Maloobchodní tržby dál stagnují

Názor
Největší pozornost sice nejspíš opět strhne meziroční tempo maloobchodní tržeb (+6,2 %), které je ovšem ovlivněno loňským jarním lockdownem, takže vlastně nic moc o vývoji útrat domácností nevypovídá.
Obchody s oblečením a obuví sice zaznamenaly meziroční dramatický skok tržeb o více než sto procent, ale ve srovnání s rokem 2019 stále prodávají o pětinu méně zboží, i když za mnohem vyšší ceny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nejkřiklavěji to ilustruje meziroční dramatický skok tržeb v obchodech s oblečením a obuví (+121,3 %). Když se totiž podíváme na to, jak se třeba právě těmto obchodům daří ve srovnání s rokem 2019, tak stále prodávají o pětinu méně zboží, i když za mnohem vyšší ceny.

Celkově tržby v maloobchodě od loňského znovuotevření v květnu v podstatě stagnují. Lidé se tehdy vrátili do obchodů, nicméně jejich nákupy od té doby vlastně nijak nevzrostly. Nakupování obyvatel zůstává spíše opatrné a vyššímu zájmu se tak těší jen poměrně malá část obchodů, především ty s elektronikou.

Ani v letošním roce se ještě nevzpamatoval motoristický segment, který prochází postcovidovou krizí nedostatku nových automobilů, kterou automaticky doprovází růst cen nových i secondhandových vozů.

PSALI JSME:
Tržby v obchodech stagnují. Za elektroniku ale utrácíme stále více

Výsledky maloobchodu zůstávají poměrně stabilní, i když inflace dál narůstá. S ohledem na vývoj kupní síly je zřejmé, že už lidé musejí sahat do rezerv. Částečným vysvětlením může být snaha předejít dalšímu zdražení zboží, avšak poklesu se nejspíš maloobchod ani tak nevyhne.

Výrazně spoléhat na rezervy z dob covidu totiž může jen část obyvatel a zbytek se bude muset vyrovnávat s rostoucími částkami na fakturách za energie. Maloobchod, který reprezentuje spotřebu domácností, čekají slabší měsíce.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Vysoké ceny energií: S potížemi se potýká už polovina tuzemských domácností

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Česká ekonomika v závěru roku 2023 solidně rostla

Konečný odhad tuzemského hrubého domácího produktu (HDP) za čtvrté čtvrtletí přinesl vzestupnou revizi mezičtvrtletního růstu ekonomiky z původních 0,2 na 0,4 procenta. V meziročním srovnání ekonomika vzrostla o 0,2 …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.