Maloobchod drží naději na rekord

Maloobchodní prodej vzrostl v červnu podle Českého statistického úřadu meziročně o 6,2 %. Oproti květnu si Češi z obchodů odnesli o 1,5 % více zboží. Dařilo se všem hlavním sortimentním skupinám.

Za celý loňský rok si maloobchodníci vylepšili svoje prodeje meziročně o 6,3 %, což byl velmi dobrý výsledek. Letos po polovině roku zatím zásobili zákazníky množstvím výrobků, které je o 6,5 % vyšší. I co se týče dynamiky, je tak stále ve hře rekordní prodejní rok.

Boj o zaměstnance se na trhu práce přiostřuje a pokles nezaměstnanosti začíná plně nést své ovoce v podobě růstu mezd. Klíčové ale je, že tento růst má zatím daleko k tomu, aby vytvořil silnější růst cen. Češi tak v maloobchodě v červnu kupovali zboží v průměru o 2,5 % levněji než před rokem. Důvodem jsou nižší ceny potravin, pohonných hmot a klasicky elektroniky, kde vysoká konkurence tlačí ceny dolů. Jako celek zlevňují ale například i výrobky pro domácnost – elektrospotřebiče nebo nábytek, které jsou také předmětem velkého nákupního apetitu.

Nejčerstvější data z maloobchodu potvrdila, že růst české ekonomiky stojí na pevných základech. I když pole průmyslových čísel by mohlo být zelenější, domácnosti ukazují, že nálada ani chuť utrácet je neopouští. Vzhledem k tomu, že každá koruna utracená v ekonomice je z poloviny financována domácnostmi, zůstává proto ekonomický výhled velmi příznivý.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru