bool(false)

Lidé sesbírali 1453 mobilů, podpoří postižené děti

Téměř patnáct set starých nepotřebných mobilních telefonů odevzdali v uplynulých měsících obyvatelé 10 obcí na Brněnsku, které tvoří dobrovolný svazek Region Cezava. Akci, díky níž získal domov pro postižené děti LILA Otnice finanční podporu ve výši 15 tisíc korun, zorganizovaly vesnice ve spolupráci s neziskovou společností ASEKOL a Jihomoravským krajem.

„Když uvážíme, že mají obce v našem svazku dohromady okolo 13 tisíc obyvatel, považujeme výsledek za vynikající. Poděkování patří všem občanům, kteří se do této prospěšné akce zapojili,“ uvedl za organizátory místopředseda svazku a starosta Telnice František Kroutil, který celou akci s názvem „Dobrý skutek za starý mobil“ inicioval.

Vlastní sběr podle jeho slov probíhal na jednotlivých obecních úřadech, připojily se také školy. Občané se mohli při odevzdání telefonu zaregistrovat a mít pak kromě dobrého pocitu také šanci vyhrát například baterie, powerbanky, flash paměti a další drobné upomínkové předměty, které věnoval ASEKOL nebo samotné zúčastněné obce.

Symbolický šek na částku 15 tisíc korun od neziskové společnosti ASEKOL převzala ředitelka domova Ludmila Pšenáková. „Podpory si velmi vážíme. Je vidět, že když lidé naše zařízení znají, neboť sídlí v jedné z obcí svazku, zapojí se ve větším počtu,“ uvedla ředitelka.

Získané prostředky použije příspěvková organizace, zřizovaná Jihomoravským krajem, podle jejích slov na úhradu týdenního ozdravného pobytu s hipoterapií v Lednici. V domově pečují o třicet dětí s tělesným, duševním, smyslovým nebo sociálním postižením ve věku od 1 do 10 let. Akce má kromě charitativního i nezanedbatelný ekologický význam. „Všechny vybrané telefony budou recyklovány a díky tomu se ušetří cenné suroviny. Navíc se příroda uchrání i od toxických látek, které by se mohly uvolnit v případě neodborné manipulace nebo nesprávné likvidace, např. do běžné popelnice na komunální odpad,“ popsal regionální manažer společnosti ASEKOL pro Jihomoravský kraj Daniel Hladilín.

Velké procento drobných elektrozařízení podle organizátorů akce stále končí bez užitku ve směsném komunálním odpadu. „Nadále proto budeme rozšiřovat síť stacionárních červených kontejnerů, díky nimž se zvyšuje množství drobného elektra, které putuje k recyklaci,“ doplnil Hladilín. V celém Jihomoravském kraji se aktuálně nachází téměř 300 červených kontejnerů a jejich počet se neustále zvyšuje. Z obcí mikroregionu Cezava mají červené kontejnery k dispozici Telnice a Moutnice, další obce o nich vážně uvažují. Vysloužilých elektrozařízení se obyvatelé mohou po celý rok zbavit také ve sběrných dvorech a u prodejců elektra.

Dlouhodobě podporuje osvětu v oblasti zpětného odběru elektrozařízení také Jihomoravský kraj, za který se slavnostního vyhodnocení a předání šeku v Telnici zúčastnili Vlastimil Šunka a Václav Šicha z odboru životního prostředí krajského úřadu. Kromě soutěže obcí, ve které se každoročně vyhodnocují nejlepší obce a města s nejlepšími výsledky sběru vysloužilých elektrozařízení, kraj spolupracuje i na akcích a kampaních pro samosprávy, školy i širokou veřejnost.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

UNIQA slaví čtvrtstoletí svého působení na českém pojistném trhu

V těchto dnech uplynulo právě 25 let od založení Česko-rakouské pojišťovny „na zelené louce“. Za jejím zrodem stál zejména zájem největší rakouské pojišťovny Bundesländer proniknout co nejdříve na trhy východní Evropy po změnách, které přinesl rok 1989. Bundesländer byl hlavní složkou pozdějšího evropského …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …

Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Rozhovor
Zapojit se do sčítání v roce 2021 bude mnohem jednodušší. Kromě toho, že si občané budou moci vybrat, jakou formou budou vyplňovat sčítací formuláře, nebudou o sobě muset uvádět citlivé údaje. „Například nebudeme nic zjišťovat o příjmech, majetku nebo zdravotním stavu,“ vysvětluje Robert Šanda, ředitel odboru statistiky obyvatelstva ČSÚ (Český statistický úřad).
Rolovat nahoru