Lidí na trhu práce bude méně a méně

Názor
Firmy, máte pocit, že na trhu práce máte teď problém obsadit volné pracovní místo? Tak se připravte, že to bude ještě horší. Teď nemluvím o tom, zda budou mít lidi odpovídající kvalifikaci, pro vás umírněné požadavky na mzdu nebo zda budou ochotni dojíždět či stěhovat se za prací. Jde o to, že lidí v produktivním věku bude jednoduše méně. Může za to demografie.
Růst ekonomiky a životní úrovně nebudeme moci nahonit zvyšováním zaměstnanosti, ale jen a jen produktivitou. S tím je konzistentní jen sázka na vzdělání, automatizaci, robotizaci a digitalizaci. Foto: Pixabay

Pracovní síla se primárně rekrutuje z lidí mez 15 a 65 lety. Do roku 1980 do roku 2009 se počet lidí v tomto věku, tedy potenciální pracovní síla, zvyšoval o průměrných 31 tisíc lidí ročně. Paráda. Stárnutí obyvatel je ale neúprosné. Takže silné poválečné ročníky si zamířily do důchodu. Navíc po pádu komunismu poklesla míra porodností, takže přítok do pracovní síly také polevil.

Od roku 2010 do letošního roku se tak každoročně snížil počet lidí ve skupině 15 až 65 let v průměru o 59 tisíc lidí ročně. A pokles se jen tak brzo nezastaví. V následujících pěti letech přijde pracovní trh o dalších potenciálních 246 tisíc lidí. To pro vás není pěkná představa.

PSALI JSME:
Nejsou lidi. Nedostatek pracovníků znepříjemňuje každodenní život v Česku

Ano, můžeme pokles vykompenzovat dovozem pracovníků ze zahraničí, především z východu, jak je u nás zvykem. Podle odhadů statistického úřadu ale cizinci vykompenzují jen zhruba polovinu tohoto propadu. Takže z 246 tisíc se stane „jen“ 127 tisíc.

Dříve narození si pamatují na obtížné shánění dárků, ale i vlastně relativně běžného zboží během éry socialismu. Nejčastěji jste mohli slyšet „Nejsou a nebudou!“ Tak podobně to bude s trhem práce a volnými lidmi. Nejsou a nebudou. Lidí bude méně a méně. Růst ekonomiky a životní úrovně nebudeme moci nahonit zvyšováním zaměstnanosti, ale jen a jen produktivitou. S tím je konzistentní jen sázka na vzdělání, automatizaci, robotizaci a digitalizaci.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

×
  1. Na úřadu práce sedí statisíce lidí a přitom 80% zaměstnavatelů co si dá pořadavek na úřad práce požaduje cizince!!!! Jsou totiž ochotni platit pouze minimální mzdu za kterou žádný příčetný člověk pacovat nebude.

  2. gastarbaitři (Poláci, Slováci, Ukrajinci…) jsou zkrátka pro firmu levnější pracovní silou než průměrný Čech, jsme v pozici cizinců ve vlastní zemi, to je zlý, to je moc zlý…

    • Jenže ta doba, kdy odváděli kvalitní práci, byli ochotni se učit nové věci je pryč. Teď ví, že je po nich sháňka a tomu odpovídá kvalita odvedené práce. Třeba v našem CTparku. Kontroloři kvality na výstupu vrací násobně více nekvalitních výrobků. Stoupla poruchovost strojů. Pokud jim nezruší objednávky, tak zřejmě odpovědným nedojde, že šetření na lidských zdrojích (to je bohužel citace jedné personalistky) se jim nevyplatí. Samotní personalisté jsou ještě slabšími články než ti gastarbajtři. Bohužel

    • Adekvátně k tomu se zvedne i inflace. Stejně jako xkrát v minulosti a teď naposledy při avízovaném zvýšení třeba důchodů.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Běžný Pražan si už nový byt nemůže dovolit. Kde se ceny zastaví?

Analýza
Ani koronavirová pandemie nezastavila zdražování nových bytů a rodinných domů. V hlavním městě, kde jsou průměrné ceny nemovitostí nejvyšší, si už podle tamního Institutu plánování a rozvoj jsou aktuální prodejní ceny už mimo příjmové možnosti běžně vydělávajících Pražanů. Ceny ale rostou také v dalších městech a pro mnohé lidi jsou nedostupné.
Rolovat nahoru