Lupy. „Bílý poprašek“ ve vlasech trápí polovinu Čechů

Dokonalá image? Zdravá pleť, zářivý úsměv a krásné a husté vlasy bez lupů. Jenže nezdravá životospráva, sedavý způsob život a stres nám dávají pěkně zabrat. Projevit se to může i vznikem lupů, které naši image v očích ostatních snižují. S problémem nadměrně se odlupující kůže na hlavě se potýká až polovina populace. Někdy stačí změna vlasové kosmetiky, jindy je to o trpělivosti a experimentech.
Lupy si nevybírají a mohou se objevit kdykoliv během života. Nevyhýbají se ani náctiletým, ani seniorům. Více však trápí muže, než ženy. Foto: Depositphotos.com

I na zdravé vlasové pokožce se nacházejí lupy, jsou ale tak malé, že je okem nezahlédneme. Vlasová pokožka se totiž přirozeně obnovuje zhruba každý měsíc a odlupující se šupinky odumřelé kůže hlavy jsou drobné a nepozorovatelné. Pokud ale tento proces trvá kratší dobu, třeba jen několik dní, začíná problém.

Pokožka se odděluje ve větších částech připomínajících destičky či suché nebo mastné šupinky. Tyto lupy už jsou viditelné. Za lupy se často může schovávat nějaké doprovodné onemocnění. Kromě toho, že lupy lidi odpuzují, mají často na svědomí i nepříjemné svědění, zčervenání pokožky a v případě mastných lupů i zvýšené maštění vlasů.

Lupům chutná cukr a stres

Příčinou potíží s lupy mohou být kvasinky, nevhodná či dráždivá vlasová kosmetika, nedostatek vitaminu, nadměrná konzumace cukru, dlouhodobý stres, ale i špatná životospráva. Někdy je problém najít viníka, a tak je návštěva dermatologa či jiného vlasového odborníka, například trichologa, na místě.

Lupy si navíc nevybírají a mohou se objevit kdykoliv během života, nevyhýbají se ani náctiletým nebo seniorům. Více však trápí muže než ženy. Někteří jimi trpí jen v zimě, kdy je pokožka hlavy přirozeně oslabená, na vině je totiž dlouhodobý stres z nedostatku slunečního záření.

Prvním krokem v boji proti lupům je úprava životního stylu a pokusit se odstranit příčiny stresu. Od svědění hlavy a lupů může pomoci také změna způsobu a četnosti mytí vlasů či kompletní výměna vlasové kosmetiky.

Každodenní mytí vlasům neprospívá

Více neznamená lépe. To platí i u mytí vlasů. Je ale samozřejmě třeba smývat prach a nečistoty, které se v nich usazují a nejlepším způsobem, jak zachovat zdraví vlasů a zamezit výskyt lupů, je pravidelné a šetrné mytí vlasů vodou pokojové teploty.

PSALI JSME:
Lupénka není jenom onemocnění kůže

Každá vlasová kosmetika na lupy sice slibuje zázraky, ale pro každého platí něco jiného. „Při výběru vlasové kosmetiky je nutné zohlednit typ vlasové pokožky a typ vlasu. Je to podobné jako s péčí o pleť, správná diagnostika je základem kvalitních vlasů, důležité je samozřejmě i složení vlasové kosmetiky,“ uvádí k péči tricholožka Lenka Kašpaříková.

Někteří lidé si oblíbili a spoléhají na suché šampony. Na to pozor. Od jejich použití totiž odborníci odrazují.

„Suchý šampon nic neumyje, jen přidá látku, která do sebe nasákne maz a zabrání jeho putování dál po vlasech. Na pokožce se usazuje a vytváří spolu s potem a nečistotami z ovzduší hmota, která pokožce rozhodně neprospívá. Občasné použití většině lidí neuškodí, jakmile se ale objeví problémy, jako jsou svědění, pnutí či lupy, je rozumné se ho vzdát a pokožku vyčistit například rašelinovou procedurou,“ říká Hana Kubištová, odbornice na potíže s vlasy.

PSALI JSME:
Další pokroky v medicíně. Nebojte se změnit léčbu, radí lékař lidem se záněty kůže

×
  1. Jeden větší nesmysl než druhý. Co tak napsat, že lupy jsou přirozenou součástí obnovy kůže na hlavě v místech vlasů? Mám lupy pořád, i když jsem sportoval, jdel zdravěji a i nyní v důchodu, kdy jsem bez stresů…. Některé šampony to omezí, ale po 4-5 dnech to jede zase znovu. Jsou to všechno jen báchorky, aby se mohl napsat nějaký článek a aby si kosmetické frimy přišly na své..

  2. A návštěva dermatologa? K ničemu, vůbec Vám neporadí, maximálně Vám dá nějakou neúčinnou vodičku..

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zdraví

Do Česka dorazila první dodávka vakcín proti chřipce

První čtyři pětiny dávek vakcín proti chřipce Vaxigrip Tetra pro letošní rok, tedy 427 tisíc balení, již společnost Sanofi Pasteur, přední výrobce vakcín proti chřipce, dodala do České republiky. Firma o tom …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Pomáhat Nadaci Terezy Maxové dětem nás baví, říká Radek Sedlář

Rozhovor
Letošní už šestý ročník charitativní akce Nadace Terezy Maxové dětem Hýbejte se s Tearibearem dostalo i kvůli koronaviru novou podobu. Místo běhání či chůze na jednom vybraném místě se mohou zájemci, kteří chtějí pohybem pomoci znevýhodněným dětem, zapojit do projektu kdekoli – stačí si jen stáhnout aplikaci Strava a zaregistrovat se na webu tearibear.cz.
Rolovat nahoru