Maďarská centrální banka zvýšila sazby

Názor
Maďarská centrální banka dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu z 0,60 procenta na 0,90 procenta. Zbylé měnově politické úrokové sazby zůstaly beze změny a v platnosti i nadále zůstávají také nákupy aktiv.
Maďarská centrální banka dnes podle očekávání zvýšila svou základní úrokovou sazbu. Foto: Egrian – Vlastní dílo, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6671350

Hlavním důvodem pro zpřísnění maďarské měnové politiky je přetrvávající inflace, která v dubnu vzrostla na pět procent, kde setrvala také v květnu. To je přitom výrazně nad čtyřprocentní horní hranou tolerančního pásma tamní centrální banky, což se i odrazilo v nárůstu inflačních očekávání. Rizika se přitom nyní navíc koncentrují v proinflačním směru.

K rozhodnutí o vyšších sazbách jistě přispěl i nad očekávání dobrý výkon maďarské ekonomiky v prvním letošním čtvrtletí, jenž vzrostl mezičtvrtletně o výrazná dvě procenta, a také optimistický výhled pro další čtvrtletí. Ten přitom souvisí i s oživením globální ekonomiky a mezinárodního obchodu. Maďarsko zároveň patří mezi země s nejvyšším podílem proočkované populace v Evropě.

PSALI JSME:
Maďarská centrální banka zvýší sazby už v červnu

Pro třetí čtvrtletí tak již maďarská centrální banka očekává obnovení předkrizové úrovně agregátní produkce a za celý letošní rok by podle ní měl hrubý domácí produkt (HDP) vzrůst o 6,2 procenta, což je více než původně čekala. Oproti prognóze z března zvýšila centrální banka také svůj výhled inflace, jejíž průměrnou hodnotu očekává v letošním roce ve výši 4,1 procenta.

Podle vyjádření maďarské centrální banky dnešní zvýšení úrokových sazeb odstartuje cyklus zvyšujících se úrokových sazeb v zájmu zajištění cenové stability a ukotvenosti inflačních očekávání. Její guvernér Matolcsy uvedl, že ke zvyšování sazeb může docházet s měsíční frekvencí, když budou průběžně vyhodnocována nově zveřejněná data. Maďarský forint po tomto jestřábím prohlášení výrazně posílil k 351 HUF/EUR.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
První zvýšení sazeb podle viceguvernéra ČNB Mory nebude vyšší než 25 bazických bodů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru