Lidé si po předvánočních nákupech v lednu „dali pauzu“

Názor
Uzavírky spojené s pandemií, jež byly v tuzemském maloobchodu obnoveny hned po Štědrém dni, vedly v lednu k prudkému poklesu tržeb. Propad maloobchodních tržeb byl tažen nepotravinářským zbožím, meziročně ale poklesly také tržby za prodeje potravin. Lednová čísla tak ukazují, že se tuzemský maloobchod k lepšímu meziročnímu výkonu loni v prosinci nadechl pouze díky přechodnému otevření prodejen v předvánočním čase.
Prudký pokles lednových tržeb souvisí s uzavírkami obchodů, jež byly po krátkém předvánočním uvolnění obnoveny hned po Štědrém dni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles prodejů lze čekat i pro únor, počínaje březnem ale začne příznivě působit nízká základna z loňského roku, kdy od března 2020 na maloobchod dopadly uzavírky spojené s první vlnou pandemie. Maloobchodní tržby vykázaly v lednu neočištěný meziroční pokles o devět procent, zatímco trh očekával pokles o 5,8 procenta. Letošní leden měl o dva pracovní dny méně, než stejný měsíc loňského roku, kalendářně očistěný pokles tržeb činil 6,5 procenta.

Prudký pokles lednových tržeb souvisí s uzavírkami obchodů, jež byly po krátkém předvánočním uvolnění obnoveny hned po Štědrém dni. Tahounem lednového poklesu tržeb byly prodeje nepotravinářského zboží, jež bez kalendářního očištění meziročně spadly o 11,7 procenta. Dramatický zůstává pokles prodejů oděvů a obuvi, prudce klesly tržby u prodejů výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, bezmála o 24 procent propadly také tržby u výrobků pro domácnost.

Nejde ani tak o to, že by spotřebitelé obecně neměli peníze a chuť utrácet, nicméně po předvánočním otevření prodejen a s tím souvisejícím utrácením vedly povánoční uzavírky k výkyvu opačným směrem: Obchody se uzavřely a spotřebitelé si po předvánočních nákupech možná obrazně řečeno dali pauzu.

PSALI JSME:
Vláda Čechům snížila daně, ti ale neutrácejí. Peníze hromadí na účtech

Z hlediska forem prodeje se i nadále dařilo prodejům přes internet a zásilkové služby, kde tržby v lednu meziročně vzrostly o 34,5 procenta, což pro tyto prodeje představovalo v rámci uplynulých měsíců výrazně nadprůměrný výsledek.

Prodeje motorových vozidel v lednu klesly meziročně o 3,4 procenta, což v porovnání s předchozími měsíci není špatný výsledek. Prodeje motorových vozidel měly poměrně slabý vstup do roku 2020 od jeho počátku, tedy již před vypuknutím pandemie, ovšem s jejím příchodem se propady prodejů motorových vozidel znásobily, což počínaje letošním březnem může vést k viditelnému obnovení meziročního růstu těchto prodejů.

Pro sílu zotavení těchto prodejů bude klíčové, zda se podaří zkrotit pandemii a tím dodat zákazníkům větší sebedůvěru, co se vyšších výdajů týče. Za celý rok 2020 klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel v neočištěném vyjádření o 0,7 procenta. Letos by se měl maloobchod v celoročním vyjádření vrátit k růstu, prvním meziročně kladný měsíc bude velmi pravděpodobně březen.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po pandemii Čechy zachvátí nákupní mánie, utratí až 200 miliard, odhaduje centrální banka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Zahraniční obchod v květnu zklamal

Bilance zahraničního obchodu skončila v květnu podle údajů Českého statistického úřadu s přebytkem 6,3 miliardy korun. Z pohledu tržních očekávání šlo o poměrně výrazné zklamání. Tržní medián počítal se zvýšením …

Tuzemský průmysl v divokých číslech

Meziroční růst průmyslové výroby se i nadále pohybuje v divokých číslech, jež jsou výsledkem příznivých statistických efektů nízké srovnávací základny, kterou představuje loňské jaro, kdy byla výroba v souvislosti s …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru