Maersk loni dosáhl mimořádně dobrého výsledku, akcionáři dostanou vysokou dividendu

Názor
Dánský lodní gigant vplouvá do roku 2023 s rekordním výsledkem. S tržbami ve výši téměř 82 miliard dolarů (565 miliard dánských korun, DKK, pozn. red.) a provozním ziskem 31 miliard dolarů (215 mld. DKK) dosahuje společnost šíleně silného a výjimečného výsledku. I ve srovnání s rekordním rokem 2021 jsou tržby vyšší o 32 procent a provozní zisk o 57 procent.
Dánský lodní gigant vplouvá do roku 2023 s rekordním výsledkem. S tržbami ve výši téměř 82 miliard dolarů a provozním ziskem 31 miliard dolarů dosahuje silného a výjimečného výsledku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Přestože je výsledek ohromující, mimořádný výsledek sotva překvapí investory, kteří sledují společnost Maersk. Je to rozšíření toho, co jsme viděli v prvních třech čtvrtletích roku 2022, a výsledek se trefil přímo do nejnovějšího výhledu společnosti Maersk ve výši 31 miliard.

Lodní společnost během loňského roku několikrát zvýšila svůj výhled, takže není překvapením, že se trefuje do tohoto rozmezí. Rok 2022 byl však pro společnost Maersk také mimořádný. Rok, kdy sazby za nákladní dopravu vzrostly a dosáhly pětinásobku své obvyklé úrovně.

PSALI JSME:
Blokace Suezu potrvá déle, než se čekalo

Po celý rok 2021 a dlouho do roku 2022 zažívaly nákladní sazby explozi kvůli jedinečné situaci, která vznikla v důsledku světové výluky v důsledku světového lockdownu a přetížení a úzkých míst ve světových dodavatelských řetězcích.

Od jara 2022 však sazby nákladní dopravy ustupují směrem k normálu. Výsledek tohoto roku bude tedy osamocenou vlaštovkou a podobného účtu se v blízké budoucnosti nedočkáme. Vysoký provozní zisk znamená 29 miliard dolarů a zisk na akcii ve výši 1,595 dolaru.

To je třeba vnímat ve světle skutečnosti, že akcie se obchodují za cca 16 000 DKK, což vede k šíleně nízkému násobku PE ve výši 1,4x. Je však důležité nenechat se zaslepit zpětně viděným násobkem PE – zejména v roce tak mimořádných zisků.

PSALI JSME:
Trh s ropou je v křeči, na které královsky vydělávají majitelé tankerů

Očekávání majitelů lodí pro rok 2023 vypadají skutečně velmi odlišně. Jejich výhled na letošek počítá s provozním ziskem v rozmezí dvou až pěti miliard dolarů. To by vedlo k rozpoznatelnějšímu výhledovému násobku PE v rozmezí 8-14x.

Rozvaha společnosti Maersk je nesmírně silná, bez významného dluhu, který by bylo třeba splácet. Takže kromě reinvestování části hospodářského výsledku budou mít z mimořádného zisku prospěch akcionáři v podobě dividendy ve výši 4 300 DKK na akcii – dividendový výnos přes 25 procent.

Autor je analytik severských trhů společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Rusko letos bude přicházet o 200 miliard korun měsíčně jen kvůli zastropování cen ropy a ropných produktů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Generali má celosvětově novou organizační strukturu

Správní rada společnosti Generali schválila tento týden na svém zasedání novou organizační strukturu, která odráží hlavní aktivity skupiny tak, jak je navrhl její generální ředitel Philippe Donnet. Od letošního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Dana Drábová: Nejdražší elektřina je ta, kterou si nevyrobíte doma

Rozhovor
„Myslím si, že bychom měli přemýšlet i o tom, že pod rouškou libého cíle snižování skleníkových plynů se také skrývá velmi pragmatická úvaha. Potřebujeme se zbavit závislosti na všech nepřátelských režimech, které spravují země, odkud dovážíme zejména ropu a plyn,“ říká v rozhovoru Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.