Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají

Premiér Babiš neopomene příležitost zmínit, že od pátku 13. března je šíření koronaviru trestným činem s trestem až dvanáct let vězení. A jak dodává ministr zdravotnictví Vojtěch, za porušení karantény a bezohlednost také hrozí finanční trest až tři miliony korun. Jak je tuzemská justice připravena na trestání lidí, kteří budou rozšiřovat koronavirus?
Lidi, kteří šíří nebezpečnou nákazu, české soudy nekompromisně trestají. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Nejvyšší tresty jsou za smrt nejméně dvou lidí. Vyšší trestní sazba čeká i na toho, kdo šířením nemoci porušil nějakou povinností vyplývající z jeho zaměstnání, postavení nebo funkce,“ informovala náš portál právnička Petra Gříbková ze společnosti Atlas Consulting, jejíž analytici práva v minulých dnech vypracovali bleskovou analýzu českých judikátů – tedy platných rozsudků, potvrzených vyššími soudy.

Z analýzy vyplývá, že soudy se umí s takovými případy vypořádat: Svědčí o tom dvě desítky pravomocně odsouzených případů, kdy šlo o šíření různých typů žloutenky a HIV. Koronavirus má nyní podle práva stejnou nebezpečnost. Podobně jako AIDS (včetně viru HIV), tyfus, ebola, SARS, pohlavní nemoci, úplavice, salmonela, tuberkulóza, cholera, mor a další závažné nemoci.

„Není vůbec podstatné, zda k nakažení další osoby dojde, protože trestné je již jen to, že pachatel zvýší nebezpečí rozšíření nakažlivé nemoci,“ vysvětluje Gříbková. Přesně za toto podle ní Nejvyšší soud odsoudil na tři a půl roku muže, který věděl o své HIV pozitivitě a přitom měl nechráněný anální sex s dvanácti muži. Jiný pachatel, který vědomě nakazil HIV dva nezletilé chlapce a ohrozil minimálně dalších dvacet lidí, dostal trest odnětí svobody dokonce na jedenáct a půl roku.

Vyhlášení nouzového stavu kvůli pandemii koronaviru Covid-19 zpřísnilo trestní sazby také u dalších trestných činů. Spáchat dnes trestný čin automaticky znamená přitěžující okolnost a výhled mnohem delšího pobytu ve vězení. Tak třeba za obyčejnou krádež hrozí až osm let vězení. Za opuštění karantény až šest let.

„I kdyby nakažený jen opustil karanténu, a nikoho nenakazil, lze už takové jednání velmi pravděpodobně posuzovat jako přípravu trestného činu,“ uvedl pro portál iDnes advokát Jan Samec. Za úmyslné šíření koronaviru hrozí v nejpřísnějším odstavci trestního zákoníku až dvanáctiletý trest vězení.

PSALI JSME:
„Vývoj nového léku stojí i miliardu dolarů,“ říká ředitel farmaceutické asociace Jakub Dvořáček

×
  1. Tak řekl bych, že to je dost blbost. Příprava k trestnému činu je např. když někdo chce někoho úmyslně připravit o život a pořídí si vražednou zbraň. Zde primárně nikomu dotyčný nechce ublížit, jen opustil obydlím, aby se třwba prošel a byl na zdravém vzduchu a neměl proleženiny a také si zaopatřil jídlem. A dále pan moudrý advokát zapomněl, že čin jinak trestný není trestný, když tím odvrací jiné nebezpečí, například, když má člověk v karnaténě volit, že sice bude sterilní, ale chcípne hladem, tak má právo zvolit nechcípnout hladem, a nakoupit. Odvracel totiž jiné nebezpečí a sice své vlastní smrti, ke které by došlo, kdy měl chcípat hlady doma za cenu pofidérní sterility.

  2. Dobry den.jak muze vlada trestat lidi za neco co lidi ani nevi ze jsou infikovani.to by museli zacit ve statni infrastrukture atd.a co praha toby museli 1/4 prahy potrestat.a co lidi kteri musi jesdit do prace ten se nakazi aniz by otom vedel.trestny cin je umyslny toto je neumyslne protoze o tom clovek ani nevi.proc jse nakazul ridic metra.to by museli potrestat vsechny lidi co jely na teto trase.lidi drzte se.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Že je na soud ještě moc mladé?

To je na soud ještě moc mladé! Budete se možná divit, ale není. Řeč je o věkové hranici, od níž jsou děti zvány k výslechu před soudem a zjišťován jejich názor. Především v záležitosti, která patrně ovlivní celý …

Pozor na spoluvlastnictví nemovitosti v rámci rodiny

Spoluvlastnictví v rámci rodiny může být na začátku cesta, jak pořídit nemovitost za nižší náklady, často však vzniká spíše „nedobrovolně“ v rámci dědického řízení. Nedávno zveřejněný rozsudek Nejvyššího soudu ČR …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Povinným ručením automobilu chráníte především ostatní

Poradna
Platíte a vlastně ani nevíte proč? Řeč je o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, které většina řidičů pokládá spíš za daň, než pojištění, a proto se zajímá spíše o jeho výši, než o to, co toto povinné ručení garantuje, co chrání a na co se nevztahuje, i čím se liší od havarijního pojištění. Což jsou však informace, o něž se nestará jen řidič bezmezně věřící, že právě jemu se na silnici nic stát nemůže.
Rolovat nahoru