Lidí na trhu práce bude méně a méně

Firmy, máte pocit, že na trhu práce máte teď problém obsadit volné pracovní místo? Tak se připravte, že to bude ještě horší. Teď nemluvím o tom, zda budou mít lidi odpovídající kvalifikaci, pro vás umírněné požadavky na mzdu nebo zda budou ochotni dojíždět či stěhovat se za prací. Jde o to, že lidí v produktivním věku bude jednoduše méně. Může za to demografie.
Růst ekonomiky a životní úrovně nebudeme moci nahonit zvyšováním zaměstnanosti, ale jen a jen produktivitou. S tím je konzistentní jen sázka na vzdělání, automatizaci, robotizaci a digitalizaci. Foto: Pixabay

Pracovní síla se primárně rekrutuje z lidí mez 15 a 65 lety. Do roku 1980 do roku 2009 se počet lidí v tomto věku, tedy potenciální pracovní síla, zvyšoval o průměrných 31 tisíc lidí ročně. Paráda. Stárnutí obyvatel je ale neúprosné. Takže silné poválečné ročníky si zamířily do důchodu. Navíc po pádu komunismu poklesla míra porodností, takže přítok do pracovní síly také polevil.

Od roku 2010 do letošního roku se tak každoročně snížil počet lidí ve skupině 15 až 65 let v průměru o 59 tisíc lidí ročně. A pokles se jen tak brzo nezastaví. V následujících pěti letech přijde pracovní trh o dalších potenciálních 246 tisíc lidí. To pro vás není pěkná představa.

Ano, můžeme pokles vykompenzovat dovozem pracovníků ze zahraničí, především z východu, jak je u nás zvykem. Podle odhadů statistického úřadu ale cizinci vykompenzují jen zhruba polovinu tohoto propadu. Takže z 246 tisíc se stane „jen“ 127 tisíc.

Dříve narození si pamatují na obtížné shánění dárků, ale i vlastně relativně běžného zboží během éry socialismu. Nejčastěji jste mohli slyšet „Nejsou a nebudou!“ Tak podobně to bude s trhem práce a volnými lidmi. Nejsou a nebudou. Lidí bude méně a méně. Růst ekonomiky a životní úrovně nebudeme moci nahonit zvyšováním zaměstnanosti, ale jen a jen produktivitou. S tím je konzistentní jen sázka na vzdělání, automatizaci, robotizaci a digitalizaci.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Ja Jarek

  Na úřadu práce sedí statisíce lidí a přitom 80% zaměstnavatelů co si dá pořadavek na úřad práce požaduje cizince!!!! Jsou totiž ochotni platit pouze minimální mzdu za kterou žádný příčetný člověk pacovat nebude.

 2. le lexx

  gastarbaitři (Poláci, Slováci, Ukrajinci…) jsou zkrátka pro firmu levnější pracovní silou než průměrný Čech, jsme v pozici cizinců ve vlastní zemi, to je zlý, to je moc zlý…

  • Pe Petr

   Jenže ta doba, kdy odváděli kvalitní práci, byli ochotni se učit nové věci je pryč. Teď ví, že je po nich sháňka a tomu odpovídá kvalita odvedené práce. Třeba v našem CTparku. Kontroloři kvality na výstupu vrací násobně více nekvalitních výrobků. Stoupla poruchovost strojů. Pokud jim nezruší objednávky, tak zřejmě odpovědným nedojde, že šetření na lidských zdrojích (to je bohužel citace jedné personalistky) se jim nevyplatí. Samotní personalisté jsou ještě slabšími články než ti gastarbajtři. Bohužel

 3. Ji Jirka

  Konečně se zvednou platy !!!

  Jinak nikdo chodit do práce za almužnu nebude 🙂

  • Pe Petr

   Adekvátně k tomu se zvedne i inflace. Stejně jako xkrát v minulosti a teď naposledy při avízovaném zvýšení třeba důchodů.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB