Maďarsko si nedošláplo na českou firmu… Maďarský podnikatel vyzkoušel stejný název a podobný byznys ze zahraničí

Jeden by z pondělní zprávy České tiskové kanceláře - že Maďarská centrální banka (Magiar Nemzeti Bank, MNB) s okamžitou platností zakázala firmě Perfectum Consulting CZ se sídlem v Praze, vybírat vklady a jiná splatná finanční aktiva - a zejména toho, jakými titulky ji „dotvořili“ v některých redakcích mainstreamových médií, nabyl dojmu, že nějací čeští finanční filutové přesunuli svůj byznys do Maďarska…
V rozhovoru pro Hazson Magazin z března 2012 Krisztián Hliniczky tvrdil, že jeho firma v Praze otevřela novou kancelář. Reprofoto: emedesign.hu

Pro ilustraci: „Maďarsko si došláplo na českou firmu Perfectum, zakázalo jí vybírat vklady od klientů,“ hlásá titulek na webu deníku E15. Nebo server Aktuálně.cz: „Maďarsko zakázalo české firmě vybírat vklady od klientů. Slibovala nereálně vysoké výnosy“.

Jenže ono je to ve skutečnosti jinak. Perfectum Consulting CZ SE, jak zní celý název společnosti, není českou firmou. Jde o tzv. evropskou společnost (SE – Societas Europaea, pozn. aut.), kterou lze podle stejných pravidel založit v kterémkoliv členském státu Evropské unie a následně podnikat kdekoliv na území EU bez nutnosti zakládat pobočku v té které zemi.

A tu, o níž je řeč, si podle údajů v českém obchodním rejstříku pořídil v březnu roku 2012 Maďar Krisztián Hliniczky (*1971) z Budapešti. Sídlem firmy je byt na jednom pražském sídlišti. A Hliniczky, jediný člen představenstva a jediný akcionář, tak má už šest let možnost vystupovat v Maďarsku jako zahraniční společnost…

Pokuta 50 milionů forintů

Založení evropské firmy v Česku v březnu před šesti lety má zřejmě souvislost s tím, že přesně v té době maďarský orgán pro finanční dohled (PSZÁF), který zastával funkci regulátora, zakázal maďarské společnosti Perfectum Consulting Zrt. neoprávněnou finanční činnost a udělil jí pokutu 50 milionů forintů (přibližně čtyři miliony Kč). V čele této maďarské firmy, která už dnes neexistuje, nestál nikdo jiný, než Krisztián Hliniczky.

Podle maďarských médií firma Perfectum Consulting Zrt. nabízela anuitní plán pro bydlení a vydávala dluhopisy, aniž by k tomu měla licenci. Dozorčí orgán navíc zjistil, že vydávání dluhopisů v žádném případě nesplňovalo podmínky pro tento typ cenných papírů, ale spíše šlo o činnost v oblasti inkasa vkladů.

Anuitní plán se zaměřoval na seniory – klienty se mohli stát jen lidé starší 70 let, kteří měli nemovitost v Budapešti s tržní hodnotou nejméně 20 milionů forintů anebo o pět milionů méně na venkově. Firma jim po uzavření smlouvy platila „anuitu“ v minimální výši 75 tisíc forintů měsíčně. „Naše společnost poskytuje službu, která poskytuje důchodcům skutečnou pomoc. Díky našim aktivitám dostává téměř 200 klientů anuitu Angelus Plus a spravované nemovitosti mají hodnotu více než 4 miliardy forintů,“ hlásala o sobě firma v roce 2011 v maďarských médiích, obvykle formou placených článků a rozhovorů s generálním ředitelem K. Hliniczkym.

Garantovaný čistý výnos ve výši 9,5 %

Aktuální kauza kolem Perfectum Consulting CZ SE odstartovala již letos v březnu, kdy maďarská centrální banka vydala varování před firmou se sídlem v Praze. Nyní MNB jako regulátor zahájila kontrolu a až do jejího ukončení s okamžitou platností zakázala firmě přijímat vklady nebo jiné finanční prostředky a provádět jakékoli činnosti, které podléhají schválení nebo oznámení centrální bance.

Cílem tohoto postupu je určit, zda společnost provádí finanční činnost za účelem inkasování vkladů nebo jiných splatných peněžních prostředků od veřejnosti v souladu se zákonem o úvěrových institucích a finančních podnicích.

„Společnost slibovala svým zákazníkům nerealisticky vysoké výnosy a kapitálové záruky,“ uvedla centrální banka ve vyjádření pro tiskovou agenturu MTI s tím, že firma nemá oprávnění k provozování finanční činnosti v Maďarsku.

Jak už v březnu upozornila některá maďarská média, výnos 9,5 % je mnohem vyšší, než čeho lze dosáhnout maďarskými realitními fondy. Těmto fondům se v posledních třech až pěti letech podařilo dosáhnout zhruba 2,5 % zisků. Navíc se tyto fondy zabývají průmyslovými nemovitostmi.

Webové stránky firmy, která od roku 2012 ani jednou nedodala do obchodního rejstříku informace o svém hospodaření, jsou od pondělního dopoledne nedostupné.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Lidé mají doma miliardy korun

Analýza
Celková hodnota všech bankovek a mincí, které jsou v současné době v oběhu, překonala 19. listopadu hranici 700 miliard Kč. Tato částka představuje víc než 2,6 miliardy bankovek a mincí v oběhu. Nejpočetnější zastoupení mají dvoutisícikorunová bankovka a korunová mince.
Rolovat nahoru