Loni byla poptávka po zlatě nejsilnější za více než deset let

Názor
Loňský rok, který se nesl ve znamení vysoké inflace, geopolitické krize, nejistoty a mnoha dalších událostí, zapříčinil vysoký příliv investic do zlata. Podle nejnovější zprávy Světové rady pro zlato (WGC), byla loňská poptávka po žlutém kovu nejsilnější od roku 2011, tedy za více než deset let.
Loňský rok, který se nesl ve znamení vysoké inflace, geopolitické krize, nejistoty a mnoha dalších událostí, zapříčinil vysoký příliv investic do zlata. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za tímto nárůstem stojí hlavně maloobchodní poptávka a enormní nákupy centrálních bank. Globální poptávka po zlatě vzrostla v roce 2022 o 18 procent na 4 741 tun, což bylo na podobné úrovni, jako v roce 2011. Překážkou nebyly ani určité odlivy ze strany ETF (burzovně obchodované fondy, pozn. red.).

Rovněž centrální banky patří stále mezi hlavní a významné hráče na poli celosvětové poptávky po žlutém kovu. Tuto pozici významně potvrdily již v roce 2018 a také 2019, kdy jejich nákupy a hromadění žlutého kovu dosáhly tehdy rekordních úrovní od konce zlatého standardu v 70. letech 20. století.

Celkové nákupy v roce 2018 činily zhruba 656,2 tuny, což bylo např. oproti roku 2017 navýšení o 73,34 procenta (2017 – nákup cca 378,56 tuny, pozn. aut.).

PSALI JSME:
Cena zlata vzrostla téměř o pětinu za tři měsíce

V roce 2019 činily cca 650,3 tuny. Propad hromadění zlata nastal v covidovém roce 2020, kdy čisté nákupy centrálních bank činily pouze 255 tun, v roce 2021 se trend znovu obrátil a nákupy vzrostly o 450 tun.

Podle nejnovější zprávy Světové rady pro zlato trend pokračuje a hlad centrálních bank po žlutém kovu roste. Ve třetím čtvrtletí nakupily téměř 400 tun zlata, ve čtvrtém čtvrtletí dokonce 417 tun.

Loňské nákupy tak dosáhly rekordních hodnot a překonaly i dosavadní rekord z roku 2018. Za rok 2022 nakoupily centrální banky celkem 1 136 tun zlata, což je nejvyšší hodnota od roku 1967. Centrální banky mají v tuto chvíli největší zlaté rezervy v historii a to zhruba 35 500 tun.

Autor je analytik společnosti Zlaťáky.cz
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Výhled na zlato v roce 2023

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Blíží se USA do nemovitostní krize?

Po delší odmlce se znovu vynořují důkazy o možné krizi v sektoru amerických nemovitostí. Otřesy na tomto trhu negativně ovlivňují tamní finanční domy, které drží velké množství dluhů směrem k developerům a majitelům …

Akciový trh ignoruje realitu (1.)

V posledních několika měsících se akciové trhy utrhly ze řetězů vidinou nižších úrokových sazeb, silnější ekonomické aktivity, nízké inflace a také díky proliferaci umělé inteligence. Vytvořil se tak „dokonalý mix“, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Zpackané zvětšení prsou i vypadlou korunku můžete reklamovat

Poradna
Celé měsíce se k návštěvě plastické chirurgie odhodláváte, představujete si, jaký bude výsledek, ale ten ani v nejmenším neodpovídá tomu, co jste si vysnili. Kromě nespokojenosti a výčitek můžete však využít i institut reklamace, kterou si obvykle spojujeme se spotřebním zbožím.