Bern již zablokoval žádosti Německa, Španělska a Dánska o povolení vývozu švýcarské munice a vojenského materiálu na Ukrajinu. „Nikdo nežádá Švýcarsko, aby dodávalo zbraně přímo Ukrajině. Chápeme, že to není slučitelné s neutralitou,“ řekl francouzský velvyslanec ve Švýcarsku Frédéric Journès.
„Jde jen o reexport švýcarských zbraní a střeliva, které jsou ve skladech našich evropských partnerů. Pokud budou zablokovány, bude to pro Evropu problém.“
Na jedné straně reexport zbraní a střeliva do válečné zóny není slučitelný s neutralitou Švýcarska, za což se v parlamentu rvou hlavně lidovci a zelení, na druhé straně ale zbrojní průmysl zaměstnává 140 tisíc lidí a má roční obrat 2,5 miliardy švýcarských franků. A švýcarské lavírování nyní vede k tomu, že země Evropské unie a NATO přestávají počítat s dodávkami této země.
„Pokud Švýcarsko setrvá na svém současném postoji a nedovolí reexport zbraní na Ukrajinu, naši sousedé v tomto případě zváží, zda budou pokračovat v nákupu zbraní a střeliva ze Švýcarska,“ potvrdila ve veřejnoprávní televizi SRF šéfka Státního sekretariátu pro ekonomické záležitosti Helene Budligerová.
Německo navíc požádalo Švýcary, aby prodali některé starší tanky Leopard 2 zpět německému výrobci Rheinmetall. To by firmě umožnilo nahradit tanky EU a NATO poslané na Ukrajinu, případně je použít na náhradní díly. Švýcarská ministryně obrany Viola Amherdová v televizi SRF v pondělí povrdila, že i Česká republika podala podobnou žádost.
Švýcarská armáda má v současné době podle serveru Swissinfo v provozu 134 tanků Leopard 2 a dalších 96 ve skladu, kde jsou pravidelně udržovány, ale nebyly modernizovány. Ministerstvo obrany neupřesnilo, kolik tanků Německo a Česko požadovaly. Podle velitele švýcarské armády Thomase Süssliho to prý byl asi tucet tanků a že švýcarská armáda jich potřebuje mít v rezervě, aby uspokojila své vlastní bezpečnostní potřeby, jen 34.
Rozhodovat bude parlament. Komise pro bezpečnostní politiku se již shodla na návrhu zákona, aby švýcarská výzbroj mohla být předána dál, musí souhlasit Spolková rada (vláda) a původní prodej zbraní by musel proběhnout nejméně před pěti lety. Rada bezpečnosti OSN by navíc musela dvoutřetinovou většinou potvrdit, že se cílová země brání útoku, který porušuje mezinárodní právo.
I zpětný odkup nepotřebných tanků musí schvalovat parlament. V současné době o tom diskutuje. „Než se švýcarský parlament dohodne a novelizovaný zákon vstoupí v platnost, uplyne minimálně rok 2024. Tou dobou už by mohlo být o válce na Ukrajině dávno rozhodnuto. Kola švýcarského parlamentu melou příliš pomalu na to, aby Ukrajině skutečně pomohla,“ konstatoval parlamentní zpravodaj televize SRF Andre Ruch.
Švýcarsko narozdíl od ostatních zemí v EU nechtějí dělat ze sebe poskoka USA…….