Lidovci a zelení ve Švýcarsku blokují podporu Ukrajině

Německo poslalo na Ukrajinu protiletadlové tanky Gepard, ale Švýcarsko odmítlo dodat munici. Kulomety na Gepardech jsou od švýcarské firmy Oerlikon, která naštěstí patří německé zbrojovce Rheinmetall. Náboje na sestřelování dronů, kterých Gepard spotřebuje až 1100 za minutu, však dodává švýcarský subdodavatel. Přesněji řečeno – nedodává.
Německo poslalo na Ukrajinu protiletadlové tanky Gepard, ale Švýcarsko odmítlo dodat munici. Ilustrační foto: Hans-Hermann Bühling – http://data3.primeportal.net/tanks/hans-hermann_buhling/gepard_1a2/images/gepard_1a2_01_of_77.jpg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3481595

Bern již zablokoval žádosti Německa, Španělska a Dánska o povolení vývozu švýcarské munice a vojenského materiálu na Ukrajinu. „Nikdo nežádá Švýcarsko, aby dodávalo zbraně přímo Ukrajině. Chápeme, že to není slučitelné s neutralitou,“ řekl francouzský velvyslanec ve Švýcarsku Frédéric Journès.

„Jde jen o reexport švýcarských zbraní a střeliva, které jsou ve skladech našich evropských partnerů. Pokud budou zablokovány, bude to pro Evropu problém.“

PSALI JSME:
V Česku začal rekordní pád životní úrovně. Odvrátit jej lze jen riskováním, například investicí do akcií zbrojařů

Na jedné straně reexport zbraní a střeliva do válečné zóny není slučitelný s neutralitou Švýcarska, za což se v parlamentu rvou hlavně lidovci a zelení, na druhé straně ale zbrojní průmysl zaměstnává 140 tisíc lidí a má roční obrat 2,5 miliardy švýcarských franků. A švýcarské lavírování nyní vede k tomu, že země Evropské unie a NATO přestávají počítat s dodávkami této země.

„Pokud Švýcarsko setrvá na svém současném postoji a nedovolí reexport zbraní na Ukrajinu, naši sousedé v tomto případě zváží, zda budou pokračovat v nákupu zbraní a střeliva ze Švýcarska,“ potvrdila ve veřejnoprávní televizi SRF šéfka Státního sekretariátu pro ekonomické záležitosti Helene Budligerová.

PSALI JSME:
Rusko stojí válka 25 miliard denně, spočítal profesor válečných studií

Německo navíc požádalo Švýcary, aby prodali některé starší tanky Leopard 2 zpět německému výrobci Rheinmetall. To by firmě umožnilo nahradit tanky EU a NATO poslané na Ukrajinu, případně je použít na náhradní díly. Švýcarská ministryně obrany Viola Amherdová v televizi SRF v pondělí povrdila, že i Česká republika podala podobnou žádost.

Švýcarská armáda má v současné době podle serveru Swissinfo v provozu 134 tanků Leopard 2 a dalších 96 ve skladu, kde jsou pravidelně udržovány, ale nebyly modernizovány. Ministerstvo obrany neupřesnilo, kolik tanků Německo a Česko požadovaly. Podle velitele švýcarské armády Thomase Süssliho to prý byl asi tucet tanků a že švýcarská armáda jich potřebuje mít v rezervě, aby uspokojila své vlastní bezpečnostní potřeby, jen 34.

PSALI JSME:
Španělsko vyjde jedno obrněné vozidlo Piranha o milion eur dráž než Rumunsko

Rozhodovat bude parlament. Komise pro bezpečnostní politiku se již shodla na návrhu zákona, aby švýcarská výzbroj mohla být předána dál, musí souhlasit Spolková rada (vláda) a původní prodej zbraní by musel proběhnout nejméně před pěti lety. Rada bezpečnosti OSN by navíc musela dvoutřetinovou většinou potvrdit, že se cílová země brání útoku, který porušuje mezinárodní právo.

I zpětný odkup nepotřebných tanků musí schvalovat parlament. V současné době o tom diskutuje. „Než se švýcarský parlament dohodne a novelizovaný zákon vstoupí v platnost, uplyne minimálně rok 2024. Tou dobou už by mohlo být o válce na Ukrajině dávno rozhodnuto. Kola švýcarského parlamentu melou příliš pomalu na to, aby Ukrajině skutečně pomohla,“ konstatoval parlamentní zpravodaj televize SRF Andre Ruch.

PSALI JSME:
Po stopách Chaplina a Bonda. Letošní Švýcarsko v deseti tipech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Pohonné hmoty přestávají zdražovat

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdne výrazně zpomalily v tempu svého zdražování. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,40 koruny, před týdnem byl o šest haléřů levnější. O deset haléřů na …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.