Lidé v prosinci méně utráceli, maloobchodní tržby se propadly

Tuzemský maloobchod vykázal výrazný meziroční pokles i v prosinci: Nic jiného než pokles se nečekalo, propad maloobchodních tržeb o 7,3 procenta byl nicméně výraznější, než co očekával finanční trh (5,5 %). V meziměsíčním vyjádření vykázaly maloobchodní tržby meziměsíční pokles o 0,7 procenta.
Prodeje skrze internet a zásilkové služby v prosinci meziročně klesly o 10,6 procenta. Meziroční pokles tržeb u této formy prodejů byl zaznamenán ve všech měsících loňského roku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na prosincových datech z tuzemského maloobchodu se projevila již několik čtvrtletí známá skutečnost, totiž že na spotřebitele a jejich kupní sílu nepříznivě dopadá vysoká inflace, což je reflektováno propadem spotřeby domácností.

Vysoká inflace a jí způsobený zářez do peněženek tuzemských domácností vedly k tomu, že se maloobchodní tržby nezvedly ani v rámci nákupů spojených s vánočními svátky.

Spotřeba domácností a tedy také maloobchodní tržby budou pod nepříznivým tlakem vysoké inflace a poklesu reálných mezd přinejmenším v letošním prvním čtvrtletí a tyto nepříznivé tlaky se mohou dále protáhnout i do jarních měsíců.

Meziroční pokles maloobchodních tržeb byl tažen poklesem prodejů u potravin a nepotravinářského zboží, zatímco prodeje pohonných hmot si v prosinci připsaly meziroční nárůst. U nepotravinářských výrobků byl zaznamenán dvouciferný meziroční pokles tržeb v prodejnách s výrobky pro domácnost – o 11,4 procenta, a u počítačů a telekomunikačního zařízení – meziročně o 10,1 procenta.

Poklesy tržeb, byť v meziročním vyjádření, byly zaznamenány také u většiny ostatního sortimentu u nepotravinářského zboží, výjimkou byly prodejny s farmaceutických a zdravotnickým zbožím s růstem tržeb o 3,9 procenta.

Prodeje skrze internet a zásilkové služby v prosinci meziročně klesly o 10,6 procenta. Meziroční pokles tržeb u této formy prodejů byl zaznamenán ve všech měsících loňského roku. Nepříznivou roli u vývoje tržeb za prodeje skrze internet a zásilkové služby hrála jak srovnávací základna, tak menší ochota a schopnost spotřebitelů více utrácet.

Za celý rok 2022 klesly maloobchodní tržby o 3,6 procenta. Také po většinu prvního pololetí roku 2023 a takřka s jistotou po celé letošní první čtvrtletí lze v důsledku vysoké inflace očekávat nepříznivý vývoj nejen u maloobchodních tržeb, ale také u spotřeby domácností jako celku.

Nejpozději od třetího čtvrtletí letošního roku by se ale mohly maloobchodní tržby začít v meziročním vyjádření oživovat. Předpokládanému oživení maloobchodních tržeb pomůže jak nízká meziroční srovnávací základna představovaná vývojem v maloobchodě v roce 2022, tak skutečnost, že v letošním druhém pololetí by měla v meziročním vyjádření začít růst reálná mzda s tím, jak se zmírní inflace.

Nepříznivý dopad vysoké inflace na reálné příjmy domácností a na jejich spotřebu je výraznou zátěží pro vývoj hrubého domácího produktu (HDP) České republiky, neboť spotřeba domácností má na celkový výkon ekonomiky zásadní vliv.

Právě slabší spotřeba domácností vedla HDP k mezičtvrtletnímu poklesu v loňském třetím a čtvrtém čtvrtletí a česká ekonomika tak v loňském druhém pololetí upadla do recese.

V letošním prvním čtvrtletí by se ale mohl výkon české ekonomiky v mezičtvrtletním vyjádření víceméně stabilizovat a od druhého čtvrtletí by se HDP mohl vydat k mezičtvrtletnímu růstu, spotřeba domácností nicméně představuje riziko ve směru slabšího výkonu české ekonomiky v prvních dvou čtvrtletích letošního roku.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB