Maloobchod v době restrikcí

Názor
Maloobchod v říjnu zasáhla omezení zavedená v polovině měsíce v důsledku nástupu podzimní vlny pandemie. Podle sezóně očištěných dat se v říjnu tržby obchodníků snížily reálně oproti září o necelá dvě procenta, v meziročním srovnání byly o tři desetiny procenta níže. Relativně malý propad tržeb ukazuje, že co ztrácejí kamenné obchody, získaly z větší části ty internetové.
Nákupy na letošní Vánoce se odehrají v daleko větší míře na internetu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Část obchodníků byla nucena uzavřít své provozovny a v lepším případě pak mohla pokračovat s prodejem prostřednictvím e-shopů. Nejvíce zasaženi byli prodejci oblečení a obuvi, kterým tržby meziročně propadly o téměř 36 procent, ale zdaleka nebyli jediní. Výrazný propad zaznamenaly obchody se zbožím pro volný čas, textilem i elektronikou.

Internetový prodej naproti tomu získal stejně jako na jaře silný impuls, který dál zrychluje jejich expanzi. Třicetiprocentní nárůst tržeb e-shopů proto není v dané situaci vlastně už nijak překvapivý. Pozice e-shopů na českém trhu roste dlouhodobě a od začátku letošního roku se jejich tržby zvýšily už o více než čtvrtinu.

Vzhledem k tomu, že omezení prodejů pokračovalo i po celý listopad, je pravděpodobné, že i na těchto číslech uvidíme další masivní vzestup internetových obchodů a naproti tomu dramatický propad tržeb uzavřených obchodů, tak jako jsme to viděli v dubnu.

PSALI JSME:
Soumrak kamenných prodejen v přímém přenosu

Nákupy na letošní Vánoce se odehrají v daleko větší míře na internetu a v prosinci otevřené obchody nebudou mít v podstatě šanci své dosavadní výpadky smazat ani v případě rychlé realizace odložené poptávky.

Za pozornost stojí tentokrát i výsledky restaurací a hotelů, kterým podzimní lockdown srazil tržby podobně jako už ten jarní. Tato část ekonomiky se přitom ani v létě nestihla oklepat z jarních ztrát. V případě hotelů se reálné tržby v říjnu meziročně propadly o více než 80 procent, v restauracích díky okénkovému prodeji a rozvozu jen o necelou polovinu. Od začátku roku byly hotely na polovině loňských tržeb, restaurace o 29 procent níže.

Vzhledem k tomu, že restrikce pokračovaly po celý listopad, budou další výsledky už jen horší. Půjde o nejhorší výsledky za posledních dvacet let, ale možná i víc, avšak delší časová řada není k dispozici.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pokud se obchody a restaurace v prosinci opět zavřou, bude to pro řadu z nich likvidační

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Trochu jiná recese

Statistici potvrdili, že česká ekonomika zaznamenala v loňském roce pokles o 5,6 procenta. Z číselného pohledu šlo o hlubší recesi, než v roce 2009, kdy se tuzemské hospodářství propadlo o 4,7 procenta. Globální …

Stavebnictví se propadalo i v únoru

Stavebnictví v Česku i letos pokračuje v nastoleném trendu a propadá se. V únoru klesla stavební produkce meziročně o 11 procent, vyplývá z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Propadlo se hlavně …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Antigenní testy jednou týdně jsou fajn, ale nezachytí počátek covidu

Rozhovor
Odborníci kritizují antigenní testy, protože ze své povahy nemocné primárně na vrcholu infekce, ale nezachytí počáteční stádium. „Nejen naši odborníci preferují raději PCR testy, které jsou přesnější, protože přímo detekují přítomnost virové RNA a odhalí tak nákazu již mnohem dříve,“ říká v rozhovoru pro FAEI.cz šéfka krevních laboratoří Synlab Kateřina Bílly Danyšová.
Rolovat nahoru