Malé a ještě menší byty nejsou novinkou. Češi je vyžadují už nejméně deset let

Názor
Byty se nám zmenšují. To bylo hlavní téma několika článků v českých médiích z poslední doby. O čem taky psát v srpnu, když žraloci na Jadranu se objevili hned na jaře a u chorvatského pobřeží pozorovali dokonce velkého bílého. To už v okurkové sezóně netrumfnete.
Ilustrační foto: Natland Real Estate

Že jsou malometrážní byty nejžádanější, je ovšem fakt, žádná novinářská kachna. Jen to není fenomén poslední doby. Jako developeři to víme nejméně deset let. Stejně to ale člověka nutí k zamyšlení o příčinách.

Jedna z těch, které nám podsouvají novináři – respektive jejich zdroje z PR agentur – je nižší koupěschopná poptávka. Podle tzv. Property Indexu společnosti Deloitte například Češi vydělávají na pořízení bytu o rozloze 70 m2 nejdéle ze všech 17 srovnávaných zemí, z nichž je 16 evropských a 13 členem Evropské unie.

Naspořit peníze z vlastních zdrojů nám trvá 11,4 roku, což znamená, že na něj vyděláváme téměř třikrát déle, než obyvatelé Portugalska a Belgie, kde jim na pořízení stejného bytu postačuje pouze čtyřnásobek ročního příjmu.

PSALI JSME:
Průměrný Pražan šetří na průměrný byt 14,6 roku

Ale na tom není nic divného. Naše výdělky se s nejvyspělejšími zeměmi ještě zdaleka nesrovnaly, jinak by se nám neříkalo „montovna Evropy“.

Podle stejného zdroje navíc Češi sice bydlí ve větších bytech, než tomu bylo před rokem 1989, kdy průměrná obytná plocha bytové jednotky činila 45 m2, nicméně se stávající průměrnou obytnou plochou 78 m2 se stále nacházíme výrazně pod průměrem všech zemí Evropské unie, který činí 96 m2.

Tak to zkusme od konce: Proč tolik netoužíme po větších bytech, jako ostatní? Nejspíš to bude z velké části tím, že Česká republika není žádnou „říší, na níž slunce nezapadá“. Jsme malá země, odkudkoli kamkoli se u nás dostanete za pár hodin, nemáme (naštěstí) žádné mnohamilionové městské aglomerace.

PSALI JSME:
Pražský trh s byty určují hlavně singles. A nejčastěji ženy kolem čtyřicítky

Takže jakmile dojde na úvahy o pořízení bydlení o rozloze kolem 120 metrů, začne už každý uvažovat o alternativě v podobě rodinného domu. I proto za poslední roky přibylo ve středních Čechách mnohem víc obyvatel než v Praze.

Neustále také sílí trend singles. Stává se nám, že lidé, kteří jsou dlouhodobými partnery, si v některém z našich projektů koupí dva byty, každý pro sebe. Chtějí si být nablízku, ale ne sdílet společnou domácnost.

Změnil se ale také trh práce a podstatně vzrostla ochota stěhovat se za lepším zaměstnáním. Alespoň u mladších, rodinou ještě „nesvázaných“ lidí. Těm ovšem malometrážní byty do začátku také úplně stačí. Tedy než si vydělají na bydlení, jaké nabízí třeba náš projekt Bubeneč Gardens… Ale to už je jiná kapitola.

Autorka je vedoucí obchodního oddělení Natland Real Estate
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Mikrobyty si pořizují už i Češi. Kvůli zdražování

Zavřít reklamu ×
  1. A já to také vezmu odkonce.
    Proč lidé chtějí malé byty ? Protože na větší nemají . Sice je vše dnes dostupné (stavební materiál) , ale je obrovský převis poptávky a prodávající si tak diktují ceny . Často ani nemusí prodávat a jen koukáte jak to samé časem zdražuje . Když za 50 let vybydlený 2+1 chtějí deset ročních platu a ještě pak musíte rekonstruovat , tak to nesvědčí o naší životní urovni . Ceny nemají nic společného se stavebními náklady a jsou čistá spekulace. Tyto ceny nejsou vubec navázány ani na výnos . Nemovitosti se u nás dostaly do pozice něčeho co se neprodává a jen se hromadí. Proto je nabídka na trhu žalostná , kvalita jak za socialismu a spousta domu a bytu je nevyužitá a nejsou vubec na trhu. Prostě takový socialismus s nedostatkovým zbožím a trh reaguje vysokými cenami . Do budoucna to bude pěkná nahrávka na smeč pro komunisty 🙁

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Co zdražuje nové byty v Praze?

Ceny nových bytů v Praze neustále rostou a v poslední době se dostaly tak vysoko, že jsou pro většinu domácností nedostupné. Výjimky v podobě levnějších projektů se sice čas od času najdou, jde ale jen o výjimky …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru