Londýn a Brusel hrají hru „kuře“. Kdo to vzdá dřív?

Názor
Dolní komora britského parlamentu v úterý večer odmítla odklad brexitu. Tento postoj dává smysl jedině v případě, že britští zákonodárci mají jistotu, že do konce března bude dosaženo dohody se zbytkem EU. Zbytek EU ovšem ústy různých svých představitelů opakovaně prohlásil, že jediná dohoda, kterou je ochoten podepsat, je ta, kterou do britské sněmovny přinesla premiérka Mayová – a tu není ochotna podepsat britská strana.
Pozměněné verze hry „kuře“ (chickie run), kdy hráči jeli vedle sebe směrem k útesu, se účastnil například James Dean ve filmu Rebel bez příčiny. Reprofoto: Youtube

Jde o krystalickou ukázku konfliktu, který se v teorii her označuje jako „kuře“ a obvykle se popisuje v automobilovém kontextu: Hráč B (Britové) a hráč E (zbytek EU) jedou proti sobě v autě a čeká se, kdo první ztratí nervy, strhne volant na stranu (tj. ustoupí), a získá tak ponižující označení „kuře“. Pozměněné verze hry (kdy hráči jeli vedle sebe směrem k útesu a sledovalo se, kdo vyskočí z auta později) se účastnil například James Dean ve filmu Rebel bez příčiny.

V tuto chvíli zatím situace ohledně brexitu míří k tomu nejhoršímu výsledku pro oba hráče: Ke srážce obou aut, tj. k brexitu bez dohody. Klíčem k vítězství ve hře „kuře“ je signalizovat protivníkovi, že jsem naprosto odhodlán vydržet až do konce, protože smrt je pro mě menší zlo než porážka. Pokud je tato signalizace dost přesvědčivá, pak je šance, že to protivník vzdá.

A vskutku: Hráč E (naposled například předseda Evropské rady Tusk) z okénka svého auta křičí, že pozici jeho volantu si obě strany dohodly předem a on už rozhodně s volantem hýbat nehodlá. To hráč B hraje tuto hru hůř: V úterý si britští poslanci odhlasovali mj. i to, že brexit bez dohody rozhodně nechtějí. Namísto toho by se měli tvářit, že brexit bez dohody je pro ně menší zlo, než schválení dohody, kterou jim předložila premiérka Mayová. To by byla taktika hodná Jamese Deana.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Brexit si už teď vybírá svou daň na českém dovozu z Británie

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Obyvatel sídliště vyhodí ročně 33 kilogramy potravin

Analýza
Češi každoročně vyhodí do popelnic výrazně více potravin, než jsou si ochotni připustit. Dokládá to mimo jiné i aktuální výzkum Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Zjistil, že v koších skončí až 33 kilogramy potravinového odpadu.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru