Lyžařská helma není samozřejmostí, těžký úraz vyjde na půl milionu

Analýza
Jen pár dní před loňskými Vánoci měl čtyřiašedesátiletý lyžař na krušnohorském Klínovci vážnou nehodu. Upadl na sjezdovce, utrpěl těžký otřes mozku, chvilku byl dokonce v bezvědomí, do nemocnice ho převezl vrtulník. Senior přitom neměl lyžařskou helmu, která na sjezdovkách stále není samozřejmostí.
Lyžařskou helmu nosí jen sedm z deseti dospělých Čechů. U dětí je situace mnohem lepší. Ilustrační foto: Pixabay.com

Podle horského záchranáře Jana Šimečka může na sjezdovce upadnout i skvělý lyžař. Helma je přitom základ. Není to sice stoprocentní záruka, ale výrazně zvyšuje pravděpodobnost opravdu vážných úrazů hlavy nebo dokonce smrti. Jako se to před několika lety stalo například lyžařovi na Černohorské sjezdovce v Janských Lázních – také byl bez helmy.

U mladší a střední generace je přitom přilba už téměř samozřejmostí, horší to je právě u lidí v pokročilejším věku. „Vím, že helma je jako ochranná pomůcka dobrá, ale je mi při lyžování nepříjemná, prostě mi na hlavě vadí,“ svěřil se čtyřiapadesátiletý Pavel z nevelké obce ve středních Čechách, který je na sjezdovkách každou sezónu.

Podle průzkumu, který si nechala zpracovat ERV Evropská pojišťovna mezi více než tisícovkou lyžařů, si nad sjezdovkou nasadí helmu jen sedm z deseti dospělých. Lyžaři přitom běžně jezdí až šedesátikilometrovou rychlostí. Ještě horší jsou statistiky u používání chráničů páteře, které nosí jen každý druhý z deseti dospělých.

U dětí je naštěstí situace výrazně příznivější: Helmu má na hlavě 97 procent z nich. Chránič páteře však nasadí jen čtvrtina malých lyžařů. „Helma by měla být povinná pro všechny, přinejmenším do osmnácti let. Úrazy hlavy totiž dlouhodobě patří k těm nejvážnějším, mnohdy i s trvalými následky,“ připomněl Divoký.

PSALI JSME:
Lyžařskou helmu používá sedm z deseti Čechů

Nejpopulárnější zimní sport

Sjezdové lyžování je v Česku nejpopulárnějším zimním sportem. Podle průzkumu pro ERV Evropskou pojišťovnu se mu na horách věnuje 63 procent Čechů. Třetina lidí preferuje běžky a čtvrtina sáňky. Populární je i bruslení (15 %) a snowboarding (13 %).

Podle jiného průzkumu, který si na konci roku nechala připravit Equa bank, jsou Češi takovými milovníky lyžování, že jsou ochotni si za pobyt na horách i připlatit. Nejde jen o očekávané plošné zdražování, ale také to, že si rodiny chtějí pobyt v horských střediscích užít.

„Průzkum ukázal, že zimní dovolená může být pro řadu Čechů zásah do jejich rodinného rozpočtu. Téměř polovina Čechů na zimní dovolenou totiž musí spořit i několik měsíců. Necelá polovina dotazovaných pak náklady hradí z běžných měsíčních příjmů,“ uvedla Kateřina Petko, ředitelka PR a interní komunikace Equa bank.

Až půl milionu za operaci

Lyžování a další zimní sporty přitom patří mezi rizikové, aspoň nějaké drobné poranění utrpěl ve svém sportovním životě snad každý amatérský lyžař. Podle zjištění ERV Evropské pojišťovny dochází při lyžování nejčastěji ke zranění kolene.

PSALI JSME:
Až polovina úrazů na sjezdovce je vážná, i tak jezdí mnozí bez helmy

Výjimečné ale nejsou ani úrazy ramen a horních končetin způsobené zejména pády nebo kolizemi s druhým lyžařem. Na snowboardu pak vedou úrazy zápěstí, kterými se lidé instinktivně snaží zbrzdit pád.

Pojišťovny přitom opakovaně doporučují všem, aby se při cestách do zahraničních lyžařských středisk pojistili. Naprostá většina zdravotnických zařízení je v zahraničí soukromá, a nelze v nich proto uplatnit takzvanou EHIC kartu. V Itálii je dokonce nově povinné pojištění odpovědnosti.

Bez cestovního pojištění je pak nutné počítat s vysokými náklady za léčbu. „Ošetření zlomené ruky s následnou operací v České republice vyjde zhruba na 30 tisíc korun. Operace natržených kolenních vazů na 130 tisíc korun a operace komplikovaného úrazu hlavy či páteře stojí více než půl milionu korun,“ upozornil Vlastimil Divoký.

Kvalitní cestovní pojištění lze přitom sjednat za pár desítek korun na den, což odpovídá zhruba ceně jedné kávy na sjezdovce.

PSALI JSME:
Na italské sjezdovky po Novém roce jen s pojištěním odpovědnosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.