Maláčová chce na důchody tahat z kapes živnostníků. Některé z nich tím může zlikvidovat

Názor
Komise pro spravedlivé důchody, kterou dala dohromady ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, míní, že živnostníci (OSVČ) platí příliš nízké důchodové pojistné. Proto v dokumentu „Architektura nového systému“ navrhuje zvýšení odvodů OSVČ.
Maláčová chce na důchody tahat z kapes živnostníků. Ilustrační foto: ČSSD

Výpočtový základ by už nečinil polovinu rozdílu mezi příjmy a výdaji, ale hned 75 procent. Minimální vyměřovací základ by se tak u hlavní činnosti zvýšil z 25 procent průměrné mzdy na 40 procent. Ve výsledku tak například OSVČ, která utrží měsíčně průměrně 30 tisíc korun a uplatňuje šedesátiprocentní výdajový paušál, zaplatí na měsíčním odvodu skokově o 60 procent více. Místo 2544 korun hned 4069 korun. Takové navýšení může být pro některé z živnostníků likvidační.

Takováto úprava by navíc totiž dopadla nejtíživěji na ty nejmenší z živnostníků. Lépe vydělávající živnostníci by totiž nečelili tak výraznému procentuálnímu navýšení odvodů, i když i pro ně by úprava také znamenala výrazné ztížení podmínek pro podnikání.

Znovu se potvrzuje, že Komisi pro spravedlivé reformy činí značné obtíže přijít s nějakým návrhem úpravy důchodového systému (o reformě opravdu nemluvme – pozn. aut.), který by nebral z kapsy těch skutečně produktivních lidí. Ochromením živnostenského stavu ovšem Komise nedosáhne ničeho jiného než ochromení motoru celé tuzemské ekonomiky, což se následně promítne i v prohloubení rozpočtového schodku a v růstu zadlužení. Jinými slovy, „z bláta do louže“.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Asociace se ostře ohradila vůči vyjádření ministryně Maláčové na adresu živnostníků

Zavřít reklamu ×
  1. No ono to má i druhou stránku . Pokuď zaměstnanci dají na pojištění 100 miliard a živnostníci jen pár miliard , tak z toho měšce prakticky zaměstnanci dotují živnostníky. Nejhorší situace by byla kdyby se zrušilo státní pojištění a bylo povinné soukromé. To by pak živnostníci byly o pár stokorunách měsíčně v duchodu.

  2. Pokud stát nechává u nás podnikat cizí firmy, které platí daně kde se jim zlíbí ,tak není divu že se musí vymýšlet jak si došlápnout na ty nejmenší. Zavést: tam kde podnikáš zatěžuješ životní prostředí a infrastrukturu tam budeš platit daně .Pak nemusíme vymýšlet .

    • Není to o daních, ale odvodech na zdravotní a sociální pojištění, kdy systém zatížil zaměstnance a zaměstnavatele a zvýhodnil Osvč. Kdyby došlo k narovnání výrazně klesne cena práce a zvýší se mzdy,nebude důvod k nefinančním nahradám(auto,telefon).Zvýší se výběr a zároveň spotřeby-více peněz v ekonomice-vyšší výdělek pro Osvč. Není racionální důvod k jejich nízkým odvodům a pak v důchodu dotovaní soc.davkou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru