Lidé šetří, obchodníci trpí

Názor
V březnu došlo k reálnému meziročnímu snížení maloobchodních tržeb o 8,1 procenta. Šlo již o jedenáctý měsíc v řadě, kdy obchodníkům klesaly tržby. Dařilo se pouze prodeji pohonných hmot, což pravděpodobně bylo způsobeno poklesem jejich cen.
Někteří lidé realizují útraty mimo území České republiky. Raději jezdí na nákupy do zahraničí, kde jsou mnohé produkty levnější. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V následujících měsících lze očekávat další snížení tržeb, protože lidé musí ve svém spotřebním chování reflektovat negativní vývoj reálných příjmů. Lidé šetří na potravinách. Vyhledávají akční nabídky a nakupují nejlevnější produkty z daného sortimentu.

Někteří lidé realizují útraty mimo území České republiky. Raději jezdí na nákupy do zahraničí, kde jsou mnohé produkty levnější. Propad tržeb obchodníků může příznivě působit na pokles inflace. Obchodníci totiž budou nuceni bojovat o zákazníky, což je bude nutit vylepšovat ceny.

Již patnáct měsíců v řadě klesají tržby internetových obchodů. To lze přičítat částečnému návratu zákazníků do kamenných obchodů a rovněž nižšímu nákupnímu apetitu lidí. Momentálně nejhorší situace panuje u prodeje výrobků pro domácnost, kde došlo k meziročnímu propadu tržeb 18,4 procenta.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Další pokles maloobchodu v řadě

Zavřít reklamu ×
 1. Jestli opravdu zvednou DPH nebo přeřaděj některý zboží do vyšší sazby DPH, to budou lidi určitě utrácet tím ochotněji, že….

 2. chce to vyssi dph a vyssi inflaci a to se zase rozjede. Lidi hrstku ryze nebo 3 rohliky na den potrebuji., dno se priblizuje

 3. Konečně lidé pochopili, jak bojovat proti vysokým cenám. Agrobaroni chcete moc, nebudete mít nic.

 4. Dobry den dobre jim tak at trpi tydle ceny jsou otresne a podle me si ty ceny delaji obchodnici a ne spotrebitele tak at trpi kdyz jsou hloupi at lidi setri dal a vic at kazdej z obchodu a obchodniku pochopi ze todle nejde a fungovat nebude takle okradat lidi.

 5. Já mám výdaje menší než před válkou na Ukrajině kdy bylo vše levnější. Topím na mnohem menší teplotu a jen v některých místnostech(jinde vypnuto),jídla kupuji méně a zbavil jsem se obezity a do práce už skoro celoročně jezdím na elektrokole čímž mě spotřeba benzínu spadla skoro na nulu…….Zůstává mě mnohem více peněz než kdy předtím.

  • To ti tu uvědomělost režimu ani nezávidím, za chvíli ti zbyde jen to ježdění do práce a šetření :-))

  • Jsem na tom dost podobně, covid určitě upravil priority. Ušetřené peníze investuji, začíná z toho pravidelně kapat. Na státní důchod fakt čekat nebudu.

 6. Podle toho to vypadá, když vládě radí tento brouk Pytlík, který radí, že máme jezdit nakupovat do Polska a Německa „ekonom“ a pak píše, že klesly tržby…..

 7. jj šetřím už ani do servisu nechodím raději si opravím všechno sám a začíná sezona pro jídlo chodím do lesa lukem sejmu daňka či divoké prase a je jidla dost jarní bylinky jabka atd vše zadarmo vlese vše zavaři a uskladnit a vydržet co nejdéle

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.