Majitel předlužené EMTC Tomáš Bárta je v úpadku

Podnikatel Tomáš Bárta, který svým věřitelům dluží přibližně 134 milionů korun a jeho firma EMTC především kvůli firemním dluhopisům pak dalších téměř 800 milionů korun, je v úpadku. Městský soud v Praze jej minulý týden poslal do úpadku s tím, že povolil jeho řešení oddlužením. Jak uvedl server Rizikovédluhopisy.cz, který o rozhodnutí soudu informoval, jsou nyní finanční prostředky Bártových věřitelů ve velkém ohrožení.
Majitel předlužené EMCT Tomáš Bárta. Reprofoto: ochranainvestorupopravde.cz

Oddlužení totiž dává dlužníkům možnost vyhnut se splacení většiny svých závazků. Pokud totiž dlužník splní řádně a včas všechny povinnosti spojené s oddlužením, insolvenční soud jej podle insolvenčního zákona osvobodí od placení pohledávek v dosud neuspokojené výši.

Jak uvádí insolvenční zákon, jsou tři možnosti, jak podmínky oddlužení splnit:

  • Zaplatit 100 procent pohledávek nezajištěných věřitelů,
  • během tří let zaplatit minimálně 60 procent pohledávek nezajištěných věřitelů
  • nebo během pěti let vynaložit veškeré úsilí, které je po dlužníkovi možno spravedlivě požadovat, aby zaplatil pohledávky věřitelů (insolvenční zákon zároveň říká, že pokud dlužník během pěti let zaplatí nezajištěným věřitelům nejméně 30 % jejich pohledávek, tak potřebné úsilí vyvinul).

PSALI JSME:
Neplatiči už nemusí vrátit ani korunu a dům jim stejně zůstane. Máme nové protiexekuční paragrafy

Do výčtu povinností patří mj. poctivý záměr a schopnost měsíčně splácet alespoň 1989 Kč jako odměnu insolvenčnímu správci a minimálně stejnou částku ostatním věřitelům. „Právě o poctivém záměru podnikatele lze, přinejmenším, spekulovat. Jeden z jeho nejvyšších závazků v hodnotě přes 37 milionů korun jde totiž za společností Coverage, kde je Tomáš Bárta jednatelem,“ říká Eliška Skřivanová z webu Rizikovedluhopisy.cz.

Podle Skřivanové tak de facto jde o precedens pro všechny nepoctivé podnikatele a tzv. profesionální dlužníky, jak se vyhnout povinnosti vyrovnat své závazky. Věřitelé nyní mají dva měsíce na přihlášení svých pohledávek. A do dneška mají čas na to, aby navrhli konání schůze věřitelů, kde mohou společně rozhodnout o způsobu oddlužení. „Insolvenční správce a věřitelé mohou navrhnout, aby soud oddlužení zamítnul,“ doplňuje Skřivanová.

PSALI JSME:
Kauza EMTC graduje: Bárta žádá o oddlužení, věřitelé o vstup státního zastupitelství do řízení

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB