Malé a střední podniky zaostávají v robotizaci za velkými hráči, chybí jim podpora státu

Průmyslové roboty v současnosti využívá v Česku 13 procent malých a středních podniků. Typicky mají robotizováno přibližně deset procent produkce. Sedm procent firem z tohoto segmentu využívá mobilní robotiku, pět procent kolaborativní roboty.
Průmyslové roboty v současnosti využívá v Česku 13 procent malých a středních podniků. Ilustrační foto: Pixabay.com

Vyplynulo to z průzkumu, který pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků (AMSP ČR) uskutečnila v březnu agentura Ipsos. Zúčastnilo se jej 200 podniků, partnery výzkumu byly Komerční banka a Škoda Auto.

Průzkum ale podle místopředsedkyně představenstva AMSP ČR a ředitelky pro zahraniční obchod společnosti Audacio Pavly Břečkové zároveň ukázal na propastný rozdíl mezi velkými a menšími hráči.

„Velcí hráči jsou finančně podpoření svým korporátem,“ říká Břečková.

„Pokud se má plošně zvýšit robotizace a automatizace a tím zároveň produktivita, potažmo uvolnění pracovní síly k vývoji finálních produktů a k produktům s vyšší přidanou hodnotou, pak je třeba podpory státu směrem k malým a středním podnikům,“ vysvětluje. „Mám na mysli například daňová zvýhodnění, cílené dotace a podobně,“ dodává.

„Segment malých a středních podniků je pro rozvoj české ekonomiky zásadní,“ připojuje se předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš. „Daní v České republice, nestěhuje sídla do daňových rájů, zaměstnává z větší části české lidi, má nezměrnou hodnotu v tom, jak projevuje společenskou odpovědnost,“ přibližuje Jaroš.

Podle Českého statistického úřadu v roce 2020 sice používalo průmyslové roboty více než 60 procent velkých podniků v odvětví zpracovatelského průmyslu, v případě malých se ale jednalo pouze o devět procent.

Potenciál pro využívání těchto nástrojů je přibližně dvojnásobný oproti současnému stavu, konstatuje závěrečná zpráva k průzkumu. V této oblasti tak můžeme v budoucnu očekávat růst. Koronavirová krize ale podle Jaroše investice do robotizace zbrzdila.

„Firmy řešily jiné náklady, jako bylo testování, výpadky lidí nebo rovnou zavřené provozy, výpadky v dodávkách, exportéři řešili potíže v dodavatelských řetězcích,“ vypočítává Jaroš.

„Znamenalo to obrovské vyčerpání finančních zdrojů i rezerv, ve velké řadě firem se investice jakéhokoli druhu odsunuly či rovnou škrtly,“ doplňuje místopředsedkyně představenstva AMSP ČR a jednatelka společnosti HAHN Automation Šárka Ošťádalová.

„Průzkum přináší z mého pohledu dvě podstatná zjištění. Prvním je poměrně velký potenciál a více než padesátiprocentní zájem zejména středních průmyslových či obchodních firem investovat do robotizace. Druhým je skutečnost, že za největší bariéru robotizace ve firmách jsou považovány vysoké vstupní náklady doprovázené dalšími aspekty, jako je nižší míra orientace v oblasti a nemožnost se poradit,“ komentuje zjištění David Formánek, člen představenstva Komerční banky zodpovědný za korporátní a investiční bankovnictví.

„Jsem přesvědčen, že tuto bariéru pomohou firmám překonat aktuálně připravené dotační programy určené právě na digitalizaci a robotizaci, zejména Operační Program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost nebo Digitální podnik v rámci Národního plánu obnovy,“ říká Formánek s tím, že s posouzením investičního záměru a následně komplexním dotačním managementem včetně financování jsou firemním klientům nápomocni specialisté KB EU Pointu.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Ohřev vody se solárními kolektory

Pokud zvažujete, že byste si pořídili solární ohřev vody, je hned z několika důvodů výhodnější pořídit si solární kolektory. Na rozdíl od fotovoltaiky totiž získávají ze sluneční energie teplo, které využijete při …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?