Loňský pokles výkonu ve službách měl zásadní vliv na celou českou ekonomiku

Názor
Údaje o tržbách v sektoru služeb potvrzují tvrdý dopad uzavírek souvisejících s pandemií na řadu odvětví. Meziroční pokles tržeb vykázala v závěrečné čtvrtletí v zásadě všechna odvětví ve službách, zejména pak činnosti související s cestovním ruchem, leteckou dopravou a ubytováním, stravováním a pohostinstvím. Podobné konstatování platí i při hodnocení vývoje za rok 2020 jako celek.
Za celý rok 2020 klesly tržby ve službách o 11,9 procenta, což je dle sdělení českého statistického úřadu nejhlubší pokles za uplynulých dvacet let. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Sektor služeb má na celkovém hrubém domácím produktu (HDP) České republiky podíl zhruba 60 procent, pokles výkonu ve službách tak měl zásadní vliv na loňský pokles české ekonomiky jako celku. Tržby ve službách v závěrečném čtvrtletí klesly meziročně o 11,2 procenta. Jde samozřejmě o výrazný pokles, související s omezeními, jež přišla v souvislosti s pandemií koronaviru.

Pokles 11,2 procenta je nicméně mírnější ve srovnání s propady ve druhém a třetím čtvrtletím roku 2020: Právě druhé čtvrtletí vykázalo vůbec nejprudší meziroční propad tržeb ve službách, jenž činil 20 procent. Pokles tržeb vykázala ve čtvrtém čtvrtletí většina činností, za zvláštní zmínku stojí ubytování (pokles o 74,3 %), letecká doprava (pokles 71,8 %) či stravování a pohostinství (55,3 %).

Smutné prvenství pak drží administrativní a podpůrné činnosti cestovních agentur, kanceláří a jiné rezervační činností, kde tržby v závěrečném čtvrtletí meziročně propadly o 83,3 procenta.

PSALI JSME:
Rekordní propad. Pražské hotely doplatily na covid-19 nejvíce v Evropě

Našly se i činnosti, kde tržby meziročně vzrostly: Právě v souvislosti s pandemií a přechodem na on-line nákupy asi nepřekvapí růst tržeb u poštovních a kurýrních činností, jenž v závěrečném čtvrtletí činil 20,5 procenta, což bylo pro tyto činnosti z hlediska růstu vůbec nejsilnější čtvrtletí za loňský rok.

Za celý rok 2020 klesly tržby ve službách o 11,9 procenta, což je dle sdělení Českého statistického úřadu (ČSÚ) nejhlubší pokles za uplynulých dvacet let. Také v celoročním vyjádření byly poklesy nejvýraznější v případě činnosti cestovních agentur a letecké dopravy, výrazné propady tržeb vykázalo také ubytování, stravování a pohostinství, ale také vodní doprava anebo činnosti v oblasti filmů, videozáznamů, televizních programů a hudební vydavatelské činnosti.

Téměř třináctiprocentní růst naopak vykázaly tržby u poštovních a kurýrských činností, růst v oblasti pěti procent vykázaly také informační činnosti a telekomunikační činnosti. Vzhledem k zásadnímu podílu služeb na tvorbě HDP výše uvedené údaje slouží k ilustraci celkového propadu české ekonomiky za loňský rok, jenž dle předběžného údaje o HDP činil 5,6 procenta.

PSALI JSME:
Cestovní ruch v Česku se vloni zhroutil

Samozřejmě je pro pořádek třeba zmínit, že údaje o vývoji tržeb nejsou totéž co tvorba přidané hodnoty v tom kterém sektoru či odvětví, vzájemná provázanost je ovšem samozřejmě výrazná. Omezení, jež se týkají řady činností ve službách, zůstala v platnosti i na počátku roku 2021 a budou mít negativní dopad jak na tržby ve službách, tak na celkový výkon HDP přinejmenším v letošním prvním čtvrtletí.

Zejména pro činnosti spojené s cestovním ruchem, veřejným stravováním a ubytováním anebo s kulturou bude zásadní, nakolik se v průběhu letošního roku podaří dostat pandemii pod kontrolu a jak rychle a v jaké podobě budou stávající omezení uvolňována.

Prognózy růstu HDP České republiky pro letošní rok se aktuálně pohybují většinou v blízkosti tří procent a naplnění tohoto scénáře a stejně tak případné odchylky budou zásadně ovlivněny právě situací ve službách.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výhled tuzemské ekonomiky pro první čtvrtletí není nijak optimistický

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru