Lidé si po předvánočních nákupech v lednu „dali pauzu“

Názor
Uzavírky spojené s pandemií, jež byly v tuzemském maloobchodu obnoveny hned po Štědrém dni, vedly v lednu k prudkému poklesu tržeb. Propad maloobchodních tržeb byl tažen nepotravinářským zbožím, meziročně ale poklesly také tržby za prodeje potravin. Lednová čísla tak ukazují, že se tuzemský maloobchod k lepšímu meziročnímu výkonu loni v prosinci nadechl pouze díky přechodnému otevření prodejen v předvánočním čase.
Prudký pokles lednových tržeb souvisí s uzavírkami obchodů, jež byly po krátkém předvánočním uvolnění obnoveny hned po Štědrém dni. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pokles prodejů lze čekat i pro únor, počínaje březnem ale začne příznivě působit nízká základna z loňského roku, kdy od března 2020 na maloobchod dopadly uzavírky spojené s první vlnou pandemie. Maloobchodní tržby vykázaly v lednu neočištěný meziroční pokles o devět procent, zatímco trh očekával pokles o 5,8 procenta. Letošní leden měl o dva pracovní dny méně, než stejný měsíc loňského roku, kalendářně očistěný pokles tržeb činil 6,5 procenta.

Prudký pokles lednových tržeb souvisí s uzavírkami obchodů, jež byly po krátkém předvánočním uvolnění obnoveny hned po Štědrém dni. Tahounem lednového poklesu tržeb byly prodeje nepotravinářského zboží, jež bez kalendářního očištění meziročně spadly o 11,7 procenta. Dramatický zůstává pokles prodejů oděvů a obuvi, prudce klesly tržby u prodejů výrobků pro kulturu, sport a rekreaci, bezmála o 24 procent propadly také tržby u výrobků pro domácnost.

Nejde ani tak o to, že by spotřebitelé obecně neměli peníze a chuť utrácet, nicméně po předvánočním otevření prodejen a s tím souvisejícím utrácením vedly povánoční uzavírky k výkyvu opačným směrem: Obchody se uzavřely a spotřebitelé si po předvánočních nákupech možná obrazně řečeno dali pauzu.

PSALI JSME:
Vláda Čechům snížila daně, ti ale neutrácejí. Peníze hromadí na účtech

Z hlediska forem prodeje se i nadále dařilo prodejům přes internet a zásilkové služby, kde tržby v lednu meziročně vzrostly o 34,5 procenta, což pro tyto prodeje představovalo v rámci uplynulých měsíců výrazně nadprůměrný výsledek.

Prodeje motorových vozidel v lednu klesly meziročně o 3,4 procenta, což v porovnání s předchozími měsíci není špatný výsledek. Prodeje motorových vozidel měly poměrně slabý vstup do roku 2020 od jeho počátku, tedy již před vypuknutím pandemie, ovšem s jejím příchodem se propady prodejů motorových vozidel znásobily, což počínaje letošním březnem může vést k viditelnému obnovení meziročního růstu těchto prodejů.

Pro sílu zotavení těchto prodejů bude klíčové, zda se podaří zkrotit pandemii a tím dodat zákazníkům větší sebedůvěru, co se vyšších výdajů týče. Za celý rok 2020 klesly maloobchodní tržby kromě prodejů motorových vozidel v neočištěném vyjádření o 0,7 procenta. Letos by se měl maloobchod v celoročním vyjádření vrátit k růstu, prvním meziročně kladný měsíc bude velmi pravděpodobně březen.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po pandemii Čechy zachvátí nákupní mánie, utratí až 200 miliard, odhaduje centrální banka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru