Liknavost s daňovým přiznáním se letos extrémně nevyplatí!

V roce 2020 zažíváme první rok, kdy je možné podat přiznání k dani z příjmu až do 1. července, respektive zažíváme rok, kdy stát plošně promíjí pokutu za opožděné daňové přiznání a za opožděné doplacení daně z příjmů. Ale pozor, termín odevzdání přiznání k dani posunut nebyl, jen byly odpuštěny pokuty za podání do 1. července. Takže pokud se s přiznáním daně a s jejím zaplacením opozdíte o jediný den po 1. 7. 2020, naskáče vám úrok z prodlení už od dubna!
Ilustrační foto. Zdroj: www.financnisprava.cz

Není úleva jako úleva

Některé povinnosti nám stát během trvání krizových opatření, karantény, zkrátka epidemie koronaviru odpustil, jiné odsunul, ale některé ponechal v plné míře, jen u nich za první měsíce zpoždění odpustil sankce. Automaticky, plošně, všem, bez nutnosti dokazování souvislosti s koronavirem na naší straně.

A přesně do poslední jmenované skupiny patří odpuštění sankcí za pozdní daňové přiznání a doplacení daně z příjmů, pokud jej stihneme dodat do 1. července 2020. Na později realizované kroky ohledně daní z příjmů se odpuštění sankcí již vztahovat nebude, a tak dopadnou na opozdilce naplno, s počátkem v dubnu – prostě postaru.

Když se stát a média vzájemně nepochopí…

Na první pohled to může vypadat jako habaďúra na daňového poplatníka. Problém je ale v tom, jak byla opatření vlády postupně chápána médii a interpretována veřejnosti. Že nejde o odklad termínu daně z příjmů, ale pouze o prominutí sankcí, a na něm založená možnost odkladu, se ukázalo až po první vlně nadšení ze skutečnosti, že na finanční úřad nemusíme běžet už v březnu, kdy byla koronavirová panika nejsilnější.

Později už byl daňový poplatník z mnoha stran informován, že nebyl posunut termín odevzdání přiznání a platby daně, ale byly jen – za max. tříměsíční zpoždění – odpuštěny sankce. Stručné a přehledné informace o opatřeních státu, jak jsou postupně zaváděna a přizpůsobována, a která mají vliv na osobní finance, najdete v pravidelně aktualizovaném článku Korona a finance – váš zdroj aktuálních informací na webu Hyperfinance.cz.

Ale co když opravdu nestihnete daňové přiznání a zaplacení daně do prvního července?

Stát naštěstí pamatoval i na ty, kdo byli koronavirem postižení ve větší míře a kdo kvůli tomu opravdu nemohou podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu do prvního července – nikoliv z liknavosti, ale proto, že je nemocný(á) účetní, nemocný(á) daňový poradce (takže jsou oproti jiným rokům ve zpoždění), nemocný samotný plátce daně, či nastaly jiné komplikace ve spojitosti s epidemií.

V tomto případě totiž bude pokuta odpuštěna i při pozdějším podání daňového přiznání a doplacení daně, ovšem pouze za podmínky, že bude prokázána právě příčina zpoždění související s koronavirem. O odpuštění pokuty je nutné požádat standardní cestou, nejpozději do tří měsíců ode dne právní moci platebního výměru, kterým bylo o povinnosti uhradit penále rozhodnuto (lhůta těchto tří měsíců neběží po dobu řízení o povolení posečkání úhrady dotčené daně a po dobu povoleného posečkání úhrady této daně).

Když přece jen zvítězí lenost?

Pokud se s daňovým přiznáním a s platbou daně zpozdíte ještě i po 1. červenci v podstatě jen z vlastní liknavosti, takže nebudete schopni prokázat komplikace způsobené koronavirovou krizí, běží pokuta za pozdní odevzdání přiznání a pozdní platbu daně z příjmu již dnes, respektive od 2. dubna.

Většinou sice Finanční správa podle serveru iROZHLAS.cz toleruje 5 pracovních dní, takže pokuta vlastně běží od 9. 4. 2020, i to je však dost dlouhá doba – zákonný úrok z prodlení je 8 % p.a. plus repo sazba ČNB, k tomu ještě pokuta. Informace o sankcích počítaných od počátku dubna potvrdila Českému rozhlasu tisková mluvčí Generálního finančního ředitelství.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.