Makroekonomická prognóza: Mzdy porostou, nevykompenzují však nárůst inflace

Téma týdne
Ačkoli trh práce v posledních měsících přestal být v některých šetřeních mezi firmami hlavní bariérou růstu a překonal jej nedostatek materiálu, neznamená to, že by se dostupnost pracovníků zlepšila – pouze se nedostatek materiálů stal akutnějším problémem. Uvedla to Česká bankovní asociace (ČBA) ve své nejnovější prognóze, která byla zveřejněna minulý týden.
V letošním roce se očekává zvýšení mezd a platů o 5,8 procenta. V příštím roce bude růst pokračovat. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Trh práce podle asociace v tuzemské ekonomice tak stále zůstává přehřátý a komplikuje řadě firem další rozvoj. Přitom tak jako v minulosti, začínají odhady vývoje nezaměstnanosti pozitivně překvapovat a opět se posouvat směrem k nižším hodnotám. Z letošních 3,8 procenta by se měl podíl nezaměstnaných osob snížit v příštím roce na 3,4 procenta.

To je jen nepatrně vyšší hodnota, než byla v roce 2018 (3,2 % dle MPSV, pozn. red.). Ačkoli problémy v průmyslu mohou u některých firem způsobit propouštění, nesoulad mezi volnými pracovními místy a počtem nezaměstnaných osob je tak výrazný, že panel ČBA nepředpokládá viditelný dopad do míry nezaměstnanosti.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza: Česká ekonomika letos poroste pomaleji, než se čekalo

„Trh práce se, pandemii navzdory, poměrně rychle navrátil k svému inflačnímu působení. Přispívá k tomu i relativně vysoký podíl zahraničních pracovníků, po nichž bude sílit poptávka od našich regionálních sousedů. U nich se totiž bude v následujících letech demografická situace zhoršovat rychleji než u nás,“ informoval redakci hlavní ekonom Citibank Jaromír Šindel.

Vzhledem ke zmíněnému vývoji na trhu práce se předpokládá, že růst mezd a platů bude letos nakonec rychlejší, a to i vlivem mimořádných odměn ve zdravotnictví. V letošním roce se očekává zvýšení mezd a platů o 5,8 procenta. V příštím roce bude růst pokračovat, částečně bude totiž podpořen i zvýšením minimální mzdy a spojených zaručených mezd.

PSALI JSME:
Zvýšení minimální mzdy o 1000 korun je chybou. Působí inflačně

Opačným směrem bude podle ČBA působit očekávaný nižší růst mezd ve veřejném sektoru. Kombinace rychlejší inflace a přetrvávajících ekonomických nejistot v letošním roce omezující vyjednávací sílu zaměstnanců tak patrně povede k mírnému poklesu reálné mzdy v příštím roce, což pravděpodobně bude doprovázeno úbytkem úspor.

Některé odhady, uvedla asociace, přepokládají citelnější zpomalení spotřeby domácností z titulu dopadu vyšší inflace a obecného zvýšení zadlužení domácností, které ve spojení s vyššími úrokovými sazbami bude řadě domácností ubírat část příjmu na spotřebu. Jiné odhady naopak počítají s určitým rozpouštěním nahromaděných úspor a návratem spotřeby k předpandemické úrovni.

PSALI JSME:
Makroekonomická prognóza: Inflace bude v závěru roku kolem šesti procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Neradostné vyhlídky stavebnictví pro další rok: Pokles o 2,7 procenta

Analýza
Za první tři čtvrtletí letošního roku stavební produkce v Česku meziročně klesla o 1,5 procenta a vyhlídky na další rok nejsou rovněž optimistické. Podle stavebních firem se propad stavební produkce prohloubí o 2,7 procenta. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2003, kterou zpracovala analytická společnost CEEC Research a jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici.