Lyže servisuje jen polovina Čechů

Pravidelné kontroly a servis lyžařského vybavení jsou podle odborníků ze ski servisů důležité k jeho správnému a hlavně bezpečnému používání. Naprostým základem pro bezpečné lyžování je správně seřízené vázání.
Odborné servisy vystavují potvrzení o provedené kontrole, které mohou pojišťovny při srážkách s jiným lyžařem vyžadovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Při nesprávném nastavení může dojít k úrazům nejen u začátečníků, ale může vážně ohrozit i zkušené lyžaře. Aby vázání vypínalo kdy má, je nutné při jeho seřízení zohlednit hmotnost a výšku lyžaře, ale také jeho věk, velikost boty a lyžařské zkušenosti.

„Špatně seřízené vázání může ohrožovat jezdce na životě včetně jeho okolí, v lepším případě hrozí úraz často i s trvalými následky,“ informovala Radka Jirásková ze skicentra Blitz & Flitz.

Odborné servisy také vystavují potvrzení o provedené kontrole, které mohou pojišťovny při srážkách s jiným lyžařem vyžadovat. Lidé by pak neměli zapomínat ani na servis hran a skluznice. Velmi důležitá je i správně zvolená velikost lyžařské nebo snowboardové boty.

PSALI JSME:
Pravidla bezpečnosti na sjezdovce nezná ani třetina vyznavačů zimních sportů

Nejen kvalitní servis vybavení pomáhá předcházet úrazům. Už při výběru lyží či snowboardu je nutné zvolit správný typ lyží a zohlednit výšku, váhu, zdatnost ale i styl lyžování. „Kratší lyže jsou lépe ovladatelné, ale nejsou vhodné pro ty, kteří mají nadváhu,“ vysvětlila Jirásková.

Podle statistik ERV Evropské pojišťovny je právě nevyhovující stav vybavení příčinnou každé šesté nehody na sjezdovce. Podle pojišťovny si však lyže či snowboard nechává odborně seřídit pouze přibližně polovina lidí.

Dvanáct procent všech nehod na sjezdovkách je způsobeno srážkami. „Není divu – nejméně patnáct procent lyžařů si myslí, že na lyžích platí stejně jako na silnici přednost zprava. Lze předpokládat, že obdobně by průzkum dopadl i mezi českými sportovci,“ uvedl na webu ministerstva vnitra Tomáš Koníček z Odboru prevence kriminality.

PSALI JSME:
Není lyžování jako lyžování. Na co pojišťovny pohlížejí jako na riziko

Každý by se proto podle něj měl ve vlastním zájmu s bezpečnostními pravidly seznámit. „Na lyžích neplatí pravidlo pravé ruky, přednost má vždy pomalejší lyžař,“ upřesnil Koníček a dodal, že předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby bylo možno zareagovat na pohyb předjížděného lyžaře.

Přísnější pravidla platí na tuzemských sjezdovkách už od února 2009; tzv. česká státní norma upravuje nejen povinnosti provozovatelů areálů, ale také pohyb lyžařů a snowboardistů. Normu připravilo ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s Horskou službou a se Svazem provozovatelů lanovek a vleků.

„Nová norma nepatří mezi takzvané obecně závazné právní předpisy, jako jsou zákony, nařízení vlády nebo vyhlášky ministerstev. Má tedy pouze doporučující, nezávazný význam. Podobně jako u ostatních státních „technických“ norem však platí zásada, že kdo se jí nebude řídit a způsobí tím škodu, může mít problém,“ upozornil Koníček.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Pět tipů, jak se vyhnout pojistnému karambolu na sjezdovce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Změny v povinném ručení se dotknou i vás

Kdo si myslel, že jsme si všechny změny v legislativě odbyli se začátkem roku, měl by zbystřit. S dubnem nám do života vstupují nová nařízení ohledně povinného ručení. Povinnost se rozšiřuje na více druhů vozidel, …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.