„V červnu se zvyšovaly rovněž prodeje aut, ovšem po předchozích třech měsících poklesu. Meziměsíčně byly tržby v motoristickém segmentu vyšší o 0,6 procenta po květnovém poklesu o 0,3 procenta. Ve srovnání s předpandemickým obdobím byly ale i zde tržby nadále o 2,2 procenta nižší,“ dodal Gürtler.
Z hlediska struktury podle ČSÚ rostly hlavně reálné tržby za prodej nepotravinářského zboží. Ty byly v červnu meziměsíčně vyšší o 1,6 procenta. Rostly ale i tržby za prodej pohonných hmot, a to o jedno procento meziměsíčně. Tržby za prodej potravin naopak meziměsíčně klesly o 0,8 procenta.
„Dosavadní data ukazují na pouze pozvolné oživování spotřebitelské poptávky. Spotřeba domácností by se nicméně měla nadále zvyšovat vlivem obnoveného růstu reálných mezd. Zlepšil se také spotřebitelský sentiment. Varovný je ovšem jeho vývoj v posledních třech měsících, kdy se nálada domácností opět mírně zhoršovala,“ upozornil Martin Gürtler.
„Sedmý měsíční růst maloobchodních tržeb v řadě potvrzuje, že spotřeba domácností je nyní hlavním motorem tuzemské ekonomiky. To ostatně naznačil i statistický úřad ve svém komentáři k výsledku hrubému domácímu produktu (HDP) za druhé čtvrtletí,“ informoval redakci faei.cz analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Prudký růst reálných mezd, vyšší spotřebitelská důvěra a postupné rozpouštění vysokých úspor tuzemských domácností podle jeho názoru společně vytvářejí vhodné podmínky pro oživení spotřebitelské poptávky, která českou ekonomiku potáhne i ve druhé polovině letošního roku.
„Vzhledem k malátnému výkonu exportně orientované části ekonomiky jsou však celkové růstové vyhlídky zatížené vysokou mírou nejistoty,“ upozornil Rusinko: „Slabá zahraniční poptávka zřejmě přetrvá i v dalších měsících – k mizerné výkonnosti německé ekonomiky se nově přidávají obavy z blížící se recese ve Spojených státech, které přinesly silné turbulence na finanční trhy.“
Hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE Radomír Jáč ve svém vyjádření pro faei.cz zmínil, že „u prodejen s výrobky pro domácnost byl naopak zaznamenán meziroční pokles tržeb (o 2,9 %), a také u prodejen s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 0,5 %). „Za celý letošní rok by mohl být vykázán růst maloobchodních tržeb mírně nad čtyřmi procenty,“ uvedl Jáč.
Martin Kron, analytik Raiffeisenbank, si ve své reakci na čísla statistiků pro faei.cz povšiml toho, že internetovému a zásilkovému prodeji v červnu ve srovnání s předchozím rokem vzrostly tržby o 22 procent, a táhne tak celý maloobchodní sektor. „Internet registruje vynikající čísla a vládne maloobchodu,“ řekl analytik.
Naopak u potravin ČSÚ evidoval ve srovnání s květnem mírný pokles. „To může znamenat, že lidé jsou stále velmi opatrní, pečliví při nákupu tohoto základního zboží a více dbají na to, aby potravinami zbytečně neplýtvali. Extrémní inflace změnila spotřebitelské chování, na což musely reagovat i obchody svou cenovou politikou,“ vysvětlil Martin Kron.
Raiffeisenbank očekává, že maloobchodní tržby v meziročním srovnání i v průběhu zbytku roku nadále porostou. „K letošnímu růstu české ekonomiky, který se bude pravděpodobně pohybovat okolo jednoho procenta, přispěje především spotřeba domácností,“ odhadl analytik banky. Stejně to ve svém odhadu, okolo jednoho procenta, vidí i analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Rizika jsou však podle jeho názoru i nadále vychýlena směrem ke slabším úrovním. „Očekáváme, že vyšší spotřeba domácností bude hlavním zdrojem letošního růstu ekonomiky. Ten však podle nás dosáhne pouze 0,7 procenta poté, co loni ekonomika stagnovala,“ vyjádřil nižší očekávání Komerční banky její ekonom Martin Gürtler: „Maloobchod pozitivně překvapil, ale celkově to není žádná sláva.“