Loni se začalo v ČR stavět nejvíce bytů od doby před rokem 1989

Názor
Stavebnictví v ČR podalo loni jen nepatrně lepší výkon než v roce 2020. Vzrostlo totiž o 1,4 procenta. To však není nic, co by zasluhovalo mimořádný potlesk, neboť v roce 2020 se stavebnictví meziročně propadlo o 6,2 procenta. Takže se stále nedokázalo vymanit z pandemického propadu.
Bytů se Česku staví stále poměrně málo, příznivé však je, že pandemie zatím nevedla k citelnějšímu poklesu jejich výstavby. Ilustrační foto: FAEI.cz

Loni stavební produkci dále brzdil nedostatek vhodné pracovní síly, ale nově zejména rapidně zdražující stavební materiály a jejich nedostupnost, daná světovou výrobní a přepravní krizí, jež nastala v důsledku pandemie.

Letos stavebnictví přidá zhruba pět procent. Zlepšení jeho výkonu by mělo nastat v souvislosti s již pozorovaným zmírňováním světové logistické krize a s očekávaným zvýšením dostupnosti stavebních materiálů.

Nadále však bude přetrvávat problém s nedostatkem pracovní síly. Zejména pak případná ruská invaze na Ukrajinu může vést k dodatečnému odlivu ukrajinských pracovníků z českého stavebnictví, což by personální krizi ještě prohloubilo.

PSALI JSME:
Stavebnictví loni opticky rostlo, ale jen díky nízké srovnávací základně

Bytů se Česku staví stále poměrně málo, příznivé však je, že pandemie zatím nevedla k citelnějšímu poklesu jejich výstavby. Loni se dokončilo přes 34 600 bytů, přičemž v posledním předpandemickém roce 2019 to bylo zhruba 36 400.

V letech 2011 až 2017 se ovšem soustavně dokončovalo méně než 30 tisíc bytů, v roce 2014 dokonce méně než 24 tisíc bytů.

Příznivé je také to, že loni se zahájila výstavba více než 45 200 bytů, nejvíce od dob socialismu před rokem 1989. Vzestup výstavby bytů by měl v příštích letech pomoci tlumit jejich současný dramaticky cenový nárůst.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Od listopadu k dnešku: Ve vlastním dnes bydlí polovina Čechů

Zavřít reklamu ×
  1. Za socíku se stavělo cca 70 až 80 tis bytu . Dnes je bytový fond extrémě zastaralý s malou podlahovou plochou oproti západu (USA mají pruměrně třikrát větší byty ) . Navíc s takto pomalou výstavbou by jen obnova bytového fondu trvala sto let .

  2. Stavebnictví v ČR je jeden velký paradox. Zahraniční dělníci pracují na bytech a domech pro zahraniční majitele. Zatímco mladí Češi musí bydlet v nevyhovujících podmínkách ve starých domech po svých babičkách…..Hlavně pro malé děti jsou takové staré a vlhkem prolezlé domy docela zdravotní riziko. Ekonom století Václav Klaus to tak zařídil a tak to prostě tak bude! Neviditelná ruka trhu vše zařídí…..O astronomických cenách starých ojetin se ani nemá cenu bavit.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Silné inflační tlaky v Evropě přetrvávají

Tento týden zveřejněné ekonomické indikátory potvrdily přetrvávající silné inflační tlaky, zároveň ale i pokračující růst ekonomik v průběhu prvního letošního čtvrtletí. Ceny průmyslových výrobců jak v ČR, tak i …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.