Maloobchodní tržby silně propadly, ale přesto byly výrazně nad odhady

Názor
Maloobchodní tržby v dubnu bez motoristického segmentu klesly oproti březnu o 4,8 % a meziroční propad se tak prohloubil na 10,6 %. Je to sice velký propad, ale v kontextu současného vývoje to je mnohem lepší, než se odhadovalo. Zhruba řečeno, čekalo se číslo ještě o deset procent slabší.
Nejdramatičtější propad zaznamenaly dle očekávání ubytovací služby s meziročním propadem přes 90 %. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pozitivní překvapení jde do značné míry na vrub revizi předchozích dat, když podle nových údajů činil březnový meziroční propad maloobchodních tržeb 5,6 %, zatímco původní odhad ukazoval větší pokles o necelých 9 %. Celkové maloobchodní tržby se zahrnutím prodejů aut meziročně klesly o 21,2 % a i v tomto případě se v průměru čekal ještě větší propad kolem 30 %.

Samotný prodej automobilů byl v dubnu meziročně nižší o 43,4 %. Prodej potravinářského zboží, které bylo ještě v březnu v meziročním plusu 2,9 %, v dubnu klesalo o 2,8 %. Meziroční propad nepotravinářského zboží se prohloubil na 15,3 % z březnového poklesu o 10,1 %.

Nejdramatičtější propad zaznamenaly dle očekávání ubytovací služby s meziročním propadem přes 90 % a dále stravování a pohostinství či obchod s oblékáním či textilem, kde se propady pohybovaly zhruba v rozmezí 70 – 80 %.

PSALI JSME:
Maloobchod přišel téměř o desetinu tržeb

Co podle očekávání vyčnívá do kladných čísel, je prodej, který není vázán na kamenné prodejny a stánky. Internetové prodeje v dubnu meziročně rostly o 47,5 %.

Čísla o vývoji maloobchodu tedy překvapila pozitivně. S otevíráním se ekonomiky bychom v dalších měsících mohli vidět zlepšení. Ale ve srovnání s předpandemickou dobou zůstanou tržby utlumené. Růst mezd zpomalil a nezaměstnanost se zvyšuje, a tyto faktory budu mít na vývoj tržeb trvalejší dopad. Za celé druhé čtvrtletí odhadujeme meziroční pokles maloobchodních tržeb o 6,2 %. Za celý letošní rok čekáme pokles maloobchodních tržeb bez prodeje aut o 6,5 %.

Lepší vývoj maloobchodních tržeb v dubnu oproti očekávání dává jistou šanci i na lepší vývoj spotřeby domácností ve druhém čtvrtletí, ale údaje z ekonomiky jsou stále velmi slabé a spíše se tak stále kloníme k tomu, že i úrokové sazby ČNB budou sníženy až na technickou nulu.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koronavirus zasáhl maloobchod v celé EU

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letos už český hrubý domácí produkt poroste

Zpřesněné údaje o výkonu české ekonomiky za loňské závěrečné čtvrtletí hlásí lepší než původně reportované výsledky hrubého domácího produktu (HDP). Dle zpřesněných dat HDP v loňském závěrečném čtvrtletí …

Hrozí růst cen pohonných hmot nad 40 korun za litr

Zlevňování pohonných hmot, jež přechodně nastalo v polovině března, vzalo za své. Zdražování přitom nekončí. Benzín v uplynulých sedmi dnech zdražil o 24 haléřů na litr, nyní se podle údajů společnosti CCS prodává …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB