Lidí na trhu práce bude méně a méně

Názor
Firmy, máte pocit, že na trhu práce máte teď problém obsadit volné pracovní místo? Tak se připravte, že to bude ještě horší. Teď nemluvím o tom, zda budou mít lidi odpovídající kvalifikaci, pro vás umírněné požadavky na mzdu nebo zda budou ochotni dojíždět či stěhovat se za prací. Jde o to, že lidí v produktivním věku bude jednoduše méně. Může za to demografie.
Růst ekonomiky a životní úrovně nebudeme moci nahonit zvyšováním zaměstnanosti, ale jen a jen produktivitou. S tím je konzistentní jen sázka na vzdělání, automatizaci, robotizaci a digitalizaci. Foto: Pixabay

Pracovní síla se primárně rekrutuje z lidí mez 15 a 65 lety. Do roku 1980 do roku 2009 se počet lidí v tomto věku, tedy potenciální pracovní síla, zvyšoval o průměrných 31 tisíc lidí ročně. Paráda. Stárnutí obyvatel je ale neúprosné. Takže silné poválečné ročníky si zamířily do důchodu. Navíc po pádu komunismu poklesla míra porodností, takže přítok do pracovní síly také polevil.

Od roku 2010 do letošního roku se tak každoročně snížil počet lidí ve skupině 15 až 65 let v průměru o 59 tisíc lidí ročně. A pokles se jen tak brzo nezastaví. V následujících pěti letech přijde pracovní trh o dalších potenciálních 246 tisíc lidí. To pro vás není pěkná představa.

PSALI JSME:
Nejsou lidi. Nedostatek pracovníků znepříjemňuje každodenní život v Česku

Ano, můžeme pokles vykompenzovat dovozem pracovníků ze zahraničí, především z východu, jak je u nás zvykem. Podle odhadů statistického úřadu ale cizinci vykompenzují jen zhruba polovinu tohoto propadu. Takže z 246 tisíc se stane „jen“ 127 tisíc.

Dříve narození si pamatují na obtížné shánění dárků, ale i vlastně relativně běžného zboží během éry socialismu. Nejčastěji jste mohli slyšet „Nejsou a nebudou!“ Tak podobně to bude s trhem práce a volnými lidmi. Nejsou a nebudou. Lidí bude méně a méně. Růst ekonomiky a životní úrovně nebudeme moci nahonit zvyšováním zaměstnanosti, ale jen a jen produktivitou. S tím je konzistentní jen sázka na vzdělání, automatizaci, robotizaci a digitalizaci.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Sdílet:
  1. Na úřadu práce sedí statisíce lidí a přitom 80% zaměstnavatelů co si dá pořadavek na úřad práce požaduje cizince!!!! Jsou totiž ochotni platit pouze minimální mzdu za kterou žádný příčetný člověk pacovat nebude.

  2. gastarbaitři (Poláci, Slováci, Ukrajinci…) jsou zkrátka pro firmu levnější pracovní silou než průměrný Čech, jsme v pozici cizinců ve vlastní zemi, to je zlý, to je moc zlý…

    • Jenže ta doba, kdy odváděli kvalitní práci, byli ochotni se učit nové věci je pryč. Teď ví, že je po nich sháňka a tomu odpovídá kvalita odvedené práce. Třeba v našem CTparku. Kontroloři kvality na výstupu vrací násobně více nekvalitních výrobků. Stoupla poruchovost strojů. Pokud jim nezruší objednávky, tak zřejmě odpovědným nedojde, že šetření na lidských zdrojích (to je bohužel citace jedné personalistky) se jim nevyplatí. Samotní personalisté jsou ještě slabšími články než ti gastarbajtři. Bohužel

    • Adekvátně k tomu se zvedne i inflace. Stejně jako xkrát v minulosti a teď naposledy při avízovaném zvýšení třeba důchodů.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Firmy

Sberbank CZ meziročně klesl zisk o 47 milionů

Česká pobočka největší ruské banky, Sberbank CZ, dosáhla vloni podle předběžných neauditovaných výsledků čistého zisku ve výši 377 milionů korun. Za rok 2017 banka hlásila neauditovaný zisk ve výši 424 mil. Kč, což …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Nejčastěji škodí voda. Češi podceňují pojištění svých domovů

Analýza
Podpisem pojistné smlouvy považujeme věc za uzavřenou na mnoho let. Tak vypadá klasický scénář spojený s pojištěním nemovitosti a domácnosti. Češi zapomínají své pojistné smlouvy pravidelně kontrolovat, čímž riskují, že pojistné částky po čase již nemusí stačit na krytí případných škod. Jak tedy správně pojistit svůj domov a kdy pojistnou smlouvu aktualizovat?

Investice s vůní benzínu

Kouzlu vozů z dob minulých podléhá stále více lidí, kteří shánějí hlavně socialistické veterány. V tom jim už rok …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru