Loni škodil hlavně orkán Herwart, informovaly pojišťovny

Dvakrát více škod než v roce 2016 způsobily vloni klientům českých pojišťoven přírodní živly. Šlo o desítky tisíc škod v řádu miliard korun. Rok 2017 přitom poznamenala především vichřice. Naopak výrazně ubylo škod v důsledku krupobití. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Zprávu přinesl portál ceskenoviny.cz.

Loni škodil hlavně orkán Herwart, informovaly pojišťovny. Foto: Pixabay

Škody vzniklé po orkánu Herwart, který se Českem prohnal loňského 29. října, vyčíslily pojišťovny na 1,4 miliardy korun. V žebříčku pojištěných následků větrných smrští se umístil na druhém místě po orkánu Kyrill z roku 2007.

ŠKODY ZA TÉMĚŘ DVĚ MILIARDY

„V roce 2017 řádily živly zejména ve druhém pololetí, kdy na konci října zasáhl zemi orkán. V roce 2017 nahlásili klienti 42 000 škod za 1,8 miliardy Kč,“ uvedla mluvčí České pojišťovny Ivana Buriánková. Předloni klienti nahlásili přes 22 000 škod za 1,7 miliardy Kč.

Co do počtu nahlášených škod vloni nejvíce škodila právě vichřice, která způsobila 25 500 pojistných událostí. Větší počet škod způsobilo i krupobití (3800) či blesky (3400 škod). Avšak pokud jde o objem, nejvyšší škody způsobily požáry – asi za 700 milionů korun.

KDYŽ NIČÍ PŘÍRODNÍ ŽIVLY

Pojišťovna Allianz každoročně zaplatí svým klientům stovky milionů korun za to, že jim jejich domy, auta a podniky poničily přírodní živly. Zatímco v roce 2016 vyřizovala 8800 takovýchto případů, vloni už jich byl dvojnásobek.

Mezi nejčastější příčiny živelných škod patří podle analytika Allianz Petra Bartůnka vichřice a přepětí v důsledku bouřky a krupobití. „Oddychový čas“ si, jak uvedl, vybralo krupobití. To v roce 2016 poškodilo 3000 klientů Allianz, vloni ale jen 1841. O to více, podle statistik pojišťovny sedmkrát častěji, roku o sobě dala vědět vichřice. „Předloni jsme kvůli vichřici platili za 1036 škod, loni jich bylo 7805,“ citoval analytika server.

NÁRŮST I U ZEMĚTŘESENÍ

Běsnící živly v roce 2017 způsobily klientům pojišťovny Kooperativa přes 32 000 škod za celkem 1,45 miliardy Kč. V předchozím roce to bylo 19 400 škod za 1,25 miliardy Kč. „Loni jsme zaznamenali nárůst i u škod ze zemětřesení, a to na 41 škod za pět milionů Kč. V roce 2016 to bylo jen 16 škod za 580.000 Kč,“ uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.

Podle jeho kolegy z Generali Jana Marka pojišťovny vloni řešila s klienty 7146 pojistných událostí za 450 milionů korun. Na počtu škod se silný vítr podepsal z více než poloviny.

V České podnikatelské pojišťovně počet škod způsobených přírodními kalamitami v roce 2017 vzrostl meziročně více než trojnásobně. Přes tři čtvrtiny z nich měla na svědomí vichřice Herwart. Největší škodu eviduje z podnikatelského pojištění. „Jde o zničenou nafukovací halu tenisového oddílu SK Mělník, kde byla vyčíslena škoda na 3,6 milionu Kč,“ podotkla mluvčí Renata Čapková.

Přírodní živly loni nejvíce ničily majetek klientů ve středních Čechách, v Ústeckém kraji a v Praze. K nejnákladnějším pojistných událostem přitom patřily ty, které způsobily požáry. Rok 2016 přinesl v porovnání s rokem 2017 méně škod (4646), ale v téměř shodném objemu (440 milionů Kč). Nejvíce se na nich podílelo krupobití (1285), přepětí (792) a vichřice (692), uvedl server.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Přibylo sebevražd, obětí autonehod je dvakrát méně

Analýza
V uplynulém roce si podle předběžných údajů Českého statistického úřadu vzalo život 1395 lidí, přičemž o rok dříve to bylo 1316 osob. Je to téměř dvakrát více, než kolik lidí ročně zahyne při dopravních nehodách. Ministerstvo zdravotnictví teď po nátlaku expertů slíbilo, že do konce roku vznikne první Národní plán prevence sebevražd.
Rolovat nahoru