj Daniel Hladilín.

Velké procento drobných elektrozařízení podle organizátorů akce stále končí bez užitku ve směsném komunálním odpadu. „Nadále proto budeme rozšiřovat síť stacionárních červených kontejnerů, díky nimž se zvyšuje množství drobného elektra, které putuje k recyklaci,“ doplnil Hladilín. V celém Jihomoravském kraji se aktuálně nachází téměř 300 červených kontejnerů a jejich počet se neustále zvyšuje. Z obcí mikroregionu Cezava mají červené kontejnery k dispozici Telnice a Moutnice, další obce o nich vážně uvažují. Vysloužilých elektrozařízení se obyvatelé mohou po celý rok zbavit také ve sběrných dvorech a u prodejců elektra.

Dlouhodobě podporuje osvětu v oblasti zpětného odběru elektrozařízení také Jihomoravský kraj, za který se slavnostního vyhodnocení a předání šeku v Telnici zúčastnili Vlastimil Šunka a Václav Šicha z odboru životního prostředí krajského úřadu. Kromě soutěže obcí, ve které se každoročně vyhodnocují nejlepší obce a města s nejlepšími výsledky sběru vysloužilých elektrozařízení, kraj spolupracuje i na akcích a kampaních pro samosprávy, školy i širokou veřejnost.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nadace Tomáše Berdycha podporuje dárcovství krevní plasmy

Tomáš Berdych se rozhodl podpořit myšlenku dárcovství krevní plasmy. Jeho nadace zahájila spolupráci s dárcovským centrem Plasma place. Stalo se tak v rámci Mezinárodního týdne dárcovství krevní plasmy, který má upozornit na vzrůstající význam této nenahraditelné tělní tekutiny pro moderní medicínu.

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …
Rolovat nahoru