Pro představu: „Ve druhém čtvrtletí bylo v Praze prodáno na 1 900 bytů. Jen těch v konfiguraci 2 plus kuchyňský kout bylo z celkového počtu 41,7 procenta,“ říká majitel firmy Central Group Dušan Kunovský.
Důvodem je nejen rostoucí počet jedno a dvoučlenných domácností, ale i lepší dostupnost malometrážního bydlení. Zatímco nový byt o velikosti jedna plus kuchyňský kout lze například v Praze koupit za zhruba pět milionů korun, u třípokojového je to často i více než dvojnásobek.
Trend poptávky po malých bytech začíná doplňovat i zájem o mini-bydlení. Jde o realitní termín, se kterým se ve většině vyspělých států světa potkáváme už minimálně dvě desítky let. A v posledních pěti letech se přelévá i do Česka. Jde většinou o prostor o rozloze menší než 15 metrů čtverečních. Vzhledem k malé metráži pak bývá zapsán v katastru nemovitostí jen jako ubytovací jednotka.
Jedna z nejmenších ubytovacích jednotek je v domě na pražském Proseku. Její velikost – zhruba devět čtverečních metrů. V místnosti bývá většinou jen variabilní nábytek, který se může přes den složit. Toaleta se sprchou je v samostatné části prostoru. Protože se tam nevejde ani pračka, nabízí majitel domu sdílené prádelny s technickým zázemím v přízemí stavby.
Zájem o malé bydlení není jen mezi kupujícími, kteří se chtějí nastěhovat. Poptávka je i mezi investory, kteří takové nemovitosti dál pronajímají. A ani v tomto segmentu není o zákazníky nouze. Nájem v Česku totiž v posledních pěti letech prudce roste.
Průměrná cena nájemního bydlení za metr čtvereční stoupla ve druhém čtvrtletí na 305 korun. Jde o mezikvartální růst ve výši 3,4 procenta. Vyplývá to z Deloitte Rent Indexu, který pravidelně srovnává průměrné ceny nájemního bydlení napříč Českem. Nejvyšší nájemné platí lidé v Praze, a to 408 korun za čtvereční metr. Nejvíc ale rostou nájmy v Hradci Králové, Liberci a Brně.
Autorka je redaktorka ČT
(Redakčně upraveno)