Lidé v prosinci méně utráceli, maloobchodní tržby se propadly

Názor
Tuzemský maloobchod vykázal výrazný meziroční pokles i v prosinci: Nic jiného než pokles se nečekalo, propad maloobchodních tržeb o 7,3 procenta byl nicméně výraznější, než co očekával finanční trh (5,5 %). V meziměsíčním vyjádření vykázaly maloobchodní tržby meziměsíční pokles o 0,7 procenta.
Prodeje skrze internet a zásilkové služby v prosinci meziročně klesly o 10,6 procenta. Meziroční pokles tržeb u této formy prodejů byl zaznamenán ve všech měsících loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na prosincových datech z tuzemského maloobchodu se projevila již několik čtvrtletí známá skutečnost, totiž že na spotřebitele a jejich kupní sílu nepříznivě dopadá vysoká inflace, což je reflektováno propadem spotřeby domácností.

Vysoká inflace a jí způsobený zářez do peněženek tuzemských domácností vedly k tomu, že se maloobchodní tržby nezvedly ani v rámci nákupů spojených s vánočními svátky.

Spotřeba domácností a tedy také maloobchodní tržby budou pod nepříznivým tlakem vysoké inflace a poklesu reálných mezd přinejmenším v letošním prvním čtvrtletí a tyto nepříznivé tlaky se mohou dále protáhnout i do jarních měsíců.

Meziroční pokles maloobchodních tržeb byl tažen poklesem prodejů u potravin a nepotravinářského zboží, zatímco prodeje pohonných hmot si v prosinci připsaly meziroční nárůst. U nepotravinářských výrobků byl zaznamenán dvouciferný meziroční pokles tržeb v prodejnách s výrobky pro domácnost – o 11,4 procenta, a u počítačů a telekomunikačního zařízení – meziročně o 10,1 procenta.

PSALI JSME:
Listopadové maloobchodní tržby potvrdily slábnoucí poptávku domácností

Poklesy tržeb, byť v meziročním vyjádření, byly zaznamenány také u většiny ostatního sortimentu u nepotravinářského zboží, výjimkou byly prodejny s farmaceutických a zdravotnickým zbožím s růstem tržeb o 3,9 procenta.

Prodeje skrze internet a zásilkové služby v prosinci meziročně klesly o 10,6 procenta. Meziroční pokles tržeb u této formy prodejů byl zaznamenán ve všech měsících loňského roku. Nepříznivou roli u vývoje tržeb za prodeje skrze internet a zásilkové služby hrála jak srovnávací základna, tak menší ochota a schopnost spotřebitelů více utrácet.

Za celý rok 2022 klesly maloobchodní tržby o 3,6 procenta. Také po většinu prvního pololetí roku 2023 a takřka s jistotou po celé letošní první čtvrtletí lze v důsledku vysoké inflace očekávat nepříznivý vývoj nejen u maloobchodních tržeb, ale také u spotřeby domácností jako celku.

Nejpozději od třetího čtvrtletí letošního roku by se ale mohly maloobchodní tržby začít v meziročním vyjádření oživovat. Předpokládanému oživení maloobchodních tržeb pomůže jak nízká meziroční srovnávací základna představovaná vývojem v maloobchodě v roce 2022, tak skutečnost, že v letošním druhém pololetí by měla v meziročním vyjádření začít růst reálná mzda s tím, jak se zmírní inflace.

PSALI JSME:
Češi omezují své nákupy nejvíce v historii

Nepříznivý dopad vysoké inflace na reálné příjmy domácností a na jejich spotřebu je výraznou zátěží pro vývoj hrubého domácího produktu (HDP) České republiky, neboť spotřeba domácností má na celkový výkon ekonomiky zásadní vliv.

Právě slabší spotřeba domácností vedla HDP k mezičtvrtletnímu poklesu v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí a česká ekonomika tak v loňském druhém pololetí upadla do recese.

V letošním prvním čtvrtletí by se ale mohl výkon české ekonomiky v mezičtvrtletním vyjádření víceméně stabilizovat a od druhého čtvrtletí by se HDP mohl vydat k mezičtvrtletnímu růstu, spotřeba domácností nicméně představuje riziko ve směru slabšího výkonu české ekonomiky v prvních dvou čtvrtletích letošního roku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Češi loni historicky razantně snížili své nakupování. Plná nákupní centra a restaurace před Vánoci zjevně byly jen klam

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve svém zlevňování, byť pomalejším tempem než o týden dříve. Benzín zlevnil o devět haléřů na litr na cenu 36,95 koruny za litr. Nafta o 26 haléřů na 35,01 koruny …

Odliv dividend stahuje Česko do rekordního mínusu

Česko se ocitá v závažné makroekonomické nerovnováze, jakou roky nepamatuje. Podle některých expertů mu proto vážně hrozí měnová krize. Data za loňský rok, jež máme čerstvě pohromadě, tuto obavu, resp. důvody pro ji …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB